×

5 rzeczy o których powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się przekłuć uszy małemu dziecku

Przekłuwanie uszu to normalna już u nas rzecz. Prawie każda z nas nosi kolczyki 😉 I często chcemy, żeby nasze córeczki też je miały. Czy kolczyki u dzieci, zwłaszcza tych małych, to dobry pomysł?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Zdecydowanie każdy pediatra zaleci przekłucie uszu dziecku już starszemu, któremu można wytłumaczyć, co chcemy zrobić, gdzie pójdziemy i jednocześnie zapytamy córki, czy chce te kolczyki… Kolczyki u dzieci są więc nadal sprawą bardzo indywidualną i… kontrowersyjną.

1. Nikiel może uczulić dziecko, nawet ten w kolczykach antyalergicznych

Im wcześniej przekłuwamy dziecku uszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u niego w wieku późniejszym alergii na nikiel.

kolczyki u dzieci
clinical_ear_piercing / instagram

2. Kolczyki u dzieci niosą ze sobą ryzyko zakażenia

W końcu to rana i jak w każdym takim przypadku może dojść do jakiegoś zakażenia… Kolczyki co prawda są sterylne, ale pistolet do przekłuwania uszu jest wielokrotnego użytku.
Poza tym jest to jednak mała ranka i nie należy dotykać tego miejsca przez jakiś czas, bo do zakażenia może dojść już po samym zabiegu przekłucia uszu.

kolczyki u dzieci
goldme.mx / instagram

3. Rozdarcie skóry

Oczywiście dziecko może zahaczyć gdzieś kolczykiem, albo samo go szarpnąć. Takie ryzyko jest zawsze. Ale u małych dzieci, które większość czasu spędzają na leżąco, a ich paluszki dopiero poznają świat, wszystko może się zdarzyć. Przy jakikolwiek nadszarpnięciu niezagojonej skóry może pojawić się zakażenie. A w przypadku zdjęcia kolczyka przez dziecko, może dojść nawet do zadławienia, jeśli go włoży do buzi.

dziecko
cutekidzzz_ / instagram

4. Kolczyki u dzieci a ból

To oczywiste, że przy przekłuwaniu uszu odczuwa się ból i temu akurat nie jesteśmy w stanie zapobiec w żaden sposób. Dodatkowo nie wiemy, jak dziecko na ten ból zareaguje, czy nie odchyli tak gwałtownie głowy, że wyrwie się nam z rąk i powstanie rana w miejscu, gdzie jest kolczyk.

dziecko
alvarobodypiercing / instagram

5. Decydowanie za dziecko

A może powinniśmy poczekać, aż nasze dziecko podrośnie i samo będzie chciało nosić już kolczyki? Przekłuwanie uszu w każdym wieku boli tak samo, może dziecko samo powinno zdecydować, czy chce iść na taki zabieg.

kolczyki u dzieci
goldme.mx / instagram

Przekłuwanie uszu małym dzieciom nie jest zabronione, ale może warto się zastanowić, czy nie przełożyć tego zabiegu na później, kiedy dziecko podrośnie. Może zdrowie jest ważniejsze niż piękny wygląd dziecka 🙂 Bo uczynienie naszej córeczki piękniejszą przez kolczyki, jest chyba tylko jedynym argumentem, którym się kierujemy decydując się na przekłucie jej uszu…

Kiedy przekłuwałaś swoje uszy?

Może Cię zainteresować

zamknij