×

10 dziwnych wynalazków, które powstały 100 lat temu. Trudno zgadnąć do czego służyły

Nie można powiedzieć, że osoby z przeszłości były mniej kreatywne niż ludzie z dzisiejszych czasów. Wyobraźnia naszych przodków była na tyle bogata, że tworzyli oni rzeczy przeróżne – niektóre bardzo przydatne inne, przerażająco dziwne.

Oto niewielka kolekcja starych gadżetów, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak bezużyteczny staroć, chociaż miały bardzo przydatne zastosowanie.

#1 Co to za przedmiot?

reddit.com

Mechaniczny kalkulator
Oprócz tradycyjnego liczydła można było spotkać się z urządzeniem o nazwie Optima, które było używane do różnych obliczeń. Mechaniczny kalkulator powstał około 1900 roku w Niemczech.

#2 Co to za przedmiot?

Instagram/perfection_carvase

Kulawka albo wazon samochodowy

Wygląda jak róg na wino, czy kieliszek bez nóżki, z którego trzeba wypić zawartość zanim się go odłoży 😉 Przedmioty w tym stylu były też używane jako wazon na kwiaty, które przewoziło się w samochodzie. Rośliny mogły być też używane jako odświeżacz powietrza oraz dekoracja pojazdu.

#3 Co to za przedmiot?

reddit.com

Zabawkowa pralka
Z kolei ten mały przedmiot był niczym innym jak zabawką. Najprawdopodobniej małe dziewczynki mogły wyprać w nim ulubione sukienki lalek.

#4 Co to za przedmiot?

Amazon

Widelec do robienia tostów
Brytyjczycy robili grzanki znacznie szybciej niż wynaleziono toster. Jednym ze sposobów było użycie tego o to widelca. Kawałek chleba należało nabić na widelec i przypalić nad ogniem.

#5 Co to za przedmiot?

Reddit/ropeeee

Medalik na perfumy
Ten medalion w stylu vintage służył zarówno jako wisiorek, ale także jako mały pojemnik na perfumy. Wygląda na to, że nasi przodkowie potrafili połączyć piękno i funkcjonalność.

#6 Co to za przedmiot?

reddit.com

Wieczna pigułka
Być może najbardziej dziwaczną rzeczą w tej galerii starych przedmiotów jest pigułka, która która została wykonana z antymonu i nadaje się do wielokrotnego użytku. Przez kilka stuleci antymon był uważany za doskonały środek do oczyszczenia organizmu. Z jakiegoś powodu ten materiał po spożyciu nie zostawał strawiony i wychodził z organizmu w niezmienionej postaci. Ludzie otrzymali pojedynczą „wieczną pigułkę” dla całej rodziny, a co najbardziej zaskakujące, przekazali ją swoim spadkobiercom.

#7 Co to za przedmiot?

reddit.com

Urządzenie do obierania jajek
Autor zdjęcia napisał, że znalazł to urządzenie na podłodze XIX-wiecznego domu. Nie myśl jednak, że jest to jakieś narzędzie zbrodni. W rzeczywistości ten mały przedmiot pomagał pozbyć się skorupki z jajek ugotowanych na twardo.

#8 Co to za przedmiot?

Reddit/elsworth

Urządzenie do mierzenia głośności oklasków
Był używany w latach 1950 – 1960, kiedy to powstawały pierwsze programy telewizyjne typu talent show. Najbardziej popularną metodą głosowania były oklaski oraz krzyki, dlatego, aby każdy uczestnik był równo oceniony stworzono maszynę, która bezstronnie oceniała kto był lepszy.

#9 Co to za przedmiot?

Reddit/CharityJai

Szpikulec na lód
Przed wynalezieniem domowych chłodziarek i zamrażarek, cały przemysł obracał się wokół sprzedaży lodu. Zimą zbierano go z powierzchni jezior, a następnie umieszczano w specjalnych lodowcach, gdzie można było przechowywać go przez cały rok, a stamtąd dostarczać do klientów w formie lodowego bloku. Haczyk widoczny na zdjęciu był używany zarówno do dzielenia bloku na mniejsze części jak i chwytania go bez dotykania rękami zimnej powierzchni.

#10 Co to za przedmiot?

reddit.com

Urządzenie do wybierania numeru
Pamiętasz może stare telefony stacjonarne z obrotową tarczą? Dzisiejsza młodzież pewnie nawet nie wie jak takie urządzenie wygląda, jednak nasi dziadkowie bardzo dobrze znali taki telefon. Aby łatwiej wybrać numer można było użyć specjalnej nakładki, którą należało umieścić na końcu długopisu lub ołówka, dzięki czemu nie nadwyrężało się swoich palców – w tym czasie kobiety mogły spokojnie czekać aż wyschną ich pomalowane paznokcie i wykręcić numer do przyjaciółki!

Korzystaliście może z któregoś z tych wynalazków?

Innowacyjne wynalazki, które ułatwiają komfort życia. Ci projektanci zasługują na brawa!

Nie lubisz matematyki? Przydatne triki, które ułatwiają liczenie

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować