×

Tylko kobiety z jedną grupą krwi są szczególnie narażone na ugryzienia komarów. Możesz do nich należeć

Wylegujesz się przyjemnie na podwórku i nagle słyszysz uporczywe brzęczenie? To nadlatują komary, które bardzo chętnie upuszczą trochę Twojej krwi. Te owady są ciemną stroną lata. Ale nie wszyscy są ich ulubieńcami. Kogo najchętniej gryzą komary? 😉

Komary – brzęczący problem

Na świecie występuje ok. 3500 gatunków komarów. W Polsce rozpowszechnione są dwa: komar widliszek i komar brzęczący. Co ciekawe, żądne ludzkiej i zwierzęcej (kąsają ssaki, jaszczurki, inne owady) krwi są jedynie samice. Białko w niej zawarte jest im potrzebne do złożenia jaj. Wiedzione instynktem i pragnące zamknąć cykl rozrodczy intensywnie szukają ofiar i boleśnie kąsają. Natomiast samce komarów od krwi zdecydowanie wolą kwiatowy nektar.

Komarzyce nigdy nie atakują na oślep. Potrafią wyczuwać zapachy i są w stanie szybko przeprowadzić selekcję.

pinterest

Poznaj Rośliny, których komary nienawidzą! Postawione na balkonie czy w ogrodzie skutecznie je odstraszą

Kogo najchętniej gryzą komary?

1. Osoby uprawiające aktywność fizyczną i intensywnie się pocące

Komary przyciąga pot. Wyczuwają amoniak oraz kwas mlekowy, który jest jego składnikiem. Dlatego wędrując po górach jesteś tak łakomym kąskiem dla komarzyc.

2. Osoby o podwyższonej temperaturze ciała

Lekko podwyższoną ciepłotę ciała mają dzieci, kobiety podczas owulacji, młodzi mężczyźni.

kogo najchętniej gryzą komary
ColeWRS/reddit

3. Osoby pijące alkohol

Komary zwabia wydychany przez Ciebie dwutlenek węgla. Więcej wytwarzasz go po spożyciu alkoholu. Dlatego podczas konsumpcji piwa pod chmurką zawsze będziesz miał owadzie towarzystwo. 😉

4. Osoby z grupą krwi 0

Według naukowców z Florydy komarzyce najchętniej kąsają osoby posiadające grupę krwi 0. Na drugim miejscu plasują się posiadacze grupy krwi B, a na trzecim osoby z grupą krwi A. Badacze uważają, że 85% całej populacji ludzkiej wysyła sygnały chemiczne informujące komary o naszej grupie krwi.

5. Kobiety

Komary wabi żeński hormon płciowy – estradiol. Dlatego też na swoje ofiary częściej wybierają kobiety.

kogo najchętniej gryzą komary
hmuberto/reddit

6. Osoby ubrane w ciemne kolory

Owady przyciąga ciemny kolor. Zwykle bardziej podatne na ugryzienia są osoby ubrane w czarne, granatowe bądź czerwone stroje.

7. Kobiety w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka mają lekko podwyższoną temperaturę ciała i wydychają więcej dwutlenku węgla. Komarzyce lgną do nich jak magnes.

Komary Barta Knolsa

Bart Knols to holenderski naukowiec, który jest szczególnie zainteresowany komarami. Dla dobra nauki zamykał się w pomieszczeniu wypełnionym owadami. Był wówczas nagi. Dzięki temu odkrył, że komary najchętniej kąsają stopy i kostki. Możliwe, że ma to związek z ilością bakterii tam bytujących. Komarzyce przyciągają te miejsca na naszym ciele, gdzie drobnoustrojów jest najwięcej.

kogo najchętniej gryzą komary
Casualfriday45/imgur
Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, zdrowie.radiozet.pl, sklep.jack-wolfskin.pl

Może Cię zainteresować

zamknij