×
Wirtualna Polska

5 przepisów na naturalny nawóz do ogórków, dzięki którym będą rosły jak szalone

Nie ma nic lepszego niż samodzielnie wyhodowane ogórki gruntowe. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje zbiory były obfite, to wspomóż swoje ogórki i przygotuj dla nich nawóz. Najlepszy ekologiczny nawóz do ogórków możesz wybrać z pośród poniżej podanych przepisów, które są bezsprzecznie najpopularniejszymi odżywkami do ogórków.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=Klara Kulikova/unsplash">

Klara Kulikova/unsplash

Oto 5 nawozów do ogórków, którymi skutecznie podkarmisz swoje ulubione warzywa

1. Chlebowy nawóz

W wodzie namocz 500 g chleba lub bułki (sprawdzi się też bułka tarta). Kiedy masa nasiąknie, dodaj 500 g posiekanej trawy i wodę. Całość odstaw na 48 godzin. Stosuj od początku kwitnienia, aż do uzyskania plonów. Na pewno Twoje zbiory będą obfitsze.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=Jude Infantini/unsplash">

Jude Infantini/unsplash

2. Cebulowy nawóz do ogórków

Obierz 0,5 kg cebuli i gotuj ją przez 10 minut w dwóch litrach wody. Wywar ostudź i następnie dolej jeszcze 5 litrów wody. Roztworem podlewaj ogórki lub spryskuj ich liście, ponieważ cebulowy aromat odstrasza wszystkie szkodniki.

<a href=mayu ken/unsplash">

mayu ken/unsplash

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

3. Nawóz z węgla

Kilogram węgla drzewnego zalej 10 litrami wody i całość odstaw na 24 godziny. Roztworem podlewaj ogórki. Zawiera on bowiem sporo potasu, co wzmacnia roślinę.

<a href=Wander Fleur/unsplash">

Wander Fleur/unsplash

4. Drożdżowy nawóz do ogórków

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Włóż kostkę drożdży do pojemnika i zalej 10 litrami ciepłej wody. Następnie całość wymieszaj i odstaw na godzinę. Po tym czasie możesz już nawozić swoje ogórki. Taki nawóz do ogórków najlepiej jest stosować wiosną oraz późnym latem.

Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, magnez, sód, cynk, selen, wapń, żelazo. Skutecznie przyspieszają wzrost roślin, sprawiają, że lepiej rozwija się ich system korzeniowy, a także chronią warzywa przed chorobami grzybowymi.

<a href=pinterest">

pinterest

5. Gnojówka z pokrzywy jako nawóz do ogórków

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Do beczki lub plastikowego wiadra włóż 1 kg pokrzywy (najlepsze będą młode pędy wraz z liśćmi). Całość zalej 10 litrami wody (dobra będzie deszczówka). Potem pojemnik przykryj gazą i odstaw w zacienione miejsce na ok. 2 tygodnie (kiedy z powierzchni zniknie piana to znak, że gnojówka jest gotowa). Nie zapomnij jednak o codziennym mieszaniu mikstury do tego czasu!

Gnojówkę z pokrzywy należy rozcieńczyć w celu podlewania roślin w stosunku 1 litr gnojówki na 10 litrów wody, lub na oprysk w proporcjach 1 litr gnojówki na 20 litrów wody.

Taka mikstura nie tylko zwalcza mszyce i przędziorki, ale też likwiduje mączniak i szarą pleśń! Nie mówiąc już o uzupełnianiu różnych pierwiastków.

<a href=pinterest">

pinterest

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dzięki tym przepisom na nawozy Twoje plony będą o wiele większe, a sadzonki mniej podatne na choroby i szkodniki!

Poznaj też naturalne opryski na pomidory!

Jakie naturalne nawozy do ogórków stosujesz regularnie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: www.zdrowienapoziomie.pl

Może Cię zainteresować