×
Wirtualna Polska

2 składniki i talerzyk z powodzeniem zastąpią Kreta. Żrący detergent pójdzie w odstawkę

Kuchenny odpływ znów się zapchał, ale nie chcesz używać żrącej chemii? Na szczęście są proste, domowe triki, które możesz zastosować. Czym odetkać zlew? Wystarczy sięgnąć po składniki, które prawdopodobnie i tak masz już w domu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zatkanego zlewu w kuchni można łatwo uniknąć, stosując siteczko na odpływ, które zatrzymuje resztki jedzenia. W kuchniach, w których go brakuje, problem powraca co jakiś czas i sprawia mieszkańcom sporo kłopotów. Podpowiadamy, jak pozbyć się go prostymi, domowymi sposobami.

Dlaczego zlew w kuchni jest zapchany?

Kuchenny zlew (łazienkowy zresztą też) nie zapycha się sam z siebie. Zwykle zator jest efektem naszej nieuwagi lub niefrasobliwości. Zdarza się bowiem, że do odpływu trafiają rzeczy, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć. Należą do nich m.in. zużyty olej, fusy po herbacie, skorupki jaj, mąka, resztki jedzenia oraz pestki owoców. Jeśli wrzucasz te rzeczy do zlewu, prędzej czy później powstanie zator, który trzeba będzie udrożnić. Aby zapobiec gromadzeniu się resztek w rurach, możesz raz na jakiś czas wylać do zlewu fusy od kawy (zadziałają jak swego rodzaju peeling).

Czym odetkać zlew? Fot. Gettyimages

Czym odetkać zlew? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Daję kilka kropli na ściereczkę i wcieram w zlewozmywak. To, co dzieje się później, jest już magią

Czym odetkać zlew?

Na rynku dostępnych jest wiele środków do udrażniania rur. Są bardzo żrące, a przez to mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego wiele osób szuka domowych sposobów na odetkanie zlewu. Bardzo skuteczną metodą jest zastosowanie sody oczyszczonej i octu.

  • Wsyp do odpływu 1 szklankę sody oczyszczonej.
  • Zalej proszek 1 szklanką octu.
  • Przykryj otwór talerzem. Kiedy mieszanka zacznie działać, usłyszysz pod nim bulgotanie i syczenie.
  • Po upływie 1 godziny dokładnie spłucz zlew letnią wodą.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co jeszcze pomoże na zatkany zlew w kuchni?

Jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej i octu, możesz wypróbować inną metodę udrożnienia odpływu w kuchni. Jest równie prosta i opiera się na wykorzystaniu jednego składnika, który prawdopodobnie zawsze masz pod ręką. Mowa o proszku do pieczenia. Aby odetkać zlew, musisz wsypać do odpływu całe opakowanie produktu. Następnie zalej go wrzącą wodą. Po 10 minutach obficie spłucz zlew letnią wodą i sprawdź, czy rury zostały udrożnione. Ten sposób działa równie skutecznie jak trik z sodą i octem.

Czym odetkać zlew? Fot. Gettyimages

Czym odetkać zlew? Fot. Gettyimages

Zobacz również: O tych zastosowaniach proszku do pieczenia na pewno wcześniej nie słyszałeś!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować