×

Polskie imiona kobiet niosą ze sobą szczególne znaczenie. Jesteś na liście?

Pewnie znasz wiele dziewczyn o imieniu Ania, Magda lub Monika. A może sama należysz do grona kobiet, które mają popularne imię? Każde imię jest wyjątkowe, nie zależnie od tego czy często można się z nim spotkać czy też nie. Pochodzenie danych imion bywają interesujące. Koniecznie sprawdź co oznacza dane imię i jaka jest jego historia!

Anna

@spochatun

Żeńskie imię Anna (zdrobniale Ania, Anusia) pochodzi od hebrajskiego słowa „channah” oznaczającego łaskę. Zatem, kobiety o takim imieniu miały być pełne wdzięku oraz łaski. Święta Anna była matką Maryi. Dodatkowo Anna pojawia się w Nowym Testamencie jako prorokini, która rozpoznaje w Jezusie Zbawcę. Pierwsze wzmianki na temat nadania tego imienia w Polsce pochodzą z 1229 roku. Od tego czasu ponad 1 063 248 kobiet otrzymało na imię Anna. Imienniczki Świętej Anny są niezależne, cenią sobie samodzielność. Interesują się sztuką, cenią sobie wygodę i lubią spędzać czas na dekorowaniu i urządzaniu swojego mieszkania.

Katarzyna

Imię pochodzące od greckiego słowa „katharos”, oznacza czystość, kobietę bez skazy. Istnieją teorie, iż słowo to mogło oznaczać m.in. „każdą z dwóch” lub „tortury”. Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem języka łacińskiego w XII wieku, a od 1912 roku nadano je ponad 600 tysięcy razy. Kobiety, które je noszą to osoby skupiające uwagę na sobie i potrafiące szybko się zdenerwować. Mają dużo energii, jednak często nie wiedzą w jakim kierunku ją skierować. Najpopularniejsze zdrobnienia to Kasia, Kaśka i Kasiula.

Agnieszka

@sarahfaithgray

Imię wywodzi się z greckiego słowa „hagnos”, które podobnie jak w przypadku słowa „hatharos” oznacza czystą, bez zmazy. W Polsce imię to pojawiło się wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa. W Biblii Święta Agnieszka opisana jest jako męczennica, która została zabita podczas prześladowań chrześcijan, dlatego też przedstawiana jest z barankiem na rękach. Agnieszki to osoby bardzo emocjonalne, którym często zdarzają się okresy wahania nastrojów z wielkiego szczęścia po głęboką depresję. Mają dużo charyzmy, lecz odczuwają brak bezpieczeństwa. W Polsce istnieje ponad 581 tysiący Agnieszek.

Magdalena

Imię często jest mylone ze swoim zdrobnieniem Magda. Magdalena to słowo pochodzące z języka hebrajskiego. Oznacza kobietę z wioski znajdującej się na terenie dzisiejszego Izraela – Magdalii. Nazwa miejscowości oznaczała wieżę. Przydomek ten nosiła również Maria Magdalena. Kobiety, noszące to imię są żywiołowe i spontaniczne. Nie lubią czynności powtarzalnych i żmudnych obowiązków. Najczęstsze zdrobnienia to Magda oraz Madzia. W Polsce jest ponad 404 tysiące kobiet mających na imię Magdalena.

Monika

Pochodzenie tego imienia ciężko określić. Uważa się, że wywodzi się z łacińskiego słowa „monos” oznaczającego jedynaczkę lub z greckiego „monache” – osobę samotną, odosobnioną. Święta Monika była matką Świętego Augustyna, którego nawróciła na chrześcijaństwo. Kobiety o tym imieniu to osoby, które lubią dominować i kierować innymi ludźmi. Moniki są zdecydowane i uparcie dążą do wyznaczonego celu. Są jednak kobietami o słabym zdrowiu. Najczęściej spotykane zdrobnienia to Monia i Moniś.

Joanna

@matheusferrero

To polska forma imienia 'Iohanna” pochodzącego z języka łacińskiego, które z kolei wywodzi się z greckiego „Ioanna”. Greckie imię jest odpowiednikiem męskiego imienia Jan. Pierwszy raz wzmianka o imieniu Joanna pojawiła się w XIII wieku i od razu stało się bardzo popularne. Do dziś można spotkać wiele dziewczyn, mających na imię Joanna. Kobiety o tym imieniu to osoby odważne i pewne siebie. Joanna jest z natury wojownicza, posiada również zdolności organizatorskie. Najczęstsze zdrobnienia to: Joasia, Asia i Aśka. W Polsce jest ponad 400 tysięcy Joann.

Aleksandra

pixabay.com

Imię pochodzi z Grecji i jest odpowiednikiem męskiego imienia Aleksander. Do Polski trafiło około XIV wieku i było bardzo popularne. W 2009 roku Aleksandra była ósmym z najczęściej nadawanych imion wśród dziewczynek. Najczęstsze zdrobnienia to Olka i Ola, przy czym to drugie jest używane również jako samodzielne imię. Kobiety noszące imię Aleksandra są dynamiczne i aktywne. Są znane z prawdomówności i szczerości, wolą wyznać bolesną prawdę niż skłamać.

Ewa

To najstarsze imię żeńskie na świecie. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „dającą życie”. Z kolei to samo słowo według języka arabskiego oznacza „węża”, co z kolei ma biblijne połączenie z tym imieniem. W Startym Testamencie Ewa była pierwszą kobietą na ziemi, żoną Adama oraz matką wszystkich ludzi. W Polsce imię Ewa pojawiło się w XII wieku. Kobiety o tym imieniu nie lubią być w centrum uwagi, są introwertyczne i zamknięte w sobie. Obecnie w Polsce jest blisko 502 tysiące kobiet mających na imię Ewa.

Patrycja

@matheusferrero

Imię wywodzi się z języka łacińskiego i jest odpowiednią formą do imion Patrycjusz, Patryk oraz Patrycy. Oznacza kobietę „szlachetnie urodzoną”. Kobiety o tym imieniu są zaborcze i lubią błyszczeć w towarzystwie. Jest żywiołowa i lubi bronić swoich racji. Najczęstsze zdrobnienia to Pati i Patrysia.

Pamiętaj, mimo różnych imion każda z nas jest wyjątkowa!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować