12 psychologicznych sztuczek, które skutecznie działają na otaczających nas w danej chwili ludzi

Każdy człowiek jest inny – to nie podlega nawet najmniejszej wątpliwości. Są jednak takie zachowania, cechy czy rzeczy, które bywają wspólne dla większości rodzaju ludzkiego… Dlatego są takie sztuczki psychologiczne, które mogą podziałać na większość osób. Jesteście ciekawi jakie?

#1

Jeśli chcesz, aby ludzie przeważnie się z Tobą zgadzali, to w czasie rozmowy potakuj głową. Osoby, prowadzące z Tobą dyskusję, będą podświadomie odbierały to jako sygnał, że mówisz prawdę.

#2

Chcesz, aby Twoje dziecko w końcu zjadło warzywo, którego nie lubi? Możesz spróbować podstępem. Zamiast pytać o to, czy chce je jeść, zapytaj ile go chce. To sprawi, że będzie miało wrażenie, że postawiono mu jakieś prawo wyboru…

#3

Zanim będziesz miał uścisnąć komuś dłoń, sprawdź, czy nie jest przypadkiem zimna. To ciepłe dłonie od początku wprowadzają przyjazną atmosferę, chłodne wywołują całkowicie odmienny efekt…

#4

Jeśli marzy Ci się zostanie mistrzem gry „papier nożyce kamień”, to musisz wiedzieć, że jest sztuczka, która może to ułatwić. Przed każdą rozgrywką zadaj przeciwnikowi jakieś proste pytanie, które odrobinę wybije go z obmyślania strategii. Prawie każda rozproszona osoba pokazuje nożyczki.

#5

Ludzie mają skłonność do wierzenia w mądrość starszych osób, szczególnie rodziców i dziadków. Za każdym razem kiedy będziesz chcieć, aby ktoś bardziej poważnie wziął Twoje słowa, powiedz, że nauczył Cię tego Twój dziadek lub ojciec.

#6

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana osoba Cię lubi, to w czasie rozmowy z nią wybierz jedno losowe słowo. Kiedy będzie je wypowiadać (lub jego synonim) za każdym razem się uśmiechnij. Gdy ten ktoś zacznie używać go częściej, oznacza to, że przypadłeś mu do gustu.

#7

Kiedy będziesz mieć wrażenie, że ktoś Cię ciągle obserwuje, a nawet i śledzi, ziewnij. Ziewanie jest skrajnie zaraźliwe, więc jeśli Twoje przypuszczenia okażą się słuszne, dana osoba także ziewnie.

#8

Kiedy do głowy znów wejdzie Ci jakiś utwór i będziesz chciał się go w końcu pozbyć, to spróbuj przypomnieć sobie jego zakończenie. Nasz mózg ma tendencję do zapamiętywania nieskończonych rzeczy. Powinno podziałać.

#9

Jeśli zawsze z trudem przedzierasz się przez tłum na stacji kolejowej, lotnisku lub w metrze, na to także jest pewien psychologiczny sposób. Gdy będziesz twardo patrzeć na cel swojej wędrówki, ludzie będą ustępować Ci z drogi. Większość z nas ma tendencję do patrzenia innym w oczy, aby ocenić, w jakim kierunku dokładnie idą i móc się minąć z nimi. To dlatego ten trik przeważnie jest skuteczny.

#10

Jeśli chcesz, aby ktoś coś zrobił, prosząc, zacznij od słów: „Potrzebuję Twojej pomocy…”. Ludzie nie lubią czuć się winni i właśnie dlatego mają problem z odmową, jeśli prośba skierowana jest do nich bezpośrednio. Do tego stworzysz też pozory, że dużo od nich zależy.

#11

Jeśli w czasie rozmowy z kimś powtórzysz w dalszym ciągu konwersacji coś, co powiedział wcześniej, używając jednak innych słów, osoba ta będzie przekonana, że jesteś fantastycznym słuchaczem.

#12

Jeżeli będziesz mieć kiedyś wrażenie, że ktoś Cię nie lubi, możesz delikatnie ocieplić Wasze stosunki dzięki pożyczeniu czegoś drobnego od tej osoby, np. ołówka. Mimo że brzmi to absurdalnie, naprawdę działa. Ludzie nie lubią pożyczać czegokolwiek komuś, kogo nie lubią. Odmówić przy takiej drobnostce, będzie trudno… Dlatego podświadomie stosunek takiego człowieka do Ciebie odrobinę się zmieni.