×

2 naturalne i tanie przepisy na nawóz dla surfinii. Po nich kwitnie jak szalona przez całe lato

Surfinie to bardzo dekoracyjne rośliny, które posiadają bujne kwiaty. Są doskonałą ozdobą balkonu lub tarasu. Aby dobrze się rozwijały, niezbędny jest dla nich mały wspomagacz. Zobacz jak zrobić naturalny nawóz do surfinii.

Surfinie lubią nawozy. Możesz spokojnie przygotować je samodzielnie. Dzięki nim roślina będzie miała bujne kwiaty, które zachwycą każdego. Naturalne nawozy należy stosować 1 lub 2 razy na tydzień. Jeżeli donice znajdują się na otwartej przestrzeni, to rozważ częstsze nawożenie, gdyż deszcz wypłukuje substancje odżywcze.

naturalny nawóz do surfinii
Naturalny nawóz do surfinii fot. Unsplash

Wywar ze skórek bananów

Ten specyfik sprawi, że do gleby przeniknie dawka potasu, fosforu i innych dobrych składników odżywczych.

Pierwszy sposób

Najpierw jedną skórą od banana pokrój w kostkę i włóż do słoika. Zalej ją gorącą wodą. Słoik zakręć i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie możesz już podlewać surfinie.

Drugi sposób

Jest jeszcze drugi patent na wykorzystanie bananowej skórki. Po pierwsze dobrze ją wysusz, a następnie zmiel. Uzyskanym proszkiem posyp wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

naturalny nawóz do surfinii
Naturalny nawóz do surfinii fot. Unsplash

Nawóz z fusów po kawie

Surfinie lubią lekko kwaśną glebę (może być też o odczynie obojętnym). Dlatego jako nawóz sprawdzą się fusy po kawie. Wzbogacą one glebę w azot, potas i magnes.

Fusy zalej wodą już odstaną oraz przegotowaną. Całość zamieszaj i zacznij podlewać swoje surfinie. Fusy możesz również wysuszyć i zwyczajnie wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce.

Wymagania surfinii

Musisz widzieć, że surfinie lubią słoneczne stanowiska. Nie tolerują przeciągów, silnego deszczu oraz wiatru. I bardzo źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszenie. Uwielbiają za to żyzną i przepuszczalną glebę oraz nawozy.

Surfinie należy podlewać co 2-3 dni. Jednak podczas upalnego lata rób to nawet dwa razy dziennie: wcześnie rano oraz wieczorem. Zadbaj też o to, aby woda nie stała w podstawkach, gdyż od tego mogą zacząć gnić korzenie.

Już wiesz jak zrobić naturalny nawóz do surfinii. Poznaj teraz 5 patentów na to, jak zrobić użytek z cukru w ogrodzie. Rośliny wprost za nim przepadają.

Może Cię zainteresować

zamknij