×

25 podstawowych zasad etykiety, które powinien znać i stosować każdy. Wcale nie są takie trudne!

Etykieta to zbiór norm zachowań, zwyczajów i form towarzyskich (savior-vivre), który obowiązuje w danej grupie społecznej lub środowisku.

Niestety nie brakuje osób, które nie potrafią i nie chcą jej przestrzegać. A prawda jest taka, że podstawowe zasady etykiety są dość proste. To kultura mowy, uprzejmość, schludny wygląd, a także kontrola nad emocjami.

Dzisiaj chcę zaprezentować zbiór zasad etykiety, o których powinien wiedzieć każdy szanujący się człowiek.

 1. Jeśli powiesz „zapraszam”, to znaczy, że ​​płacisz za rachunek. Możesz powiedzieć: „Chodźmy do restauracji” – w tym przypadku, każdy płaci za siebie. Jeśli mężczyzna chce zapłacić za kobietę, ona może się zgodzić.
 2. Nigdy nie odwiedzaj kogoś bez zapowiedzi. Jeśli ktoś przyszedł do Ciebie bez ostrzeżenia, możesz być ubrany w szlafrok! Pewna brytyjska dama mawia, że kiedy nieproszeni goście pojawiają się w jej progu, zawsze ubiera buty, zakłada kapelusz i chwyta parasol. Jeśli lubi daną osobę, mówi: „Właśnie wróciłam do domu!”, jeśli nie – wzdychała, mówiąc: „Ach, jaka szkoda, że ​​właśnie wychodzę”.
 3. Nie kładź telefonu na stole w miejscu publicznym. W ten sposób pokazujesz, jak ważną rolę to urządzenie odgrywa w Twoim życiu oraz jak znudzony jesteś tym co się dzieje, i że w każdej chwili jesteś gotowy, aby zatrzymać bezużyteczną rozmowę, aby ponownie sprawdzić swój profil na Instagramie.

  Źródło: tumblr / toricaposss

 4. Nie zapraszaj dziewczyny na randkę, jeśli przez cały wieczór masz zamiar SMS-ować.
 5. Mężczyzna nie powinien nosić torebki kobiety. Jednakże, może on wziąć jej płaszcz, aby zanieść go do szatni.
 6. Jeśli idziesz z kimś i Twój towarzysz wita osoby, której Ty nie znasz, Ty również powinieneś ich powitać.
 7. Większość ludzi wierzy, że jedyny właściwy sposób jedzenia sushi to ten za pomocą pałeczek. Jednak, tak naprawdę nie jest to zasada. Mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, mogą jeść sushi przy pomocy rąk.
 8. Twoje buty zawsze powinny być czyste.
 9. Unikaj nieistotnych rozmów przez telefon. Jeśli potrzebujesz kogoś do rozmowy, to lepiej spotkaj się z nim osobiście.
 10. Jeśli ktoś Cię obraża, nie rewanżuj się, ani nie podnoś głosu na swojego rozmówcę. Nie zniżaj się do jej poziomu. Wystarczy, że się uśmiechniesz i odejdziesz.
 11. Mężczyzna powinien zawsze chodzić przy lewym boku kobiety. Wojskowi są jedynym wyjątkiem, ponieważ oni powinni być gotowi do salutowania.
 12. Kierowcy powinni pamiętać, że wjeżdżanie w kałużę i chlapanie przechodniów jest amoralnym zachowaniem.
 13. Dziewięć informacji powinno być utrzymywanych w tajemnicy: wiek, bogactwo, kłótnie rodzinne, religia, problemy zdrowotne, romanse, prezenty, honor i hańba.
 14. W kinie, teatrze lub sali koncertowej, idąc na swoje miejsce, powinieneś być zwrócony twarzą do osób, które już siedzą na swoich fotelach. Mężczyzna idzie jako pierwszy.
 15. Mężczyzna nigdy nie powinien dotykać kobiety bez jej zgody. Oznacza to, że niedopuszczalne jest: trzymanie jej ręki, dotykanie jej podczas rozmowy, popychanie jej lub chwytanie ręki powyżej łokcia (chyba, że ​​ktoś pomaga jej dostać się do lub z samochodu, albo przejść przez ulicę).
 16. Jeśli ktoś niegrzecznie się do Ciebie zwraca (np. „Ty tam!”), nie powinieneś odpowiadać. Bądź wzorem dobrej etykiety.
 17. Złotą zasadą przy używaniu perfum jest umiar. Jeśli czujesz zapach Twoich perfum wieczorem, inni mogą być już nimi zmęczeni.
 18. Dobrze wychowany mężczyzna zawsze będzie okazywać szacunek kobiecie.
 19. W obecności kobiety, mężczyźni mogą palić tylko jeśli się na to zgodziła.
 20. Kimkolwiek jesteś – dyrektorem spółki, nauczycielem, starszą kobietą czy studentem – kiedy wchodzisz do pokoju powinieneś być pierwszą osobą, która się przywita.
 21. Szanuj prywatność korespondencji. Rodzice nie powinni czytać listów swoich dzieci. Osoby w związku powinny okazywać szacunek względem siebie. Sprawdzanie kieszeni w poszukiwaniu notatek, listów miłosnych i innych rzeczy jest bardzo niegrzeczne.
 22. Nie próbuj gonić mody. Lepiej noś ładne, nawet jeśli już niemodne ubrania.

  Źródło: brightside.me

 23. Jeśli ktoś wybaczył Ci po Twoich przeprosinach, nie poruszaj już obraźliwego tematu tylko po to, żeby powiedzieć, że jest Ci przykro. Staraj się unikać takich błędów w przyszłości.
 24. Unikaj zbyt głośnego śmiania się czy głośnych rozmów, podobnie jak gapienia się na ludzi – to jest obraźliwe.
 25. Nie zapomnij dziękować swoim bliskim, krewnym i przyjaciołom. Oni pomagają Ci nie dlatego, że muszą. Oni tego chcą. Doceniaj to.

Amerykański aktor, Jack Nicholson, powiedział:

„Myślę, że wiele z przyzwoitości, jak ułożenie talerza, nie krzyczenie z jednego pomieszczenia do drugiego, nie otwieranie zamkniętych drzwi bez pukania czy puszczanie kobiet przodem… Celem tych niekończących się prostych zasad jest, uczynienie życia lepszym. Ja zwracam szczególną uwagę na moje maniery. Etykieta ma znaczenie. Jest to prosty i zrozumiały język wzajemnego szacunku.”

Szanujmy się nawzajem!

Może Cię zainteresować

zamknij