Dzięki tym trikom Twój dom będzie lśnił czystością! Warto o nich wiedzieć!

Dla wielu z nas sprzątanie jest jednym z najbardziej znienawidzonych zajęć. Ale na szczęście istnieje wiele sposobów, aby ta nieprzyjemna czynność była o wiele łatwiejsza. Najlepsze jest to, że wymaga minimalnych nakładów wysiłku i może okazać się skuteczna bez konieczności inwestowania w specjalne (z reguły drogie) chemikalia.

Aby ułatwić Ci życie, zebraliśmy te najbardziej pomysłowe sztuczki!

Tłuszcz i olej na kratce z kuchenki gazowej można czyścić rozcieńczonym amoniakiem. Umieść kratkę wewnątrz zamykanej plastikowej torebki, a następnie dodaj 2-3 łyżki roztworu. Pozostaw na 12 godzin, a następnie przemyj czystą wodą. Gotowe!

Posyp dolną część ramy odrobiną sody. Za pomocą rozpylacza do wody spryskaj ramę roztworem wody i octu w stosunku 1:1. Przy pomocy starej szczoteczki do zębów szoruj ramę i wytrzyj ją najpierw papierowym ręcznikiem, a następnie za pomocą wilgotnej ściereczki. Oto wynik!

Wymieszaj 1 łyżkę sody, 1/3 szklanki octu, trochę gorącej (ale nie wrzącej) wody i 1 łyżkę proszku do prania. Mieszanina działa idealnie na plamy z tapicerki. Soda odświeży również kanapę – wystarczy rozsypać cienką warstwę, pozostawić na kilka godzin i odkurzyć.

Brud i pleśń, które gromadzą się w przestrzeniach pomiędzy cienkimi płytkami łazienkowymi, można usunąć za pomocą mieszaniny octu i sody. Zostaw roztwór na powierzchni przez kilka minut, następnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Wymieszaj 2 łyżki sody kalcynowanej oraz 2 łyżki zwykłej sody oczyszczonej i przetrzyj powierzchnię lekko mokrego zlewu. Po około 10 minutach wlej roztwór 50g octu i 50g wybielacza. Odczekaj pół godziny, a następnie umyj zlew wodą.

Wlej trochę roztworu amoniaku do małego pojemnika i pozostaw go w nienagrzanym piekarniku na noc. Rano cały brud będzie łatwy do wyczyszczenia. Zapach amoniaku nie będzie utrzymywał się długo, ale należy pamiętać, aby podczas czyszczenia mieć otwarte okna i używać gumowych rękawic.

W celu utrzymania czystych chromowanych powierzchni, należy przetrzeć je papierem woskowanym. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz sporo czasu.

Wlej 1 szklankę wody do dużego pojemnika i dodaj do niego kilka łyżek octu. Umieść pojemnik w kuchence mikrofalowej, włącz ją i poczekaj, aż woda zacznie parować. Wtedy wyłącz kuchenkę i pozostaw roztwór do ostygnięcia na około 15 minut. Następnie wyjmij pojemnik i przetrzyj wnętrze kuchenki mikrofalowej wilgotną gąbką.

Przetrzyj zaplamione miejsce, aby było mokre. Posyp jego powierzchnię sodą i zostaw ją na 10 minut, a następnie odkurz. Wymieszaj 1 łyżkę płynu do mycia naczyń z 1 łyżką octu i wlej mieszaninę do ciepłej wody (około 2 szklanki). Wyczyść zaplamiony obszar i pozostaw do wyschnięcia.

Weź duży pojemnik i wyłóż jego wnętrze folią aluminiową. Wypełnij je gorącą wodą i dodaj pół szklanki soli i pół szklanki sody. Mocz srebro w tej mieszaninie przez 30 minut, następnie spłucz i wytrzyj miękką tkaniną do sucha. Wszystkie ciemne plamy powinny zniknąć.