Kategorie LajfhakiPsychologia

21 gestów, które mają ukryty przekaz. Pozwolą Ci czytać ludzi jak z otwartej księgi

Zastanawiałeś się kiedyś jakby wyglądał świat, gdybyś mógł zobaczyć co kryje się w czyimś umyśle? Niezapomniany film „Czego pragną kobiety” pokazuje, że nie zawsze dobrze jest wiedzieć, co skrywa się w głowie drugiej osoby, lecz wciąż warto zwrócić uwagę na sygnały wysyłane przez naszych rozmówców. Mimika, gesty oraz ruchy ciała mogą zdemaskować to co chce powiedzieć lub co czuje nasz rozmówca. Oto 21 znaków, które pomogą Ci nauczyć się czytać mowę ciała.

#1 Zasłanianie ust ręką

unsplash.com

Czasami gdy byliśmy mali i zostaliśmy zapytani o nasze przewinienie, zasłanialiśmy usta ręką, aby nie ktoś nie usłyszał wszystkiego co mówimy. W dorosłym życiu sporo osób próbuje tego samego triku, zasłaniając usta i udając, że kaszle.

#2 Zamykanie oczu

Jeśli rozmawiasz z kim, kto zamyka oczy, musisz wiedzieć, że dana osoba próbuje ukryć się przed światem zewnętrznym. Ważną rzeczą do zapamiętania jest fakt, że to nie oznacza, że dana osoba się ciebie boi. Może to oznaczać, że zamyka oczy, ponieważ chcą się ciebie pozbyć i jest zmęczona rozmową z tobą.

#3 Prezentacja twarzy

unsplash.com

Ogólnie rzecz biorąc, ten gest służy do przyciągania osób odmiennej płci. Przeważnie ten gest wykonują kobiety. Kiedy układają podbródek na dłoniach i prezentują twarz, mężczyźni powinni zapamiętać ten moment i powiedzieć komplement. Poprzez prezentacje twarzy, kobiety oczekują zainteresowania i usłyszenia miłych słów w ich kierunku.

#4 Gryzienie okularów

freepick.com

Jeśli widzisz, że ktoś przygryza „nóżkę” od swoich okularów może to oznaczać, że ktoś jest zaniepokojony lub smutny. Na to samo może wskazywać gryzienie ołówka, długopisu oraz trzymanie papierosa w ustach lub długie żucie gumy. Na poziomie podświadomości oznacza to, że dana osoba stara się czuć bezpiecznie, tak jak wtedy gdy było się niemowlęciem karmionym przez matkę. Gryzienie okularów lub innych przedmiotów w trakcie rozmowy może również sugerować flirt.

#5 Pocieranie podbródka

freepick.com

Taki gest wykonują osoby, które próbują podjąć jakaś trudną decyzję. Mogą one spoglądać w dół, w górę, na bok – skierowanie wzroku tak naprawdę nie ma większego znaczenia, ponieważ dana osoba jest tak zamyślona, że często nawet nie zdaje sobie sprawy na co patrzy.

#6 Skrzyżowane ramiona

freepick.com

To jeden z najpopularniejszych gestów. Bardzo wiele osób czuje się komfortowo w takiej pozycji – pomaga to odciąć się od reszty ludzi. Często używamy tego gestu, gdy coś na irytuje. Skrzyżowane ramiona są wyraźnym znakiem, że dana osoba nie czuje się z czymś dobrze.

#7 Pokazywanie atutów swojej aparycji

unsplash.com

Na pewno zgodzisz się, że takie ułożenia ciała jest znacznie bardziej otwarte niż poprzednie. Kiedy kobieta chce, aby mężczyzna ją polubił, stara się zaprezentować się w najlepszy możliwy sposób. Prostuje plecy, uwydatnia piersi, krzyżuje nogi.

#8 Pochylanie do tyłu

Jeśli ktoś odchyla się na oparciu krzesła, pokazuje, że jest zmęczony rozmową. Być może czują się nieswojo w obecności drugiej osoby.

#9 Pochylanie się do przodu

Kiedy kogoś lubimy i chcemy się z nim skontaktować, zwykle kierujemy się w jego kierunku. W tej pozycji nogi mogą być nieruchome, ale korpus porusza się intuicyjnie do przodu.

#10 Bujanie się z pięt na palce

Nie tylko dzieci tak robią! Takie zachowanie pokazuje, że dana osoba czuje się niepewnie w danym towarzystwie.

#11 Pocieranie rąk

freepik.com

Psychologowie uważają, że ręce odzwierciedlają to co myślimy. Pocieranie rąk oznacza, że dana osoba ma pozytywne odczucia na w stosunku do drugiej osoby lub danego tematu. Takie osoby są pełne nadziei. Najczęściej pocieramy dłonie kiedy myślimy o pewnych korzyściach, które mogą pojawić się w przyszłości.

#12 Uściśnięcie dłoni dwoma rękami

freepik.com

Jeśli ktoś ściska twoją dłoń drugą ręką oznacza to, że ma do ciebie zaufanie.

#13 Uścisk dłoni z dłonią skierowaną w sufit

Dłoń umieszczona na cudzej dłoni sygnalizuje, że dana osoba czuje się współczująco, lecz jest tak wtedy, gdy dana osoba robi to natychmiast po podaniu ręki. Jeśli jednak uścisk dłoni trwa już od jakiegoś czasu i dopiero po chwili ktoś położy swoją rękę na wierzchu, jest to znak, że chce ci pokazać to tu rządzi.

#14 Uścisk dłoni z dłonią skierowaną do dołu

Jeśli ktoś trzyma twoje dłonie w ten sposób jest to sygnał, że jest gotowy pomóc ci w każdej sytuacji.

#15 Poprawianie krawatu

unsplash.com

Znaczenie tego gestu zależy od sytuacji. Jeśli mężczyzna robi to w pobliżu dobrze wyglądającej kobiety, prawdopodobnie oznacza to, że ją lubi. Jednak ten gest może również wskazywać, że dana osoba nie czuje się dobrze – być może kłamie na dany temat lub po prostu chce opuścić miejsce, w którym się znajduje.

#16 Uściśniecie ręki z dotknięciem ramienia

Gdy podajemy komuś dłoń, a druga osoba ściska nas za przedramię, łokieć, ramię lub dotyka naszych pleców, oznacza to, że ktoś potrzebuje towarzystwa i bliskości drugiej osoby.

#17 Odgarnianie włosów, których nie ma w danym miejscu

unsplash.com

Ludzie często używają tego gestu, by wyrazić, że nie zgadzają się w stosunku do danej sytuacji lub nie chcą o czymś mówić. Innymi słowy, nie wyrażają jasno swojej opinii, ale zdecydowanie się z czymś nie zgadzają.

#18 Trzymanie nóg na stole

freepik.com

Taki gest może wyrażać wiele rzeczy: złe maniery, brak szacunku, próbę pokazania kto jest szefem. Psychologowie uważają, że jeśli czujesz się komfortowo w tej pozycji, to jedynym odpowiednim miejscem na takie siedzenie jest twój dom.

#19 Siedzenie tyłem na krześle i trzymanie rąk na oparciu

Taka pozycja przypomina siedzenie na koniu, jednak często twoi towarzysze mogą być poirytowani takim siedzeniem. Intuicyjnie nawołuje ono do agresji. Ta pozycja jest często stosowana przez osoby, które chcą pokazać dominację nad kimś słabszym.

#20 Bawienie się butem

freepik.com

Skrzyżowane nogi to jedna z najbardziej atrakcyjnych pozycji kobiecych. Dodatkowo jeśli kobieta bawi się butem, stara się zwrócić twoją uwagę na swoje nogi. Ten gest wskazuje, że jest spokojna i zrelaksowana.

#21 Utrzymanie kontaktu wzrokowego

unsplash.com

Oczy są zwierciadłem duszy, a także świetnym sposobem komunikowania się. Dzięki dokładnemu przyglądnięciu się oczom drugiej osoby, możesz dowiedzieć się o jej uczuciach i emocjach. Osoby zakochane patrzą sobie w oczy, mając nadzieję, że źrenice się powiększają (naukowo dowiedziono, że jeśli tak się dzieje, osoby czują w stosunku do siebie płomienne uczucia).

Źródło: brightside.me | Fotografie: freepik.com, freepik.com