×

12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

Myślisz, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Zapewne jesteś w błędzie. Zapoznaj się z intrygującymi faktami, o których z pewnością nigdy nie słyszałeś.

1. Jabłko nigdy nie spadło na głowę Isaaca Newtona

Legenda głosi, że Newton wylegiwał się sadzie i wówczas na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie spowodowało, że sformułował prawo powszechnego ciążenia. W rzeczywistości, naukowiec przyglądał się spadającym owocom z drzew przez okno.

newton
pinterest

2. Myszy nie jedzą sera

Te gryzonie zdecydowanie gustują w pokarmie roślinnym. Uwielbiają owoce, nasiona, zielone części roślin. Czasami skuszą się na drobne zwierzęta (ślimaki czy owady). Jedynie myszy żyjący w okolicy naszych domów, mogą podjeść nieco zapasów przechowywanych w spiżarniach.

mysz
Capri23auto/pixabay

3. Mini marchewki to pocięte na kawałki warzywa normalnej wielkości

Nie istnieje specjalna odmiana malutkich marchewek, które można kupić w sklepie zapakowane w woreczki. Trafiają do nich warzywa o normalnej wielkości, które w fabrykach są myte i przycinane. Do tego celu zwykle wybiera się najsłodsze odmiany posiadające walcowate korzenie.

4. Goryle budują gniazda

Te ssaki prowadzą naziemny tryb życia i każdego dnia budują gniazda, aby spędzić w nich noc. Takie legowiska składają się z gałęzi i liści.

goryl
ingram/freepik

5. Miód się nie psuje

To jeden z nielicznych produktów żywnościowych, który się nie popsuje. Wszystko dzięki obecności nadtlenku wodoru oraz flawonoidów. Mają one właściwości grzybobójcze. Co ciekawe, pszczoła w ciągu swojego życia jest w stanie wyprodukować jedynie łyżeczkę miodu.

miód
freepik

6. Oktoberfest nie odbywa się w październiku

To hucznie obchodzone w Monachium święto piwa, wcale nie odbywa się w październiku. Wskazywałaby na to nazwa: Oktober to w języku niemieckim październik. W 1872 roku całą imprezę przeniesiono na wrzesień (ze względu na pogodę).

ludzie
soualexandrerocha/pixabay

7. Piramidy nie znajdują się tylko w Egipcie

Te charakterystyczne grobowce można zobaczyć także na terenie dzisiejszego Sudanu. Powstały one od IV w p.n.e. do IV w n.e. na obszarze krainy zwanej Nubią. Są niższe od tych egipskich i mają węższą podstawę. Archeologowie doliczyli się ok. 250  takich piramid. Większość z nich znajduje się w starożytnym mieście Meroe.

piramidy
Retlaw Snellac Photography Follow/Flickr

8. Olimpijskie złote medale nie są wykonywane ze złota

W rzeczywistości najlepsi sportowcy otrzymują srebrne medale, które tylko pokrywa się warstwą złota.  Po raz ostatni medal wykonany w całości z tego szlachetnego kruszcu, wręczono podczas olimpiady w 1912 roku, która odbyła się w Sztokholmie.

medal
Edgars Košovojs/wikimediacommons

9. Pingwiny mają kolana

Nogi pingwinów są krótkie, ale posiadają kolana. Nie widać ich gołym okiem, gdyż ukryte są pod grubą warstwą piór.

pingwin
pinterest

10. Narodowym zwierzęciem Szkocji jest jednorożec

To stworzenie można zobaczyć w wielu szkockich herbach. Symbolizuje suwerenność Szkotów i nawiązuje do ich walk o niepodległość. Jednorożec to zwierzę, które od życia w niewoli woli śmierć.

herb
Pierre André/wikimediacommons

11. Olej samochody dobrze udaje miód

naleśniki
imgur

Zrobienie idealnego zdjęcia ukazującego jedzenie nie jest prostą sprawą. Dlatego smakowicie wyglądające dania zastępowane są zupełnie innymi produktami. Bitą śmietanę imituje pianka do golenia, olej samochodowy udaje miód, a owoce pokrywa się warstwą wosku, aby ładnie błyszczały.

genialne

Zobacz więcej fotograficznych trików. 

12. Strusie nie chowają głowy w piasek

To mit, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Strusie, gdy się boją nie zakopują głowy w piasku. Te największe ptaki ratują się ucieczką. Potrafią biec z prędkością 70 km/h. A dołki kopią tylko po to, aby samica mogła złożyć w nich jaja.

struś
gar1984/freepik

Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała?

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij