×
Wirtualna Polska

11 najwęższych budynków świata. Dwa z nich znajdują się w Polsce!

Okazuje się, że wszyscy pragną dużego domu z ogródkiem. Życie w ogromnej willi może być męczące, dlatego niektórzy wybierają mieszkanie w małym i przytulnym miejscu. Oto 11 „najszczuplejszych” budynków świata, jeden z nich znajduję się w Polsce!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Dom Edna St. Vincent Millay w Nowym Jorku, USA

Najwęższy dom w Nowym Jorku znajduje się na 75 i 1/2 Bedford Street. Budynek Edna St. Vicent Millay został zbudowany w 1850 roku, z kolei w 2013 roku został wystawiony na sprzedaż za 3,5 miliona dolarów.

#2 Kamienica przy ul. Kanonia 20/22 w Warszawie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jest ona uznawana za najwęższą w Warszawie, Polsce oraz całej Europie. Jej szerokość to niecałe 2 metry! Początkowo w miejscu budynku znajdowało się przejście pomiędzy domami kanoników do baszty murów obronnych. Kamienica została zbudowana w XVIII wieku, po II wojnie światowej budynek odrestaurowano.

#3 La Casa Estrecha w Old San Juan w Puerto Rico

Znany jest również jako „The Narrow House”, to dwupiętrowy budynek, który ma tylko 150 cm szerokości. Rozciąga się jednak w głąb ponad 10 metrów. Jest to jeden z najpopularniejszych miejsc, gdzie co roku licznie przybywają turyści odwiedzający Puerto Rico.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#4 The Wedge in Great Cumbrae w Szkocji

Fasada tego niezwykle chudego budynku ma zaledwie 47 cali szerokości. Mimo małego rozmiaru mieszkanie posiada przytulną sypialnię, kuchnię i łazienkę. W 2015 roku budynek został sprzedany za ponad 112 tysięcy dolarów. Kamienica znajduję się również w Księdze Rekordów Guinnessa.

#5 9-piętrowa wieża w La Coruña, Hiszpania

Budynek znajduje się w drugim co do wielkości miast w hiszpańskiej Galicji. Mimo tego, że wieża wygląda jakby była zaniedbała i popadała w ruinę, jest wielkim osiągnięciem hiszpańskich inżynierów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 Singel 166 w Amsterdamie, Holandia

Ten najmniejszy budynek w całym Amsterdamie, ma niecałe 2 metry szerokości, lecz tak jak wiele konstrukcji tego typu, jest bardzo przestronny.

#7 Dom w Seattle, USA

Ten dom o powierzchni 260 metrów kwadratowych został zbudowany w 1925 roku. Ostatnio wystawiono go na sprzedaż za 473 tysięcy dolarów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#8 The Skinny House w Bostonie, USA

Ten Chudy Dom na 44 Hull Street w Bostonie jest najwęższym budynkiem w mieście. Ma 3,16 metra w najszerszym miejscu.

#9 The Hollensbury Spite House w Alexandrii, USA

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Budynek został zbudowany w 1830 roku przez John’a Hollensbury’ego, który był właścicielem sąsiadujących z kamienicą domów. Mężczyzna nie chciał, aby przez ulicę przejeżdżały wozy konne więc zdecydował się na zaprojektowanie 7,26 metrowego budynku.

#10 Gap House w Londonie, Anglia

Ten wąski, nowoczesny dom został zbudowany przez architekta Pitman’a Tozer’a i ma nieco ponad 7,5 metra szerokości. Cała konstrukcja została skończona w 2007 roku.

#11 Dom Kereta w Warszawie

Budynek został nazwany na cześć izraelskiego pisarza Etgara Kereta. Konstrukcja uznana jest za najwęższy dom na świecie. Mieszkanie zostało zaprojektowane przez architekta Jakuba Szczęsnego i finalnie skończone w 2012 roku. W najszerszym miejscu ma 1,5 metra.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować