Kategorie DomSalon

3 elementy kominków – co warto o nich wiedzieć?

Przymierzasz się do zakupu kominka, ale czy masz wiedzę techniczną na temat istotnych elementów instalacji takiego urządzenia? Poniżej omawiamy kilka z nich, sprawdź, czy już to wiesz! Oto wiedza, która może okazać się bardzo przydatna!

3 elementy kominków – co warto o nich wiedzieć?

Kratki wentylacyjne – czyli co?

Kratka kominowa jest to swego rodzaju zakończenie kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze z kominka. Niektóre z modeli pomagają sterować ilością dostarczanego powietrza do lokalu, a to dzięki możliwości regulacji położenia żaluzji.

Bardzo ważną informacją jest ta, że miejsce instalacji kratek to zwykle czopuch obudowy kominkowej. Dodatkowo znajdować się ona może także w ścianie. Odgrywa rolę nie tylko związaną z funkcjonowaniem kominka, ale ma także powiązanie z estetyką danego pomieszczenia. Może być jednym z elementów dekoracyjnych, a oprócz tego zasłania nieciekawy otwór wentylacyjny.Dobierz kratki wentylacyjne z dużą dokładnością.  

Podwójna szyba kominkowa

Klasyczna szyba kominkowa niejedno ma imię. Mogą to być np. dwie szyby zamontowane w drzwiczkach wkładu kominkowego. Za sprawą takiego układu dochodzi do zmniejszenia ilości ciepła, które przedostaje się na zewnątrz.

3 elementy kominków – co warto o nich wiedzieć?
kratki.com

Ta zewnętrzna jest mniej gorąca w porównaniu do tej wewnętrznej. Dodatkowym plusem jest to, że dzięki wyższej temperaturze, znacznie słabiej osadzają się na niej różne osady, powstałe wyniku spalania opału. W efekcie o wiele mniej wysiłku potrzeba po to, aby utrzymać taką szybę w czystości.

Elementy montażowe – co jest ważne?

Wśród bardzo ważnych elementów, które konieczne są do wykonania prawidłowego montażu, zaliczyć można również wełnę mineralną, która przeznaczona jest do termicznej izolacji kanałów spalin.

3 elementy kominków – co warto o nich wiedzieć?
kratki.com

Stosuje się tutaj ponadto płyty żaroodporne, które mają podobne zastosowanie. Oprócz tego nierzadko konieczne jest nabycie i wykorzystanie szerokiej, odpornej na działanie wysokiej temperatury (nawet do 350°C) aluminiowej taśmy izolacyjnej. Takiej, która klei się tylko z jednej strony. W grupie takich produktów znajdują się ponadto: kołki do płyt, a także różnego rodzaju kleje do płyt izolacyjnych.