Kategorie OrganizacjaPorady

11 urządzeń w domu, które mają datę ważności! Była podana w instrukcji, którą nikt nie czyta

Chcesz mieć funkcjonalny i bezpieczny dom? Regularnie sprawdzaj i wymieniaj niektóre przedmioty w domu. Jakie? Oto 11 rzeczy, które mają datę ważności. Okresy przydatności mogą się zawsze różnić w zależności od produktu i producenta!

1. Detektory dymu i tlenku węgla

Czujki dymu, gazu, czy czadu mają swoją żywotność. Często mają 10 lat używalności, ale nie wszystkie. Mają ratować nam życie, więc wymieniaj je regularnie i pamiętaj o zmianie baterii na nowe przynajmniej raz w roku.

freepik.com

2. Gaśnica

Gaśnice też mają datę ważności. Oprócz okresu gwarancji mają też okres legalizacji. Okresy te różnią się w zależności od rodzaju gaśnicy. Pamiętaj więc o sprawdzeniu dat na swojej gaśnicy!

freepik.com

3. Lodówka

Planuj wymianę lodówki co 15 lat. Możesz zdecydować się na to wcześniej. 10-letnia lodówka zużywa nawet dwukrotnie więcej energii niż nowa energooszczędna.

freepik.com

4. Zmywarka do naczyń

Zmywarka może być użytkowana od 8 do 10 lat. warto po tym czasie ją wymienić na nową, jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za wodę i prąd.

freepik.com

5. Filtry głowicy prysznicowej

Wymieniaj filtry głowicy prysznicowej co 6 do 12 miesięcy. Osady wpływają na jej wydajność, a nagromadzone bakterie na nasze zdrowie.

pinterest.com

6. Klimatyzator

Zainstaluj nowy klimatyzator co 8 do 10 lat. Regularna konserwacja może przedłużyć żywotność klimatyzatora, ale problemy z wilgotnością, wahania temperatury lub nadmierny hałas sygnalizują, że nadszedł czas na wymianę urządzenia.

freepik.com

7. Filtry do wody

Filtry do wody w nowoczesnych lodówkach należy wymienić po każdych sześciu miesiącach. W dzbanku z filtrem wody – co 2 miesiące. A jeżeli masz filtry w systemie kanalizacyjnym domu – co 3 do 6 miesięcy. Regularna wymiana filtrów zmniejsza narażenie na szkodliwe bakterie, chemikalia i metale ciężkie.

pinterest.com

8. Pralka

Jeśli regularnie czyścisz i konserwujesz pralkę, powinna pracować nawet do 12 lat. Pamiętaj w międzyczasie o wymianie uszczelek drzwi lub dokręceniu przewodów wodnych pod pralką, jeśli zauważysz nieszczelności. Konieczne może być również wyważenie maszyny lub wymiana wspornika silnika, jeśli urządzenie nadmiernie hałasuje.

freepik.com

9. Suszarka do ubrań

Wymień suszarkę raz na 8-10 lat. W międzyczasie możesz w razie potrzeby wymienić wiele części suszarki, w tym pasek napędowy, wałek bębna, koło dmuchawy i element grzewczy. Wyczyść otwór wentylacyjny suszarki po każdym użyciu, aby poprawić jej wydajność i zapobiec pożarowi.

freepik.com

10. Podgrzewacz wody

Po 8-12 latach możesz wymienić podgrzewacz wody. Opróżnij urządzenie dwa razy w roku, aby zmniejszyć gromadzenie się osadów i poprawić wydajność. Dodatkowo możesz obniżyć termostat, aby zmniejszyć przegrzanie i przedłużyć żywotność podgrzewacza wody.

freepik.com

11. Piec

Piec powinien funkcjonować od 15 do 20 lat. Jeśli zauważysz problemy przed tym czasem, spróbuj wymienić filtr, wyczyścić przewody i uszczelnić wszelkie szczeliny w systemie.

pinterest.,com

Źródła: www.thespruce.com