×

16 zaskakujących ciekawostek o ludzkim ciele, które wywołują zdziwienie nawet badaczy i lekarzy

Organizm człowieka jest niezwykłym tworem. Zasady jego funkcjonowania są w stanie zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych naukowców i lekarzy. Przeczytaj intrygujące ciekawostki o ludzkim ciele i przekonaj się, że skrywa ono dużo tajemnic.

1. Wzrost

Rano jesteśmy wyżsi o 1 bądź 2 cm niż wieczorem. Podczas chodzenia siła grawitacji działa na dyski kręgosłupa i lekko je spłaszcza. Natomiast podczas snu nie naciskamy na stawy ani dyski, które mogą wybrzuszyć się z powrotem.

dziewczyna
freepik

2. Starzenie się

Starość zaczyna się w momencie, kiedy organizm nie jest w stanie naprawić uszkodzonych komórek. Prowadzi to do coraz gorszego działania organów. Średnio zaczynamy się starzeć w momencie przekroczenia 40 roku życia. Wszystko zależy od prowadzonego trybu życia. Osoba nadużywająca alkoholu, paląca papierosy może zacząć starzeć się po osiągnięciu 25 lat.

ciekawostki o ludzkim ciele - starsza para
freepik

3. Krew

W ciele człowieka krąży około 6 litrów krwi (mężczyźni mają jej o litr więcej niż kobiety). Aby wypić całą tę krew potrzeba około 3 milionów komarzyc, które ważą około 8 kilogramów.

krew
freepik

4. Uśmiech

Podczas uśmiechania używamy około 17 różnych mięśni. Natomiast, aby zrobić jeden krok należy uruchomić aż 200 mięśni.

dziewczyna
freepik

5. Zęby

Szkliwo na zębach jest najtwardszą częścią ludzkiego ciała. Niestety zęby nie są w stanie same się zregenerować.

zęby
freepik

6. Włosy

Włosy rosą około 1 cm na miesiąc (najintensywniejszy wzrost odnotowano u osób między 15 a 30 rokiem życia). Gruby oraz zdrowy kosmyk jest w stanie udźwignąć ciężar o wadze około 100 gram. Wszystkie włosy utrzymają nacisk około 10 ton (tyle mniej więcej ważą dwa słonie).

kobieta
freepik

7. Serce

Serce kobiety bije średnio o 10 uderzeń na minutę szybciej od serca mężczyzny. Jest też mniejsze i  codziennie pompuje ponad 7 tysięcy litrów krwi.

serce
freepik

8. Kciuk

U większości osób kciuk ma taką samą długość co nos. A ten ostatni jest w stanie rozróżnić bilion różnych zapachów. To ogromna ilość. Pod względem identyfikowanych bodźców nos wyprzedza ucho (rozróżnia pół miliona tonów) oraz oko (dostrzega do 10 milinów kolorów).

kciuk
freepik

9. Węgiel

Z węgla obecnego w ludzkim organizmie można wyprodukować około 900 ołówków, a z tłuszczu – 7 kostek mydła.

ołówki
freepik

10. Oczy

Nasze uszy rosną do 6 roku życia, a nos do osiągnięcia pełnoletności. Dlatego pierwsze korekty tych części ciała (operacje plastyczne) przeprowadza się odpowiednio po ukończeniu 6 i 18 roku życia. Na starość tkanka miękka zanika wokół chrząstek nosa i uszu i mamy wrażenie, że nos i uszy są większe, co nie jest prawdą… Nie zmienia się natomiast wielkość oczu. Przez całe życie mają taki sam rozmiar jak w chwili urodzenia.

ciekawostki o ludzkim ciele - kobieta
freepik

11. Palce

Nie istnieją osoby o takich samych liniach papilarnych. Nawet u bliźniaków można doszukać się różnic. Linie papilarne powstają w 16 tygodniu ciąży. Wcześniej skóra na palcach jest gładka i widać przez nią naczynia krwionośne.

mężczyzna
freepik

12. Język

Najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie jest język. Kryterium porównawczym jest tutaj stosunek siły do wielkości danego mięśnia.

ciekawostki o ludzkim ciele - kobieta
freepik

13. Energia

Człowiek w ciągu 30 minut produkuje tyle energii cieplnej, ile wystarczyłoby do zagotowania 1,5 litra wody.

czajnik
freepik

14. Płuca

Nasze płuca, po rozłożeniu na płaskim blacie, mają powierzchnię zbliżoną do wielkości kortu tenisowego.

ciekawostki o ludzkim ciele - płuca
freepik

15. Jelita

Burczenie w brzuchu jak tak naprawdę burczeniem w jelicie cienkim, gdyż trawienie nie odbywa się w żołądku, a w jelitach. Co ciekawa ich długość (jelita cienkiego i grubego) to aż 8 metrów.

kobieta
freepik

16. Mózg

Nasz mózg, każdego dnia, tworzy około 70 tysięcy myśli.

ciekawostki o ludzkim ciele - rysunek
freepik

Ciekawostki o ludzkim ciele potrafią zaintrygować. Który fakt okazał się dla Ciebie największym zaskoczeniem? Daj znać w komentarzu. 

Wszystkim dociekliwym polecam zaskakujące fakty z życia ludzi i zwierząt.

Źródła: ktociewyleczy.pl, vimed.pl

Może Cię zainteresować

zamknij