×
Wirtualna Polska

8 skutecznych metod, dzięki którym pozbędziesz się roztoczy ze swojego łóżka

Pościel i materac to miejsce, gdzie bez większych problemów mogą namnażać się i żyć roztocza i bakterie, które mogą przyczynić się do zwiększenia reakcji alergicznych, oraz przykrych powikłań związanych z naszym zdrowiem. Zmiana pościeli raz w miesiącu nie wystarczy! Dzięki 6 metodom bez problemu pozbędziesz się zbędnego robactwa ze swojej sypialni!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Nie ściel łóżka

Wiem, że ta rada brzmi trochę bezsensownie, ale ma swoje uzasadnienie. Nie chodzi tutaj o nie ścielenie łóżka przez cały dzień, ale zaraz po przebudzeniu. Gdy wstaniesz z łóżka odczekaj chwilę,zajmij się np. weź prysznic lub zrób sobie śniadanie. Dopiero później zaściel pościel, która zaraz po Twoim obudzeniu jest jeszcze wilgotna od potu. Jeśli zaraz, gdy się obudzisz złożysz pościel wilgoć dłużej w niej zostanie, a to przyczyni się do rozmnażania grzybów i roztoczy.

#2 Otwórz okno

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Z samego rana otwórz okno i pozwól, aby do sypialni weszło świeże powietrze. Jeśli jeszcze nie zaścieliłaś łóżka, a znajduje się ono blisko okna to tym lepiej. Roztocza nie lubią gorąca, dlatego też promienie słoneczne wpadające przez otwarte okno mogą skutecznie wyeliminować bakterie. Dodatkowo Twoja pościel zyska rześki zapach. W sezonie letnim warto wietrzyć pościel na balkonie.

#3 Pilnuj temperatury

pixabay.com

pixabay.com

Sezon grzewczy sprzyjał rozmnażaniu się roztoczy i grzybów. Wiosną należy uważać, aby temperatura nie byłą zbyt wysoka, ani zbyt niska. Zmiana temperatury w sypialni powoduje wysuszenie oraz rozpad roztoczy, które zwiększają ilość alergenu w powietrzu i narażają nasz organizm na alergię. Dlatego też warto wietrzyć mieszkanie i zmniejszyć grzanie. Podobno najlepsza temperatura do spania to 18 stopni!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#4 Odkurzaj materac

Przynajmniej raz w miesiącu wykonuj tę czynność, aby zapobiec rozmnażaniu się roztoczy. To właśnie kurz, który składa się z brudu oraz ludzkiego naskórka, jest siedliskiem bakterii i wszelkiego robactwa, dlatego tak ważne jest odkurzanie materaca oraz podłogi sypialni.

#5 Zmieniaj pościel

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najbezpieczniej jest zmieniać ją raz w tygodniu. Brudną pościel należy prać w wysokiej temperaturze około 60 stopni. Dodatkowo warto zadbać o zmianę kołder i poduszek, które również należy prać przynajmniej raz na pół roku.

#6 Ogranicz ilość różnych materiałów

Zmniejsz ilość różnych włókien tj. dywany, koce czy kapy na łóżko. Roztocza chętnie zagnieżdżą się w takich materiałach, ale również w poduszkach i kołdrach posiadają sztuczne wypełnienie. Lepiej stosować poduszki, które w środku mają bawełnę lub pierze.

#7 Nie kładź się spać ze świeżo umytą głową

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wilgoć to naturalne środowisko roztoczy. Tak samo jak pot, woda w poduszce i kołdrze zwiększy ryzyko ich rozmnażania się.

#8 Nie wpuszczaj zwierząt do sypialni

pixabay.com

pixabay.com

Wiem, że brzmi to dość okrutnie, ale sierść i naskórek zwierząt jest idealną pożywką dla roztoczy. Jeśli jednak chcesz spać ze swoim pupilem w jednym łóżku pamiętaj o jeszcze częstszym stosowaniu powyższych rad.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować