Patenty na to, jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd. Twój portfel będzie Ci za to wdzięczny
Jak płacić mniejsze rachunki za gaz i prąd? To pytanie nurtuje chyba każdego obywatela. Zwłaszcza w obliczu prognozowanych podwyżek za energię.


Tej jesieni wiele osób szuka sposobów na to, aby trochę zaoszczędzić i nie zrujnować portfela wysokimi opłatami za gaz i energię elektryczną. Jak to zrobić? Rozwiązanie wcale nie jest trudne.
1. Zadbaj o optymalną temperaturę w pokojach
Nasz organizm najlepiej funkcjonuje, kiedy w pomieszczeniach panuje temperatura w przedziale 18-21 stopni Celsjusza. Przy czym do spania najlepsza będzie najniższa wartość, czyli 18°C. Najwyższa temperatura powinna panować w łazience (może dojść nawet do 25°C). Natomiast na korytarzu czy klatce schodowej warto wyłączyć kaloryfery. Nie przebywamy tam często, więc ogrzewanie nie jest konieczne.
2. Nie pozostawiaj wtyczek w kontaktach


Odłączaj od zasilania, na noc lub podczas nieobecności w domu, wszystkie niepotrzebne sprzęty. Po naładowaniu telefonu koniecznie wyjmij ładowarkę z kontaktu. Pozostawiona w nim, ciągle pobiera prąd.

3. Wyłączaj światło w pokojach
Wyrób sobie nawyk, że zawsze wyłączasz oświetlenie w pokojach, w których aktualnie nie przebywasz. To najprostszy patent na zaoszczędzenie energii.


4. Odpowietrz kaloryfery
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zadbaj o kaloryfery i piec. Przez zapowietrzone kaloryfery rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o 15%. Dodatkowo regularnie serwisuj swój piec, aby sprawnie działał.
5. Dogrzewaj się ciepłem z łazienki
Na podłogach porozkładaj dywany i pledy. One potrafią podnieść temperaturę nawet o 2°C. Tymczasem po kąpieli otwórz szeroki drzwi łazienki i pozwól gorącej parze przedostać się do pokoju. Od razu zrobi się cieplej. 😉 To samo możesz zrobić w przypadku piekarnika.


6. Nie pozwól ciepłu uciekać na zewnątrz
Kiedy na zewnątrz świeci słońce, to nie zasłaniaj okien. Pozwól, aby jesienne czy zimowe promienie dogrzały trochę wnętrze domu. Natomiast kiedy zapada wieczór, koniecznie zasuń rolety. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz.
7. Gotuj potrzebną ilość wody w czajniku
Jeśli w swoim domu czy mieszkaniu masz dostęp do gazu, to pomyśl o rezygnacji z elektrycznego czajnika. Jeśli nie masz takiej możliwości, to staraj się gotować tylko tyle wody, ile aktualnie jest Ci potrzebne.



8. Postaw na energooszczędne żarówki
Koniecznie wymień wszystkie żarówki na te energooszczędne. Są faktycznie droższe, ale naprawdę pobierają mniej prądu.
9. Zapomnij o trybie czuwania


Telewizor, czy inny sprzęt, pozostawiony w trybie czuwania, nadal pobiera prąd. Podobnie jest z urządzeniami stale podłączonymi do kontaktu. Kiedy ich nie używasz, one wciąż czerpią prąd. Warto więc zdobyć się na wysiłek i wyjąć wtyczkę w z gniazdka.
Ten zapach odstraszy rybiki raz na zawsze, a łazienka będzie przyjemnie pachnieć.

