×
Wirtualna Polska

Ten sposób na ślimaki nagie w ogrodzie uratuje Twoje uprawy

W naszych ogrodach bytują dwa typy ślimaków. Pierwszy to ten posiadający skorupki i drugi bez tzw. „domku”, inaczej określany, jako ślimak nagi. Te ostatnie potrafią wyrządzić wiele szkód w uprawach. Jeśli zastanawiasz się, co na ślimaki – domowe sposoby będą skutecznym rozwiązaniem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Żyzna i wilgotna gleba to idealne środowisko dla ślimaków. Najczęściej żyją w gęstych i cienistych zaroślach – tam chronią się przed słońcem. Niestety obecność nagich ślimaków nie wróży nic dobrego – zazwyczaj jest to zagrożenie dla naszych kwiatów i upraw. Dowiedz się, co zrobić, aby ich się pozbyć.

Co robić, kiedy pojawią się ślimaki w ogrodzie?

Nasz ogród to nie tylko uprawy warzyw, ziół czy kwiatów, to również szkodniki. W ogrodowej przestrzeni może być ich naprawdę wiele. Należą do nich: nornice, owady, krety, pędraki, a także ślimaki. Wyrządzają one wiele szkód, choćby w postaci wygryzionych dziur w liściach i owocach. Nie przejdą też obojętnie przed płatkami kwiatów, a nawet korzeniami roślin! Nagie ślimaki z naszego ogrodu robią sobie stołówkę i nie wahają się w niej posilać ze smakiem. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

co na ślimaki domowe sposoby, fot. getty images

co na ślimaki domowe sposoby, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zamiast do śmieci, wysypuję wszystko pod rośliny. Ślimaki go nie pokonają!

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Ślimaki w ogrodzie żerują nocą i po deszczowym dniu. Dlatego początkowo może wydawać Ci się, że ich nie ma. W słoneczne dni, podczas kiedy wykonujesz prace pielęgnacyjne – ukrywają się. O ich obecności przekonasz się dopiero po szkodach, jakie wyrządziły w nocy. Uciążliwe są wiosną, chociaż ich żerowanie można zauważyć aż do jesieni. Do ich pozbycia się można użyć gotowych preparatów, które kupisz w sklepie ogrodniczym. My jednak mamy dla Ciebie domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – to tańsze i równie skuteczne rozwiązanie.

co na ślimaki domowe sposoby, Fot. Fetty Images

co na ślimaki domowe sposoby, Fot. Fetty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zrób to, a pozbędziesz się ślimaków na dobre! 5 trików ogrodowych!

Zastosuj proponowane przez nas domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie – nie wydasz na sklepowe środki ani złotówki! Szkodniki znikną w mig, a Twoje rośliny będą mogły bezpiecznie się rozwijać. Oto 5 trików ogrodowych, które warto, abyś wykorzystał:

Usuwaj naturalne kryjówki ślimaków

Koś regularnie trawę, wyrywaj chwasty, szczególnie pokrzywy i usuwaj resztki gałęzi czy roślin. To naturalne schronienie dla nagich ślimaków. W słoneczne dni przekopuj też płytko motyką ziemię – tym sposobem wydostaniesz jaja ślimaków. Wyschną one na ziemi i nic się z nich nie wykluje.  

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Podlewaj rośliny tylko rano

Podlewanie roślin rano nie stworzy warunków dla ślimaków – wieczorne przyciągnie je.  Jak już mówiliśmy, żerują one w nocy i po opadach deszczu. Po podlaniu rano ziemia zdąży wyschnąć do wieczora, to uchroni uprawy przed atakiem tych szkodników.

Twórz naturalne bariery przeciwko ślimakom

Jeśli zauważysz, że ślimaki w ogrodzie żerują na Twoich roślinach – rozsyp naturalne przeszkody. Wykorzystaj do tego pokruszone skorupki jajek i popiół drzewny, dobre będą też trociny i drobne kamyki. Przez taką barierę nie będą w stanie się przedostać, jeśli będzie odpowiednio szeroka.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
co na ślimaki domowe sposoby, fot. Unsplash

co na ślimaki domowe sposoby, fot. Unsplash

Posadź rośliny, które je odstraszą

rośliny, które naturalnie odstraszają ślimaki w ogrodzie. Dlatego, aby się ich pozbyć, posadź: szałwię lekarską, majeranek, trybulę ogrodową, czosnek, gorczycę, cebulę zwyczajną. Będziesz zadowolony z rezultatu!

Zrób pułapkę na ślimaki domowej roboty

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najłatwiejszy sposób na zrobienie pułapki ślimaki to poukładanie starych desek, w taki sposób, aby stworzyć pod nimi miejsce wilgotne i zacienione. Pod spód włóż jakąś przynętę, która je zwabi – np. liście sałaty. Będą do nich lgnąć, szukając pożywienia i schronienia. Każdego dnia rano spod desek będziesz wyciągał ich gromadę – w taki sposób zmniejszysz ich populację w swoim ogrodzie.

Zobacz również: Już teraz zastaw te proste i ekologiczne pułapki na ślimaki. Dzięki temu nie wtargną one do Twojego ogrodu!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować