Czy włosy naprawdę rosną szybciej u mężczyzn? 10 pytań do fryzjerki
Dłonie oraz zadbana twarz są wizytówką każdego człowieka. To samo tyczy się naszych włosów i ułożenia fryzury. Wiele z nas poświęca sporo uwagi, aby nasze włosy były zdrowe i piękne. Wydajemy mnóstwo pieniędzy na kosmetyki do pielęgnacji oraz wizyty u fryzjerów, lecz czasami okazuje się, że to nie wystarcza. Na temat włosów jest wiele mitów, które czas najwyższy obalić! Pomoże na w tym opinia fryzjerki, która spotyka się z nimi od lat.


1. Czy wypadające włosy to zły znak?

unsplash.com
Każdego dnia gubimy blisko 150-200 włosów. Jednak dwa razy w roku, najczęściej na jesień oraz wiosnę, nasze włosy wchodzą w tzw. fazę telogen (znana również jako faza spoczynkowa mieszka włosowego). Na tym etapie włosy nie rośną, lecz po prostu leżą na Twojej głowie. Przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów w tak dużej ilości. Na szczęście w kolejnym stadium, włosy zaczynają pojawiać się w pustych mieszkach włosowych. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje włosy wypadają dłużej niż miesiąc należy rozważyć wizytę u lekarza.
2. Czy istnieją produkty, dzięki którym włosy rosną szybciej?


Nawet najpotężniejsze leki hormonalne nie mogą zmusić Twoich komórek do szybszego porostu włosów, dlatego też nie ufaj reklamom. Żadne produkty kosmetyczne nie przyspieszają wzrostu włosów. Zależy to jedynie od naszych genów. 1 cm włosów rośnie przez około miesiąc.
3. Czy szampon i odżywka powinny być aplikowane na całą długość włosów?
Tak naprawdę szampon jest produktem przeznaczonym do mycia skóry głowy, a nie całych włosów, dlatego też powinno się go stosować na nasadę włosów. Piana oraz resztki szamponu, które spływają podczas mycia głowy w zupełności wystarczą do umycia całej długości włosów. W przypadku odżywki zasada ta działa odwrotnie. Produkt ten należy nakładać tylko na końcówki włosów, unikając jej nasady. Jest to spowodowane tym, że włosy u nasady są tłustsze niż reszta, dlatego też na ma potrzeby używania odżywki, które mają nawilżać włosy.
4. Czy lokówka i prostownica niszczą włosy?



pixabay.com
W rzeczywistości suszarki do włosów, lokówki i prostownice, negatywnie wpływają tylko na włosy, które są „gołe” tzn. nie zostały nałożone na nie żadne produkty do stylizacji. Jeśli używasz specjalnych kosmetyków do stylizacji włosów, takich jak pianka do włosów lub produkty chroniące przed wysokimi temperaturami, nie musisz martwić się o zdrowie swoich włosów.
5. Czy obcinanie końcówek sprawi, że włosy rosną szybciej?
Ponieważ włosy rosną od korzeni, a nie od końcówek, strzyżenie nie wpływa w żaden sposób na szybkość ich wzrostu. Dodatkowo obcinanie włosów nie wpływa na ich gęstość, ponieważ jest to cecha genetyczna.


6. Czy keratynowe prostowanie włosów jest dla nich dobre?

youtube.com
Oczywiście, z biegiem lat skład formuły do prostowania keratynowego się poprawił i dzisiejsze zabiegi są znacznie lepsze, jednak początkowo zabieg ten zawierał formaldehyd stosowany do przeprowadzania sekcji zwłok. Dzisiaj formuła prostowania keratynowego zawiera te same elementy, które były używane przez nasze mamy do chemicznego falowania, a to powoduje, że struktura naszych włosów niszczeje. Dlatego prostowanie keratynowe nie jest zdrowym procesem, jednak ten zabieg może nadać naszym włosom atrakcyjnego wyglądu.
7. Czy blondynki mają mniej włosów niż brunetki?


Naukowcy dowiedli, że blondynki mają więcej włosów niż brunetki czy rudowłose dziewczyny. Jednak ich włosy są znacznie słabsze i cieńsze. Dlatego też naturalne blondynki rzadko chwalą się swoimi gęstymi włosami, zaś kobiety o rudych włosach mogą wywołać u nich zazdrość. Rudowłose mają najmniejszą ilość włosów, ale ich włosy są najsilniejsze i najgrubsze.
8.Czy ciągłe wiązanie włosów w kok i kucyk sprawia, że wypadają?

unsplash.com
Dzieje się to tylko wtedy, gdy zaciskasz włosy tak mocno, że Twoja głowa odczuwa ból. Sama fryzura nie spowoduje utraty włosów. Co więcej, dobrze wykonany kucyk lub kok chroni włosy przed możliwymi uszkodzeniami.


9. Czy łupież jest zaraźliwy?
Łupież jest oznaką dodatkowej pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu pojawia się dodatkowa ilość złuszczonych cząstek skóry. Dlatego nie można „zarażać” łupieżem, próbując założyć czapkę innej osoby lub pożyczając grzebień. Nie oznacza to jednak, że należy zapominać o zasadach higieny osobistej.
10. Czy mężczyzną rosną szybciej włosy?
Struktura anatomiczna włosów męskich i kobiecych jest niemal identyczna. Różnica polega na sposobie, w jaki traktujemy nasze włosy. Włosy kobiet stają się cieńsze ze względu na stałą stylizację, farbowanie i różne eksperymenty w salonach fryzjerskich. Mężczyźni z kolei są bardziej konserwatywni, jeśli chodzi o dbanie o swoje fryzury i stylizację włosów, dlatego ich włosy częściej pozostają gęstsze i zdrowsze.

