×
Wirtualna Polska

Patenty na to, jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd. Twój portfel będzie Ci za to wdzięczny

Jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd? To pytanie nurtuje chyba każdego obywatela. Zwłaszcza w obliczu prognozowanych podwyżek za energię.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tej jesieni wiele osób szuka sposobów na to, aby trochę zaoszczędzić i nie zrujnować portfela wysokimi opłatami za gaz i energię elektryczną. Jak to zrobić? Rozwiązanie wcale nie jest trudne.

1. Zadbaj o optymalną temperaturę w pokojach

Nasz organizm najlepiej funkcjonuje, kiedy w pomieszczeniach panuje temperatura w przedziale 18-21 stopni Celsjusza. Przy czym do spania najlepsza będzie najniższa wartość, czyli 18°C. Najwyższa temperatura powinna panować w łazience (może dojść nawet do 25°C). Natomiast na korytarzu czy klatce schodowej warto wyłączyć kaloryfery. Nie przebywamy tam często, więc ogrzewanie nie jest konieczne.

2. Nie pozostawiaj wtyczek w kontaktach

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Odłączaj od zasilania, na noc lub podczas nieobecności w domu, wszystkie niepotrzebne sprzęty. Po naładowaniu telefonu koniecznie wyjmij ładowarkę z kontaktu. Pozostawiona w nim, ciągle pobiera prąd.

jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd
Jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd, fot. Unsplash

3. Wyłączaj światło w pokojach

Wyrób sobie nawyk, że zawsze wyłączasz oświetlenie w pokojach, w których aktualnie nie przebywasz. To najprostszy patent na zaoszczędzenie energii.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

4. Odpowietrz kaloryfery

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zadbaj o kaloryfery i piec. Przez zapowietrzone kaloryfery rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o 15%. Dodatkowo regularnie serwisuj swój piec, aby sprawnie działał.

5. Dogrzewaj się ciepłem z łazienki

Na podłogach porozkładaj dywany i pledy. One potrafią podnieść temperaturę nawet o 2°C. Tymczasem po kąpieli otwórz szeroki drzwi łazienki i pozwól gorącej parze przedostać się do pokoju. Od razu zrobi się cieplej. 😉 To samo możesz zrobić w przypadku piekarnika.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

6. Nie pozwól ciepłu uciekać na zewnątrz

Kiedy na zewnątrz świeci słońce, to nie zasłaniaj okien. Pozwól, aby jesienne czy zimowe promienie dogrzały trochę wnętrze domu. Natomiast kiedy zapada wieczór, koniecznie zasuń rolety. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz.

7. Gotuj potrzebną ilość wody w czajniku

Jeśli w swoim domu czy mieszkaniu masz dostęp do gazu, to pomyśl o rezygnacji z elektrycznego czajnika. Jeśli nie masz takiej możliwości, to staraj się gotować tylko tyle wody, ile aktualnie jest Ci potrzebne.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd
Jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd, fot. Unsplash

8. Postaw na energooszczędne żarówki

Koniecznie wymień wszystkie żarówki na te energooszczędne. Są faktycznie droższe, ale naprawdę pobierają mniej prądu.

9. Zapomnij o trybie czuwania

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Telewizor, czy inny sprzęt, pozostawiony w trybie czuwania, nadal pobiera prąd. Podobnie jest z urządzeniami stale podłączonymi do kontaktu. Kiedy ich nie używasz, one wciąż czerpią prąd. Warto więc zdobyć się na wysiłek i wyjąć wtyczkę w z gniazdka.

Ten zapach odstraszy rybiki raz na zawsze, a łazienka będzie przyjemnie pachnieć.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować