×

3 elementy kominków – co warto o nich wiedzieć?

Przymierzasz się do zakupu kominka, ale czy masz wiedzę techniczną na temat istotnych elementów instalacji takiego urządzenia? Poniżej omawiamy kilka z nich, sprawdź, czy już to wiesz! Oto wiedza, która może okazać się bardzo przydatna!

Kratki wentylacyjne – czyli co?

Kratka kominowa jest to swego rodzaju zakończenie kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze z kominka. Niektóre z modeli pomagają sterować ilością dostarczanego powietrza do lokalu, a to dzięki możliwości regulacji położenia żaluzji.

Bardzo ważną informacją jest ta, że miejsce instalacji kratek to zwykle czopuch obudowy kominkowej. Dodatkowo znajdować się ona może także w ścianie. Odgrywa rolę nie tylko związaną z funkcjonowaniem kominka, ale ma także powiązanie z estetyką danego pomieszczenia. Może być jednym z elementów dekoracyjnych, a oprócz tego zasłania nieciekawy otwór wentylacyjny.Dobierz kratki wentylacyjne z dużą dokładnością.  

Podwójna szyba kominkowa

Klasyczna szyba kominkowa niejedno ma imię. Mogą to być np. dwie szyby zamontowane w drzwiczkach wkładu kominkowego. Za sprawą takiego układu dochodzi do zmniejszenia ilości ciepła, które przedostaje się na zewnątrz.

kratki.com

Ta zewnętrzna jest mniej gorąca w porównaniu do tej wewnętrznej. Dodatkowym plusem jest to, że dzięki wyższej temperaturze, znacznie słabiej osadzają się na niej różne osady, powstałe wyniku spalania opału. W efekcie o wiele mniej wysiłku potrzeba po to, aby utrzymać taką szybę w czystości.

Elementy montażowe – co jest ważne?

Wśród bardzo ważnych elementów, które konieczne są do wykonania prawidłowego montażu, zaliczyć można również wełnę mineralną, która przeznaczona jest do termicznej izolacji kanałów spalin.

kratki.com

Stosuje się tutaj ponadto płyty żaroodporne, które mają podobne zastosowanie. Oprócz tego nierzadko konieczne jest nabycie i wykorzystanie szerokiej, odpornej na działanie wysokiej temperatury (nawet do 350°C) aluminiowej taśmy izolacyjnej. Takiej, która klei się tylko z jednej strony. W grupie takich produktów znajdują się ponadto: kołki do płyt, a także różnego rodzaju kleje do płyt izolacyjnych.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować