Maszyny do lodu na pokładzie samolotu czyszczone są raz na rok. Uważaj na 14 tajemnic Stewardess

Jeśli często udajesz się w podróż za pomocą transportu podniebnego, pewnie myślisz, że wiesz już wszystko o tym jak powinno się zachowywać w samolocie. Nawet jeśli posiadasz wiedzę na ten temat, warto przeczytać zalecenia, o których wie głównie ekipa pracująca na pokładzie samolotu. Stewardessa zdradza 14 sekretów dotyczących swojej pracy.

#1 Bądź dorosły i radź sobie ze swoimi problemami

imgur.com

Stewardessy często są wzywane przez pasażerów w bardzo błahych sprawach, które najczęściej dotyczą innych pasażerów. Skargi dotyczą płaczącego dziecka siedzącego kilka rzędów dalej, nerwowego pasażera, który kopie w oparcie lub sąsiada wiercącego się na siedzeniu. Stewardessy nie są opiekunkami, dlatego w takich przypadkach każdy pasażer powinien sam rozwiązać taki problem, grzecznie poproś, a na pewno inny podróżny zmieni swoje postępowanie.

#2 Napoje są czasami celowo mylone z innymi

buzzfeed.com

Jeśli podróżujący jest niemiły i ciągle wykłóca się ze stewardessami, może okazać się, że zamówiony przez niego napój został specjalnie pomylony. Np. prosząc o Colę, dostanie tylko połowę szklanki (jej większą część wypełnią wtedy kostki lodu). Pasażer tak naprawdę często nie wie ile napoju powinien dostać, dlatego pracownicy samolotu mogą w ten sposób „dopiec” nieuprzejmemu pasażerowi. Zdarza się, że jeśli pyskaty podróżujący poprosi o kawę, dostanie kawę bezkofeinową – w końcu śpiący pasażer nie będzie się wykłócał.

#3 Wniesienie własnego alkoholu na pokład samolotu jest nielegalne

Nie chodzi tylko o to, że linie lotnicze zarabiają na Twoich zakupach na pokładzie. Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo pasażerów, a poprzez spożywanie alkoholu zakupionego w samolocie, stewardessy wiedzą ile trunków spożył dany pasażer. Obsługa samolotu kontroluje również czy można sprzedać mu więcej koktajli czy też nie. Pijani pasażerowie mogą przysporzyć wielu problemów, dlatego też pracownicy zawsze starają się, aby nikt z podróżujących nie wnosił własnych napojów.

#4 Przekąski są nielimitowane

Nie ma żadnego limitu przekąsek, dlatego też możesz poprosić o tyle smakołyków na ile tylko masz ochotę. Jest tylko jedno ALE. Zawsze należy być uprzejmym i miłym. Grzecznie poproś o dodatkową paczkę orzeszków lub batonika. Obsługa samolotu z pewnością będzie chciała zachować to w tajemnicy, ale i tak będzie musiała wręczyć Ci przekąskę. Tylko pamiętaj o uśmiechu i słowie „dziękuje”! Czasami bycie uprzejmym popłaca, a obsługa samolotu może odwdzięczyć się dodatkową buteleczką napoju.

#5 Mile widziane jest częstowanie przekąskami stewardessy

via GIPHY

Chodź zdarza się to rzadko, jednak czasami pasażerowie kupują na lotnisku słodycze dla stewardess. Ekipa pracująca na pokładzie samolotu często udaje się z jednego pojazdu do drugiego i nie ma czasu na zjedzenie obiadu. Warto być uprzejmym dla pracowników, którzy z uśmiechem na twarzy dbają o komfort twojej podróży. Tylko nie kupuj mieszanki orzechów i rodzynek – to byłoby niezbyt miłe.

#6 Zdarza się, że na pokładzie samolotu znajdują się ludzkie zwłoki

@sweeticecreamwedding

Brzmi to nieco mrocznie, ale jest to prawda. Wiele komercyjnych samolotów w luku bagażowym przewozi ludzkie szczątki. Zmarłego należy pochować w miejscu wskazanym przez rodzinę, dlatego jeśli ktoś bliski zmarł za granicą, należy sprowadzić jego ciało do kraju.

#7 Rozkładane stoliki są rzadko czyszczone

Czasami samolot ma opóźnienie, a przerwy między jednym lotem, a drugim są bardzo krótkie, dlatego zdarza się, że czyszczenie stolików się nie odbywa. Mimo wszelkich starań stewardessy nie zawsze są w stanie powstrzymać rodziców przed zmianą pieluszek na rozkładanych stolikach. Dlatego jeśli zamierzasz korzystać ze stolika, warto wziąć na pokład własne chusteczki higieniczne i przetrzeć go przed użyciem.

#8 Twój sprzęt elektroniczny może stwarzać zagrożenie życia

@d_mccullough

Każdy wie, że podczas lotu należy wyłączyć telefon, aby nie spowodować zakłóceń sygnału radiowego. Pewnie zastanawiasz się dlaczego nakaz wyłączenia sprzętów dotyczy również iPadów i laptopów. Stewardessy zawsze proszą o wyłączenie wszystkich przedmiotów elektronicznych podczas startu oraz lądowania. Wszystko ze względu na to, że podróżując z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę, mogą one stać się potencjalnymi pociskami i spowodować poważne uszkodzenia ciała. Właśnie dlatego stewardessy proszą o schowanie laptopów i telefonów pod siedzenia lub w przegródki znajdujące się na siedzeniu przed tobą. Niemowlęcia również podczas lądowania i startu muszą być zapięta i znajdować się na siedzeniu obok.

#9 Obsługa samolotu wcale nie zarabia dużych pieniędzy

via GIPHY

Wiele osób marzy, aby zostać stewardessą i stać się częścią podniebnej ekipy, lecz mało kto zdaję sobie sprawę z tego, że obsługa samolotu wcale nie zarabia dużo. Zdarza się, że stewardessy mają płacone tylko za wylatane godziny, tzn. że ich wypłata obejmuje tylko czas, gdy samolot znajdował się w powietrzu. Wszystkie opóźnienia, czas spędzony na lotnisku, przesiadki i czyszczenie pokładu często jest niewliczane w wypłaty.

#10 Koce i poduszki nie są prane

@raisedheroes

Jeśli latasz liniami, które swoim pasażerom oferują koce, poduszki lub słuchawki, musisz wiedzieć, że te przedmioty często nie są dezynfekowane. Między lotami jest bardzo mało czasu i nie ma jak zrobić prania, dlatego może się okazać, że poduszka, na której będziesz odpoczywał, była wcześniej używana przez innego podróżnego.

#11 Zwierzęta przewożone w luku bagażowym nie spędzą tam miłych chwil

@berkaygumustekin

Oczywiście panujące tam warunki nie są tragiczne, jednak dla psa lot nie jest tak przyjemny jak siedzenie na kanapie z wygryzionym kapciem w zębach. Kiedy temperatura luku jest regulowana i obsługa samolotu sprawdza, czy zwierzętom nie jest za zimno lub zbyt gorąco, z hałasem nic się nie da zrobić. Pewnie widziałeś, że pracownicy lotniska przebywający na płycie pasa startowego mają ubrane specjalne przeciwdźwiękowe słuchawki, niestety dla zwierząt nie ma ratunku przed głośnym hukiem wentylatora czy silnika. Jeśli planujesz wybrać się w podróż z kotem lub psem, lepiej dopłać i weź go na pokład.

#12 Nie zawsze musisz siedzieć na swoim miejscu

blog.scriptdoll.com

Stewardessy mają możliwość przeniesienia pasażera do business klasy, niestety rzadko kiedy to robią. Istnieje taka możliwość w chwili zamknięcia drzwi samolotu i upewnienia się, że jest miejsce w wyższej klasie. Niestety nie zawsze takowe miejsce jest, bądź brakuje dodatkowego posiłku.

#13 Potraktuj poważnie spakowanie swojego bagażu

pixabay.com

Każda linia lotnicza ma zaznaczone jakiej wielkości powinien być bagaż. Nawet jeśli uda ci się przechytrzyć celników i wnieść na pokład samolotu większą walizkę, będziesz mieć problem, aby schować ją w wyznaczonym miejscu. Każdy pasażer ma takie samo prawo do przechowania swojej walizki na półkach nad siedzeniami, dlatego miej to na uwadze. Jeśli twoja niewymiarowa walizka nie zmieści się w wyznaczonym miejscu może okazać się, że za dodatkową opłatą, będzie trzeba schować ją do luku bagażowego.

#14 Krótsze spódnice oznaczają dłuższy staż w pracy

Długość spódnicy jest jedną z wytycznych dotyczących kobiecego stewardess. Kiedy pracownica samolotu skończy swój czas próbny, może zacząć nosić nieco krótszą spódniczkę. Piloci i męska część załogi często jest milsza dla początkujących stewardess dlatego zdarza się, że po okresie próbnym stewardessy zostawiają dłuższe spódnice.

#15 Stewardessy nie piją wody z pokłady samolotu. Oraz nie wrzucają kostek lodu do swoich napojów

via GIPHY

Według badań przeprowadzonych przez Międzynarodowy Dziennik Badań nad Środowiskiem i Zdrowia Publicznego w 2015 r. “Zbiorniki wodne do statków powietrznych sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów”, co oznacza, że ​​wszystko, co wchodzi w kontakt z wodą wodociągową, może zostać skażone bakteriami.