×

13 bardzo znanych zdjęć, które okazały się oszukanymi przeróbkami

Często pokazujemy Wam wyjątkowe zdjęcia zrobione bez photoshopa. Dzisiaj przedstawiamy przykłady zdjęć, o których wiadomo, że są oszustwem. Starajmy się więc być czujni, bo nie wszystko, co widzimy w internecie, okazuje się być prawdziwe.

1. Kobieta siedząca jak żaba przy ladzie

Zdjęcie zostało przerobione, choć wiele osób dało się nabrać na genialną elastyczność kobiety.

imgur.com / pikabu.ru

2. Góra lodowa

To zdjęcie jest w rzeczywistości kombinacją 3 różnych zdjęć. Według autora zdjęcia, Ralpha Clevengera, zdjęcie chmur zostało zrobione w Santa Barbara w Kalifornii, szczyt góry lodowej na Antarktydzie, a część podwodna – na Alasce. Poza tym było to zwykłe zdjęcie góry lodowej, którą Ralph odwrócił do góry nogami i umieścił pod wodą na swoim zdjęcie. Dzięki odpowiedniej edycji zdjęć góra lodowa okazała się bardzo imponująca. Ale teraz znamy prawdę.

imgur.com

3. Purpurowy las w Szkocji

Zdjęcie fioletowych drzew wygląda tak imponująco, że wiele osób chce zobaczyć je na żywo. Ale bardzo się rozczarują, bo ktoś po prostu pomalował las na fioletowo w Photoshopie. W rzeczywistości prawdziwe zdjęcie zostało zrobione w pobliżu rzeki Shotover w Nowej Zelandii.

sites.google.com / theclinic.cl

4. Wyspa w kształcie gwiazdy i półksiężyca

Wyspa Molokini – naturalna gwiazda i półksiężyc – położona między Maui a Kahoolawe na Hawajach

imgur.com

Jedyną prawdą tutaj jest nazwa wyspy Molokini, która naprawdę wygląda jak półksiężyc. Gwiazdkę dodano za pomocą edytora zdjęć.

wikipedia

5. Rekin pływający na autostradzie w Houston podczas powodzi spowodowanej huraganem

Jason Michael twitter

To niesamowite zdjęcie stało się popularne na portalach społecznościowych po huraganie Irma we wrześniu 2017 roku. Jest to jednak sprytna kompilacja 2 zdjęć. Oto oryginalne zdjęcie rekina.

imgur.com

6. 4-letni chłopiec chroniący swoją siostrę po trzęsieniu ziemi w Nepalu

To zdjęcie stało się popularne po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 25 kwietnia 2015 r. w Nepalu. Wtedy między innymi to zdjęcie zostało przesłane do serwisów społecznościowych.

nasonnguyen / twitter

Jednak zdjęcie zostało wykonane w Wietnamie w 2007 roku przez fotografa Na Son Nguyen i jak poinformował on BBC News, poznał te dzieci w jednej z tamtejszych wiosek. Dzieci bawiły się, gdy ich rodzice byli zajęci pracą, ale kiedy dziewczynka zobaczyła nieznajomego, zaczęła płakać, więc brat ją przytulił.

7. Oto co dzieje się, gdy piorun uderza w piasek

Prawda jest taka, że ​​gdy piorun uderza w piasek, może tworzyć fulguryty, znane również jako skamieniałe błyskawice, ale mogą one tworzyć się tylko w piasku, a nie nad jego powierzchnią. Zdjęcie to przedstawia kawałek kłody pokrytej mokrym piaskiem. To jedno z dzieł Sandcastle Matta, który zamieszcza zdjęcia swojego niezwykłego hobby na Flickr.
red beach #2

8. Krowa na masce samochodu

Na początku 2013 r. po raz pierwszy w internecie pojawiło się zdjęcie krowy spoczywającej na masce samochodu. W rzeczywistości krowa była edytowana w Photoshopie, w przeciwnym razie przód samochodu zostałby zmiażdżony pod jej ciężarem.

SurreyRoadCops / twitter / fhephotographicalist.wordpress

9. Gigantyczny kot

Zdjęcie zaczęło się rozpowszechniać w internecie w 2003 roku. Według tytułu Snowball ważył 87 funtów, a jego matka mieszkała w elektrowni jądrowej. W rzeczywistości kot ma na imię Jumper i jest kotem normalnej wielkości. Jego właściciel Cordell Hauglie zażartował, powiększając kota w Photoshopie, a następnie pokazał obraz swoim znajomym. Nie miał pojęcia, jak popularny stał się on i jego zwierzak!

hoaxes.org

10. Obraz Krzyk w biurze Theresy May

seachedelays / twitter

We wrześniu 2016 r. w internecie pojawiło się zdjęcie premier Wielkiej Brytanii, Theresy May i 27 członków gabinetu ministrów. Zdjęcie stało się głośne z powodu „Krzyku” Edvarda Muncha wiszącego na ścianie. Ale zdjęcie okazało się fałszywe, a prawdziwe zdjęcie pokazuje zupełnie inne dzieło sztuki.

11. Rzeźbiona szafka, która wygląda jak usterka fotograficzna

To zdjęcie pojawiło się w internecie w 2013 r. Wiele witryn twierdzi, że jest to „Starannie rzeźbiona szafka, która wygląda jak usterka cyfrowa”. W rzeczywistości jest to komputerowy projekt mebli wykonanych z dębu, którego autorem jest Ferruccio Laviani. Produktem końcowym tego projektu był stolik nocny, który został zaprezentowany podczas wystawy mebli w 2013 roku we Włoszech. Dlatego powyższe zdjęcie pokazuje tylko cyfrową koncepcję, a nie prawdziwą szafkę.

thiscaptchaisfhisbd / reddit

12. Druga strona Jowisza

19ROYGBIV / reddit

Za tym zdjęciem kryje się ciekawa historia. Wiele osób wątpi w jego autentyczność i jest przekonanych, że zostało sfałszowane. Wykorzystują również poniższe zdjęcie jako dowód.

6percentpalemale / reddit

Prawda jest taka, że ​​pierwsze zdjęcie to prawdziwy obraz, który faktycznie został wysłany z powrotem przez sondę kosmiczną Cassini. Pod koniec 2000 roku, w drodze do Saturna, Cassini zrobił zdjęcie bieguna południowego Jowisza. Można zobaczyć to zdjęcie na stronie NASA
W tym przypadku to „dowód” jest fałszywy: zdjęcie Jowisza zostało edytowane i wklejone na kulkę.

13. Kropla wody morskiej w powiększeniu 25 razy

Wiele osób może być zaskoczonych ilością planktonu w jednej kropli wody morskiej. Jednak tytuł zdjęcia jest dość mylący. W rzeczywistości trzeba by przefiltrować ilość wody wystarczającą do wypełnienia basenu, aby zebrać tyle planktonu. Po filtracji wszystkie te organizmy zmieściłyby się w szklance. Dlatego tyle planktonu można znaleźć w dziesiątkach ton wody – nie w jednej kropli. Poza tym na tym zdjęciu widać bok szalki Petriego.

Kryzalid_Boudelaire / reddit

Znasz inne popularne zdjęcia, które okazały się fałszywe?