×

12 mało znanych funkcji, które ułatwią Ci korzystanie z Google. Nie wszyscy je znają

Korzystanie z Internetu wcale nie jest takie proste jakby się wydawało. Według strony internetlivestats.com istnieje blisko 1,2 milardy witryn internetowych, a liczba ta rośnie w każdej sekundzie.

Mimo, iż każdy z nas wie co to jest Google i do czego służy, to nie wszyscy wiedzą o pewnych metodach które pomagają w wyszukiwaniu konkretnej frazy, ale również w codziennych czynnościach takich jak liczenie.

#1 Przeliczaj

Pewnie znacie te przypadki, gdy chcecie sprawdzić odległość do pokonania lub jakiś przepis i nagle okazuje się, że dane podawane są w milach na godzinę lub w przepisie znajdują się funty, a nie kilogramy. Wystarczy że wpiszecie 1 wartość na 2 wartość. Google działa podobnie w przypadku uncji oraz jardów.

#2 Sprawdzaj walutę

To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli szykujesz się na wyjazd i potrzebujesz sprawdzić ile oszczędności potrzebujesz. W Google możesz sprawdzić aktualne kursy walut, wpisując hasło waluta 1 na waluta 2. Najlepiej używać takich oznaczeń jak PLN, USD czy UAH.

#3 Dowiedz się, która jest godzina w innym kraju

Muszę się przyznać, że sama korzystam z tej funkcji, gdy ktoś z mojej rodziny przebywa za granicą lub gdy następuje zmiana czasu (nie ufam swoim zegarkom, bo nigdy nie wiem czy się automatycznie przestawiły). Jeśli też masz taki problem wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz czas w miasto (lub nawę państwa).

#4 Sprawdzaj pogodę

Podobnie jak w poprzednim przypadku, jeśli chcesz sprawdzić pogodę możesz to zrobić bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Wpisz pogoda w nazwa wybranego miasta na świecie – gotowe! Informację na temat pogody dostarcza weather.com

#5 Dowiedz się, o której wschodzi i zachodzi słońce

Wystarczy, że wpiszesz w Google wschód słońca (lub zachód słońca) i nazwę wybranego miasta.

#6 Szukaj lotów

Jeśli chcesz sprawdzić rozkład lotów z danego miasta, po prostu wpisz loty z (lub loty do) i nazwę miasta bądź lotniska. W każdej chwili możesz dodać kolejną miejscowość. Wystarczy, że wpiszesz do lub z. 

#7 Śledź numery paczek

Jeśli Twoja przesyłka jest dostarczana za pośrednictwem UPS lub FedEx, możesz sprawdzić jej status, wpisując numer jej numer w wyszukiwarkę. Dzięki temu dowiesz się czy zamówione przez ciebie przedmioty dotrą na czas.

#8 Sprawdzaj tytuły piosenek i nazwy albumów muzycznych

Jeśli chcesz sprawdzić z jakiego albumu pochodzi dany utwór lub po prostu chcesz dowiedzieć się jak wiele piosenek nagrał dany wykonawca, wpisz w pole wyszukiwarki nazwę zespołu oraz wyraz piosenki.

#9 Analizuj dane statystyczne

Potrzebujesz dane statystyczne? Wystarczy, że wpiszesz liczba ludności lub PKB oraz region lub kraj. Informację na temat danych przekazuje Bank Światowy.

#10 Czytaj gazety sprzed lat

W Google nic nie ginie, nawet gazety sprzed 100 lat! Google News Archives archiwizuje kilkaset numerów, które zostały wydane po 1860 roku. Niestety, są to pisma w języku angielskim. Jeśli zobaczycie nazwę Warsaw Daily Times to nie będzie to numer Kuriera Warszawskiego, lecz regionalne czasopismo miasta o nazwie Warsaw, znajdującego się w stanie Indiana. Mimo wszystko, jeśli znacie język angielski, z tych amerykańskich gazet dowiecie się co pisano m.in. na temat upadku komunizmu w Polsce lub II wojnie światowej.

#11 Czytaj książki

Dzięki publicznej domenie, możesz czytać książki online! Wystarczy, że w pole wyszukiwarki wpiszecie tytuł książki oraz autora, a następnie przejdziecie w zakładkę Książki. Oczywiście, znajdziesz tutaj głównie pozycje literatury zagranicznej, jednak daje to możliwość przeczytania twórczości wybitnych artystów w ich ojczystym języku.

#12 Wyszukuj grafikę

Dzięki tej funkcji możesz wyszukać grafikę, którą masz na dysku, lecz chcesz sprawdzić czy istnieje w większej rozdzielczości. Google może wskazać Ci witrynę, która posiada poszukiwany obrazek. Wystarczy, że wejdziesz na Google Grafika i klikniesz w ikonę aparatu. Teraz wystarczy załadować zdjęcie, resztę zrobi Google.

To nie wszystko co możesz zdziałać przy pomocy wyszukiwarki Google! Po więcej rad i ciekawostek wejdź tutaj.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij