×

15 sprytnych trików, które przydadzą się podczas samotnej podróży

Przed tobą samotna podróż? Często słyszymy o rankingu najbardziej niebezpiecznych miast lub państw, jednak to czy coś nam się stanie lub czy zginą nasze rzeczy, w dużej mierze zależy od nas. Nawet w najbezpieczniejszym państwie istnieje szansa, że zostaniemy zaatakowani i okradzeni. Zanim wyruszysz w podróż do innego miasta lub kraju, lepiej z wyprzedzeniem wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo. Podróżowanie samemu ma swoje wady i zalet. Nie ważne czy jedziesz w celach turystycznych czy biznesowych, zawsze barto znać te triki.

Dlatego też zanim gdziekolwiek pojedziesz warto, żebyś sprawdził te triki, które mogą pomóc Ci bezpiecznie odpocząć.

Podróżowanie samemu – #1 Naucz się jak wymawiać nazwy rzeczy na które masz uczulenie

podróżowanie samemu 1

Jeśli Twoja alergia zagraża życiu, naucz się pisać i wymawiać ich nazwy, dzięki czemu będziesz mógł powiedzieć kelnerowi aby do Twojego dania nie zostały dodane następujące rzeczy. Możesz zapisać te nazwy na kartce, w telefonie lub skorzystać ze specjalnych aplikacji, które przetłumaczą wyrazy na bieżąco.

#2 Pobierz mapy w wersji offline

podróżowanie samemu 2
instagram.com/lifestyle.jelly

Google Maps to bardzo przydatna aplikacja jednak wymaga połączenia z internetem. Jednak zanim wyruszysz w podróż możesz pobrać mapy w wersji offline co umożliwi Ci bezproblemowe poruszanie się po mieście.

Podróżowanie samemu – #3 Sprawdź lokalny transport

podróżowanie samemu 3
instagram.com/prettyforhispurpose

Planując wycieczkę dobrze jest wiedzieć jakimi środkami transportu możesz się poruszać w wybranym mieście, jak wygląda kupowanie biletów oraz o której godzinie odjeżdża pierwszy i ostatni pojazd.

#4 Miej ze sobą drugi portfel

podróżowanie samemu 4
instagram.com/noa_watch

Jeśli kieszonkowiec postanowi Cię okraść istnieje szansa, że weźmie z Twojej torebki fałszywy portfel. Wypełnij go drobnymi, starymi kartami lojalnościowymi oraz papierami. Jeśli nie masz drugiego portfela, zainwestuj w tanią portmonetką. Jeśli ktoś będzie Ci groził lepiej mieć w fałszywce niewielką ilość gotówki. Zawsze możesz powiedzieć, że na wyjeździe nie używasz karty, a resztę pieniędzy wydałeś.

Podróżowanie samemu – #5 Zainwestuj w wodoodporny portfel

podróżowanie samemu 5
instagram.com/pioneercarry

Schowaj do niego dokumenty, karty i pieniądze – taki portfel jest szczególnie ważny jeśli spędzasz wakacje na łódce lub planujesz wybrać się w rejs wycieczkowcem.

#6 Zostaw niepotrzebne rzeczy w domu

podróżowanie samemu 6
instagram.com/annaalexandra81

Nowa kosztowna kamera czy aparat fotograficzny, a także droga biżuteria nie koniecznie przyda się na wyjeździe, a z pewnością zwróci uwagę złodzieja. Prosty ubiór i tańszy sprzęt do robienia zdjęć w zupełności wystarczą.

Podróżowanie samemu – #7 Umieść na dysku online skany ważnych dokumentów

podróżowanie samemu 7
instagram.com/jenniferrpiper

Zanim wyruszysz w podróż, zeskanuj ważne dokumenty tj. paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie, wizy itp. Jeśli zgubisz któreś z nich zawsze możesz uzyskać niezbędne informacje.

#8 Zawsze zabieraj potwierdzenia z bankomatów

podróżowanie samemu 9
instagram.com/sofya_weller

Dodatkowo sprawdzaj czy bankomat jest bezpieczny – korzystaj z tych które są blisko banku oraz sprawdź czy nie mają fałszywej nakładki na śluzie do kart.

Podróżowanie samemu – #9 Wybieraj pokoje na drugim, trzecim lub czwartym piętrze

instagram.com/blueoceanholidayhome

Specjaliści od zabezpieczeń są pewni, że lepiej jest wybrać pokój między 2. a 4. piętrem. Na parter łatwo może się ktoś włamać (jeśli masz pokój na tym piętrze pamiętaj o zamykaniu okien i balkonu) od 2 do 4 są zbyt wysokie dla złodziei i wystarczająco niskie aby w razie pożaru zbiec po schodach i wydostać się z budynku.

#10 Sprawdź zamki w drzwiach i klamki w oknach

podróżowanie samemu 10
instagram.com/eastclevelandlockandkey

Przed wyjściem z pokoju zawsze zamykaj drzwi i okna. Ta prosta rzecz sprawi, że złodziej może nie wejść do Twojego pokoju, ponieważ zniechęci się opcją wybijania szyby.

Podróżowanie samemu – #11 Wywieś zawieszkę „Nie przeszkadzać” gdy wychodzisz z pokoju

podróżowanie samemu 11
instagram.com/the_happily_tired_mama

Włącz radio lub telewizor i zostaw zawieszkę. W ten sposób potencjalny złodziej będzie myślał, że ktoś znajduje się w pokoju.

#12 Nie używaj sejfu

instagram.com/1n_onli_kimeo

To pierwsza rzecz, którą sprawdzają złodzieje gdy uda im się wejść do pokoju. Mimo hasła, sejfy łatwo rozbroić. Jeśli chcesz schować drogocenne rzeczy lepiej sprawdź czy nie uda się ich wcisnąć pod materac lub w kącie szafy.

Podróżowanie samemu – #13 Nie mów głośno kiedy wyjeżdżasz

instagram.com/sgthesign

Podczas zameldowania inni goście lub potencjalni złodzieje mogą wiedzieć do kiedy zostajesz. Wtedy też mogą wymyślić plan działania i datę kiedy będą chcieli Cię okraść.

#14 Zaklej dziurkę w drzwiach

Ktoś może Cię przez nią podglądać a nawet filmować! Lepiej nie ryzykować i zakleić dziurę w drzwiach. Możesz też zapchać ją kawałkiem papieru.

Podróżowanie samemu – #15 Powieś szklankę na drzwiach

Niektóre hotele w klasie ekonomicznej mają słabe systemy bezpieczeństwa lub w ogóle ich nie posiadają. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, powieś na klamce od drzwi pustą szklankę. Jeśli ktoś będzie chciał wejść do Twojego pokoju, szklanka spadnie na podłogę, a dźwięk tłuczonego szkła na pewno Cię obudzi i wystraszy złodzieja.

Co myślisz o tych trikach? Których spróbujesz podczas następnego wyjazdu?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować