×

6 sprytnych sposobów na recykling choinki. Nie wyrzucaj ją na śmietnik!

Nie wyrzucaj bożonarodzeniowego drzewka! Okazuje się, że po świętach choinki wcale nie muszą lądować na śmietniku. Zobacz, co możesz zrobić z żywą choinką po świętach.

Wyrzucanie choinki po świętach to nie zawsze najlepszy pomysł 😉

#1 Recykling

Każda gmina, miasto organizuje zbiór choinek po świętach. Wystarczy śledzić informacje o takich zbiórkach i wystawić wtedy nasze drzewko. Możesz też przekazać choinkę do lokalnej kompostowni. Wiele z nich przyjmuje je po Nowym Roku i przerabia na ziemię kompostową.
Jeżeli natomiast masz choinkę w doniczce, a nie chcesz jej przechowywać ani posadzić na wiosnę w swoim ogrodzie, możesz oddać drzewko z powrotem do lasu.

#2 Krześliska

Aby utworzyć tarliska dla niektórych ryb wrzuca się do wody gałęzie drzew iglastych. Idealnie nadają się one do składania ikry przez okonie, które to tworzą na nich charakterystyczne, kleiste serpentyny. Ale też korzystają z takich tarlisk sandacze i szczupaki.
Tworzeniem takich sztucznych tarlisk z gałęzi drzew iglastych zajmują się różne kółka wędkarskie, więc jeżeli masz wśród znajomych wędkarzy, warto się zapytać, czy zbierają choinki.

#3 Ściółka

Niepotrzebną choinkę wykorzystaj na ściółkę. Jej igły rozsypane pod roślinami powstrzymają rozwój chwastów i lekko zakwaszą glebę, co jest wskazane dla borówki, rododendronów, azalii i roślin wrzosowatych.

#4 Podstawki DIY

Jeżeli masz piłę do drewna, możesz pień choinki pociąć na podstawki. Należy je dobrze przesuszyć, aż przestanie wyciekać żywica. Możesz potem je wygładzić i pokryć lakierem.

#5 Drewno opałowe

Posiekane drzewko możesz wykorzystać do kominka lub pieca. Podczas gdy igły szybko wysychają, konieczne może być odczekanie kilku miesięcy, zanim kłody z pnia będą wystarczająco suche, aby się spalić.

#6 Rębak

Jeśli masz mechaniczną rozdrabniarkę (rębak) i własny ogródek, możesz szybko rozdrobnić gałęzie choinki. Najpierw lepiej potnij drzewko na małe kawałki, aby duże gałęzie nie zablokowały maszyny.
Może zaprosisz sąsiadów, aby przynieśli swoje choinki i wspólnie spędzicie miłe popołudnie 🙂

 
Źródła: www.countryliving.com

Wybrane dla Ciebie

Nosisz brodę i przejadło Ci się udawanie Świętego Mikołaja? Zostań choinką!

Jeśli nosisz dumny zarost, to na pewno przerabiałeś to, że ktoś wciskał Cię w rolę Świętego Mikołaja. My proponujemy ci alternatywę — zostań choinką! Okazuje się, że broda idealnie nadaje się do zaczepienia odpowiednich ozdób. #1 W 2016 roku na terenie East Village w Londynie pewien lokal zapewnił ciekawą usługę. Umożliwiał brodaczom zamianę swojej nudnej brody w […]