×

11 ekstrawaganckich roślin o ciemnych płatkach, które wprowadzą do ogrodu lekko mroczny klimat

Wiosną warto trochę odmienić swój ogród i posadzić nietypowe rośliny. Kwiaty o ciemnych płatkach i liściach prezentują się bardzo elegancko, a także zwracają uwagę przechodniów i gości. Można je również zestawić z białymi roślinami. Dzięki temu ogród stanie się magicznym miejscem.

1. Bratek ogrodowy 'Black King’

Ta dwuletnia roślina posiada czarne lub ciemnofioletowe kwiaty, które cieszą wzrok do wczesnej wiosny do później jesieni. Jest odporna na ujemne temperatury i pięknie będzie prezentowała się na rabatach oraz w pojemnikach.

jualbenihbunga/instagram

2. Petunia ‘Black Velvet’

Odmiana została wyhodowana w Wielkiej Brytanii. Ma zwisające pędy i czarne, aksamitne kwiaty, które zdobią ogrody i balkony od maja do listopada. Roślina dobrze znosi dużą ilość słońca (wówczas należy ją częściej podlewać).

frusvea/instagram

3. Konwalnik 'Black Beard’

Ta bylina przypominająca trawę tworzy pokaźne kępy, które dość szybko się rozrastają. Ma czarne liście, a w lipcu pojawiają się drobne, białe kwiaty. Pięknie prezentuje się posadzona pod krzewami czy drzewami.

czekus.zalan/instagram

4. Szachownica kostkowata

Roślina należy do rodziny liliowatych. Posiada kwiaty przypominające zwisające kielichy, które zdobi wzór wyglądający jak szachownica. Lubi półcień i dobrze toleruje sąsiedztwo zbiorników wodnych. Kwitnie w kwietniu i maju.

carek7402/instagram

5. Fiołek labradorski

Urocza, niska (dorasta do 10 cm) bylina ma fioletowe kwiaty oraz ciemne liście. Jest niewymagająca w uprawie i lubi zacienione stanowiska.

chan____m63/instagram

6. Malwa różowa 'Nigra’

Ta szybko rosnąca bylina osiąga ok. 2 metry wysokości. Urzeka swoimi prawie czarnymi kwiatami, które kwitną od czerwca do września. Preferuje gliniasto-piaszczyste podłoże oraz ciepłe i słoneczne stanowiska. Nie lubi natomiast wietrznej pogody.

marnikka1/instagram

7. Lilia azjatycka Landini

Dorasta do 1 metra wysokości i zachwyca swoimi ciemnobordowymi, pokaźnymi kwiatami, które można podziwiać w czerwcu i lipcu. Preferuje słoneczne stanowiska i dobrze znosi mrozy panujące w naszym kraju.

iriska270477/instagram

8. Ciemiernik czarny

Ta długoletnia bylina zwiastuje nadejście wiosny i zakwita już w lutym. Szybko się rozrasta i preferuje wilgotną glebę. Posiada czarne kwiaty, które najlepiej czują się w cieniu.

allnaturaladams/instagram

9. Tulipan 'Queen of the Night

Roślina kwitnie w maju i wówczas przyciąga wzrok swoimi czarno-fioletowymi kwiatami. To jedyna odmiana tulipana o tak ciemnych płatkach. Lubi słoneczne miejsca i glebę bogatą w składniki odżywcze.

mellemhaver/instagram

10. Słonecznik 'Red Sun’

Ozdobny słonecznik, który osiąga ok. 2 metry wysokości. Posiada długie łodygi, a na ich szczycie, w lipcu, pojawiają się brunatno-bordowe kwiaty. Lubi ciepłe stanowiska osłonięte od wiatru.

quixzom/reddit

11. Kalia 'Schwarzwalder’

Wyjątkowo dekoracyjna odmiana kalii, które kwitnie od lipca do września. Zachwyca efektowymi, czarnymi kwiatami. Preferuje żyzną glebę i dużo słońca.

pinterest

BONUS

Niemal czarne liście posiada także eonium drzewiaste 'Schwarzkopf’. Chociaż w naszym klimacie nie nadaje się do uprawy w gruncie, to sukulent ten będzie oryginalną ozdobą każdego parapetu.

genialne

Posiadasz w swoim ogródku ciemne rośliny? Koniecznie daj znać, jakie są Twoje ulubione kwiaty 😉

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij