×

9 ciekawostek o burzach i piorunach, o których lepiej wiedzieć. Mało kto zna je wszystkie

W naszym kraju najwięcej burz notowanych jest między majem a sierpniem. Niektórzy panicznie boją się błyskawic, a inni z pasją przyglądają się strzelającym piorunom. Poznaj intrygujące ciekawostki o burzach. 😉

1. Telefony nie ściągają piorunów

Do tej pory nie udowodniono, że telefony komórkowe ściągają pioruny, ani że korzystanie ze smartfona podczas burzy zwiększa prawdopodobieństwo porażenia.

kobieta
pinterest

2. Piorun uderza kilka razy

Piorun uderza kilka razy w to samo miejsce. Na trafienia narażone są najbardziej drapacze chmur (np. Empire State Building w Nowym Jorku i Willis Tower w Chicago). Błyskawice nie omijają także pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.

burza
pinterest

3. Porażenie piorunem można przeżyć

Ślady na ludzkim ciele, po porażeniu piorunem, przypominają rozgałęzione drzewo. Zwane są figurą Lichtenberga, gdyż badania nad nimi prowadził niemiecki fizyk i myśliciel – Georg Christoph Lichtenberg.

kobieta
pinterest

4. W aucie bezpiecznie

Podczas burzy jednym z najbezpieczniejszych miejsc jest wnętrze auta. Kiedy piorun trafi w samochód, karoseria odprowadza cały ładunek energetyczny w kierunku ziemi (działa jak klatka Faraday).

5. Wysoka temperatura

Podczas uderzenia pioruna, powietrze wokół niego rozgrzewa się do ok. 30 tys. stopni Celsjusza. Sama błyskawica porusza się z prędkością ok. 22 000 km/h.

burza
pinterest

6. Weteran uderzeń piorunów

Roy Cleveland Sullivan (strażnik w parku narodowym w Wirginii) został aż siedem razy rażony piorunem. Wszystkie porażenia udało mi się przeżyć. Zmarł w 1983 roku (w wieku 71 lat) w wyniku samobójczego postrzału.

mężczyzna
pinterest

7. Ryby nie giną

Pioruny nie porażają ryb pływających w jeziorach czy stawach. Dzieje się tak, gdyż w chmurach oraz na powierzchni zbiorników wodnych gromadzą się ładunki elektryczne. W chwili wyładowania ładunki neutralizują się, a woda działa jak przewodnik. Natomiast ryby w czasie burzy instynktownie przemieszczają się w kierunku dna jeziora.

burza
pinterest

8. Zabójczy mecz

W 1998 roku w Demokratycznej Republice Konga odbywał się mecz ligowy. Po uderzeniu pioruna zginęła cała drużyna gospodarzy (11 piłkarzy).

boisko
pinterest

9. Częste burze

W każdej sekundzie na świecie odnotowuje się ok. 1800 burz i ok. 100 uderzeń piorunów.

burza
pinterest

Przykładem jest Latarnia Maracaibo, to miejsce w Wenezueli, gdzie do jeziora Maracaibo wpada rzeka Catatumbo
Nad jeziorem wyładowania atmosferyczne trwają ok. 10 godzin dziennie przez 140-160 dni w roku. Natomiast podczas pory deszczowej w okolicy zbiornika wodnego może uderzać nawet 260-280 piorunów w ciągu godziny. To imponujący wynik!

AlekHek/reddit

Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała? 

Źródła: www.crazynauka.pl, dobrapogoda24.pl

Może Cię zainteresować

zamknij