×

11 niezwykłych ciekawostek o grzybach, które w najbliższym sezonie zrobią z Ciebie wytrawnego grzybiarza

Świat grzybów jest niezwykle fascynujący. Jednocześnie te organizmy budzą o wiele mniej emocji niż rośliny czy zwierzęta. A to wielka szkoda, gdyż grzyby mają mnóstwo supermocy.

1. Smak kurczaka

Istnieje grzyb, który smakuje jak smażony kurczak. Nazywa się żółciak siarkowy i rośnie na drzewach. Jest popularny w naszym kraju, a jadalne są jedynie młode owocniki. Często mylone są z hubami i zwie się je także chicken of the woods.

grzyb
pinterest

2. Monstrualna grzybnia

W 2000 roku największym organizmem żyjącym na Ziemi został uznany grzyb. To okaz opieńki ciemnej, który został znaleziony w Malheur National Forest (wschodni Oregon). Grzybnia rozrosła się na powierzchni 8,9 km² (tyle co 1665 boisk piłkarskich), a jej masę oszacowano na ok. 605 ton. Najprawdopodobniej zarodnik tego grzyba pojawił się na Ziemi ok. 8 tys. lat temu.

grzyb
pinterest

3. Żywi się plastikiem

Pestalotiopsis microspora to grzyb, który potrafi rozkładać i trawić plastik. Tę zdolność odkryli studenci uniwersytetu Yale w 2010 roku. Na grzyba natrafili na wysypisku śmieci w ekwadorskiej dżungli. Jak się okazało ten niezwykły okaz do przeżycia nie potrzebuje tlenu i jest w stanie rozkładać nawet poliuretan.

grzyby
pinterest

4. Limit zbioru grzybów

W naszym kraju występuje 1300 gatunków grzybów jadalnych i można je zbierać w dowolnej ilości. W Niemczech obowiązuje limit zbiorów – 2 kg dziennie. Grzyby muszą być przeznaczone tylko na własny użytek. Niesubordynowani grzybiarze zapłacą mandat – od 2,5 tysiąca do 10 tysięcy euro.

grzyby
pinterest

5. Wdychanie zarodników

Według badaczy z PNAS (amerykańska akademia nauk) podczas każdego wdechu do naszych płuc dostaje się od 1 do 10 zarodników grzybów. Unoszą się one w powietrzu zarówno w miastach jak i na wsiach. Co ciekawe każdego dnia wdychamy od 10 tys. do 20 tys. litrów powietrza.

grzyby
pinterest

6. Zabójczy grzyb

Muchomor sromotnikowy ma w sobie tyle substancji trujących, że jest w stanie uśmiercić 4 osoby. Toksyn nie zwalcza nawet obróbka termiczna.

grzyb
pinterest

7. Czarcie moce w lesie

Czasami grzyby rozrastają się tak, że tworzą tzw. czarcie kręgi, które były identyfikowane z działaniem sił nadprzyrodzonych. Okręgi powstają wówczas, kiedy grzybnia rozrasta się jednocześnie we wszystkich kierunkach.

Josimda/wikimediacommons

8. Mrówki uprawiają grzyby

Mrówki grzybiarki występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Zbierają liście (często pustosząc całe plantacje warzyw) i zanoszą je do swojego mrowiska. Na nich umieszczają strzępki grzybki i uprawiają grzyby, który służy im za pokarm. Grzyby podają także larwom.

mrówka
pinterest

9. Kapelusze z grzybów

Hubiak pospolity był wykorzystywany na wielu frontach. Wykonywano z niego tzw. hubkę, czyli łatwopalny materiał idealny do rozniecania ognisk. Ma strukturę podobną do filcu i szyto z niego kapelusze, kamizelki czy kapcie. Dodatkowo pomagał tamować krwawienia i działał przeciwbólowo.

grzyb
pinterest

10. Cuchnący okaz

Sromotnik smrodliwy, sromotnik wstydliwy, bedłka pańska, jajczak, słupiak cuchnący, smardz cuchnący, smrodnik, smrodziuch, śmierdziak, śmierdział, węże jajo – to wszystko nazwy określające jednego grzyba. Występuje w Polsce i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najszybciej rosnący grzyb na świecie. Rośnie z prędkością 5 mm na minutę w ciągu kilku godzin osiąga docelową wysokość. Jego główka pokryta jest cuchnącym padliną śluzem, który wabi muchy. One roznoszą zarodniki grzyba na dalsze odległości.

grzyb
pinterest

11. Niebieski grzyb z banknotów

Entoloma hochstetteri to niezwykły grzyb rosnący w Indiach i Nowej Zelandii. Jego owocniki mają niebieską barwę. Nie wiadomo czy grzyb jest jadalny. Został umieszczony na banknocie dolara nowozelandzkiego (50 $).

grzyb
pinterest

Jakie inne ciekawostki znasz dotyczące grzybów?

 

Źródła: www.lasy.gov.pl, herbikids.pl, jaw.pl

Może Cię zainteresować

zamknij