×

6 tanich i szybkich sposobów na odetkanie zatkanego zlewu. Bez wizyty hydraulika!

Zatkany zlew w kuchni jest jednym z najczęstszych (i najbardziej denerwujących) problemów, które mogą zdarzyć się w Twoim domu. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które szybko pomogą Ci poradzić sobie z odetkaniem rur, bez pomocy hydraulika.

Oto 10 bezpiecznych i banalnie prostych sposobów na odblokowanie zlewu w Twojej kuchni!

#1 Ocet, soda i sól

Na początku spróbuj naprawdę mocnego sposobu oczyszczania rur. Na sam początek powoli nalewaj bardzo gorącą wodę do zlewu, to pomoże zmiękczyć wszystkie zalegające resztki jedzenia oraz brud.

Następnie:

– Weź 1/2 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 szklanki soli. Wymieszaj je i wlej do odpływu,
– Pogrzej ocet aż dojdzie do wrzenia i zalej nim wcześniejsze składniki,
– Szybko zakryć odpływ, aby nie dopuścić do przelania powstałej piany,
– Zaczekaj 15 do 30 minut. Na koniec przepłucz całość dużą ilością gorącej wody.

#2 Ocet i soda

Ocet i soda oczyszczona to światowa klasyka, jeśli chodzi o problem z zatkanymi rurami. Ten prosty i szybki sposób to rozwiązanie stosowane przez nasze babcie, jest skuteczne i bardzo tanie.

– Wlej trochę wrzącej wody do odpływu. W tym przypadku możesz trzymać się zasady „im więcej tym lepiej” dlatego możesz wlać nawet cały czajnik wody.
– Następnie dodaj 0,5 – 1 szklankę sody oczyszczonej i pozostaw na kilka minut.
– Zmieszaj wrzącą wodę i ocet w proporcji 1:1 i dodaj na wierzch sodę oczyszczoną.
– Zakryj drenaż, aby mikstura zadziałała w środku. Możesz użyć wtyczki, tłoka czegokolwiek innego.
– Wlej jeszcze jedną szklankę gorącej wody. Po czym przepłucz całość.

#3 Sól i wrzątek

freepik.com / freepik.com

Łagodniejszą opcją do oczyszczenia rur jest sól oraz wrząca woda. Z racji tego, że ten sposób nie jest tak silny jak wcześniejsze, możesz go zastosować kilka razy. Sól oczyszcza rurę od wewnątrz, usuwając bakterie i nieprzyjemne zapachy, a wrzątek pomaga rozpuścić całość.

– Weź pół szklanki soli i wlej ją do zlewu.
– Weź czajnik z wrzącą wodą i zalej sól.
– Odkręć gorącą wodę z kranu i dokładniej przepłukać otwór.
– Powtórz, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

#4 Trytytka do odetkania zlewu w łazience

Jeśli w Twoich rurach zalegają włosy i resztki produktów kosmetycznych, możesz wziąć trytkę i ją ponacinać a następnie umieścić ją w odpływie. Teraz poruszaj nią w górę i w dół oraz na boki. Na ponacinanej pod skosem trytce powinny zacząć zbierać się brudy, dzięki czemu wydostaniesz je z rur.

#5 Metalowy wieszak

Podobnie możesz zrobić z metalowym wieszakiem. Weź szczypce i wygnij wieszak, tak aby go wyprostować. Na jego końcu zostaw lekkie wygięcie (zrób mały hak). Ten trik przyda się przy odetkaniu zlewu w kuchni i łazience.

#6 Użyj przepychacza

Przepychacz to jeden z tańszych i skuteczniejszych sposobów na odetkanie zlewu. Jeśli masz go w swoim domu nie musisz martwić się kupowaniem innych produktów. Jeśli masz zlew z dwoma komorami, zatkaj jeden z odpływów. Następnie przyłóż przepychacz do drugiego otworu, odkręć kran i napełnij zlew wodą, aż zakryje przepychacz. Z całej siły zassij przepychacz, powtórz czynność 6-10 razy a następnie usuń przedmiot. Jeśli woda bez problemu spłynie, sztuczka się udała. Jeśli nie, powtórz proces. Gdy odetkasz zlew, przelej rury gorącą wodą.

Jak radzisz sobie z zatkanymi rurami? Korzystałaś z tych trików a może znasz inne?

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

Jak zrobić pranie? 10 babcinych trików, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu

Nie oszukujmy się. W robieniu prania nie ma nic ekscytującego. Jednak, żeby chodzić w czystych i pachnących ubraniach, musimy je regularnie prać. Pralki znacznie ułatwiają nam życie, ale mimo to, wiele czasu tracimy na sprzątanie, czyszczenie ubrań i butów… Są jednak sposoby, o których mówiła mi moja babcia. Te metody znacznie ułatwiają i przyspieszają te […]

25 pomysłów na wykorzystanie palet. Zrobisz z nich meble, na które nawet byś nie wpadł

Od początku lat siedemdziesiątych palety były używane w transporcie do przewożenia ładunków. Możliwe, że leżą bezużytecznie w naszych piwnicach. A może warto zrobić z nich coś, co przyda się w domu lub ogrodzie? Klasyczna rama łóżka jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Oto kilka inspirujących pomysłów, które sprawiają, że można zrobić meble samodzielnie. Jeśli masz ogród […]

13 sprytnych zastosowań WD-40 o których większość ludzi nie ma pojęcia!

WD-40 obok trytek oraz taśmy klejącej jest uniwersalnym problemem na wszystko! Miało się ruszać, ale się nie rusza? Na pomoc leci WD-40! Jednakże to nie jedyne jego zastosowania! Nieznane zastosowania WD-40 Okazuje się, że WD-40 nie służy wyłącznie jako środek o działaniu smarującym i wypierającym wodę. Poratuje także w sytuacji, gdy dzieci zaszalały z markerami […]

Domowy sposób na udrożnienie rur w starym domu. Wypłukuje kamień i obrzydliwy osad z brudu

Stare domy mają swój urok. Niestety często również problemy z przestarzałą instalacją wodociągową. Przez lata w rurach odkłada się kamień i różne zanieczyszczenia. W związku z tym, zmniejsza się ciśnienie i woda płynie coraz słabszym strumieniem. Jest to uciążliwe, szczególnie jeśli przygotowanie kąpieli trwa wieki. Najczęściej dzwonimy wtedy po hydraulika, aby udrożnił nam rury. Koszt […]

Nadpotliwość – wstydliwy problem wielu Polaków. Jak sobie z nim poradzić?

Pocenie się to normalny proces, który spotyka każdy organizm, jednak nadmierne pocenie może spowodować, że szybko się zawstydzamy. Niektóre produkty mogą powodować, że zapach potu jest znacznie silniejszy, z kolei inne mogą go zminimalizować. Sprawdź co warto dodać do swojej diety aby pozbyć się przykrego uczucia związanego z silnym poceniem się. Dzięki tym radom szybko […]

8 genialnych zastosowań spirytusu. Uratuje Cię w wielu trudnych sytuacjach

Czysty alkohol bez trudu możemy kupić w aptece i wiele osób używa go do dezynfekcji. O zastosowaniu spirytusu do dezynfekcji i innych jego zastosowaniach, które warto znać, dowiecie się w tym artykule. #1 Pozbycie się pluskiew Choć te brzydkie pasożyty rzadko się pojawiają, mogą stanowić duży problem. By upewnić się, że niechciani lokatorzy nie zamieszkają […]