×

9 zasad bezpieczeństwa, które każdy powinien znać zanim połączy się z publicznym WiFi

Darmowe Wi-Fi jest sporym ułatwieniem w miejscach publicznych. Dzięki temu nie musisz korzystać ze swojej sieci i zaoszczędzisz pieniądze. Tylko czy zdajesz sobie sprawę z tego, że sieci publiczne ukrywają wiele zagrożeń? Mogą być niebezpieczne i ryzykujesz nawet utratę pieniędzy z konta bankowego!

Zebraliśmy dla Was wskazówki, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak nie paść ofiarą oszustw internetowych, gdy korzystasz z publicznego dostępu do sieci Wi-Fi.

Nie dokonuj zakupów, korzystając z publicznego Wi-Fi

W łatwy sposób dajesz złodziejom na tacy wszystkie swoje dane, hasła i kody. Możesz się mocno zdziwić, gdy następnym razem zalogujesz się i nie będziesz mieć nic na koncie.

Online Shopping 2 / Online Banking

Wyłącz Wi-Fi, jeśli nie korzystasz z Internetu

Co to ma na celu? Dłużej wytrzyma Ci bateria, zablokujesz oszustom drogę do Twoich kont i nie będą przychodzić Ci irytujące wiadomości reklamowe. Aby uzyskać dodatkową ochronę przed tym ostatnim, dodaj rozszerzenie o nazwie DoNotTrackMe do przeglądarki.

WI-Fi

Łączenie z siecią VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna)

Pozwala na pozostanie anonimowym w trybie online: wprowadzane witryny będą widoczne w sieci wirtualnej IP, a nie w Twojej. Zazwyczaj nie jest to wysoka cena, a większość dostawców oferuje tę usługę bezpłatnie.

Какой VPN выбрать: обзор рынка

Nie pozwól urządzeniu zapamiętać sieci

Większość urządzeń automatycznie zapamiętuje i łączy się z hotspotem używanym przynajmniej raz wcześniej. To niestety nie jest dobre dla naszego bezpieczeństwa, bo w ten sposób ktoś automatycznie uzyskuje w łatwy sposób dostęp do Twoich danych.

Network Security Tips & Guidelines

Zwracaj uwagę na nazwę sieci

Hakerzy często używają sieci o nazwach podobnych do tych już znajdujących się w pobliżu. Jedyną różnicą jest to, że autentyczny punkt dostępu wymaga najczęściej hasła, podczas gdy fałszywy jest bezpłatny. Więc zanim połączysz się z bezpłatną siecią, upewnij się, że to bezpieczne.

Wi-Fi

Zainstaluj program antywirusowy

Zawsze używaj najnowszych wersji antywirusowych, ponieważ złodzieje nie śpią. Wymyślają co chwilę nowe sposoby na to, aby nas okraść. Bądź także na bieżąco. Poza tym oprogramowanie antywirusowe ostrzega przed możliwymi fałszywymi połączeniami Wi-Fi.

wi-fi

Wybierz sieci z uwierzytelnianiem dwustopniowym

Sieć, która nie wymaga żadnych dodatkowych czynności, aby się w niej zalogować, może być podejrzana. Wybierz taką, która wymaga potwierdzeń.

Wi Fi

Zawsze miej zaszyfrowane hasła

Pomimo tego, że wydaje się oczywiste, że nie należy zapisywać haseł w swoich urządzeniach, wiele osób robi to i tak. Taka nieostrożność może sporo nas kosztować. Staraj się nie zapisywać tak ważnych danych w komputerze.

Us hackers plan to protect the election results

Sprawdzaj sposób zapisywania stron

Fałszywe sieci mogą również przekierować Cię ze znanych witryn. Jeśli widzisz dziwne znaki w adresie internetowym, najprawdopodobniej oznacza to, że dana witryna nie jest prawdziwa. Upewnij się, że używasz niezawodnej i bezpiecznej przeglądarki, ponieważ dobra przeglądarka wykryje takie różnice i ostrzeże Cię.

CEATEC 2015, Alps

Używaj bezpiecznych połączeń

Bezpieczne połączenie jest łatwe do zidentyfikowania: URL zaczyna się od https:// zamiast zwykłego http://. Niektóre witryny internetowe, np. Google, zawsze używają bezpiecznego połączenia do przesyłania danych.

Information Technology Concept

Zobacz także:

1) Ekologiczna wyszukiwarka internetowa – Ty szukasz haseł, oni sadzą drzewa

2) Internetowi złodzieje mają nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy. Wykorzystują portal Allegro

3) 12 przydatnych funkcji Google, które uprzyjemnią korzystanie z Internetu. Nadal są mało znane

Może Cię zainteresować