×

Aneks kuchenny – jak wydzielić osobną przestrzeń w mieszkaniu?

Nie każdy może pozwolić sobie na wynajem czy zakup mieszkania o dużym metrażu. W niewielkich nieruchomościach każdy metr jest na wagę złota, a odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni staje się sporym wyzwaniem. To dlatego w małym mieszkaniu często stosowanym zabiegiem jest stworzenie salonu z aneksem kuchennym. O czym dokładnie mowa? Aneks kuchenny – jak wydzielić osobną przestrzeń mieszkania? Wyjaśniamy!

Aneks kuchenny połączony z salonem spotykamy najczęściej w kawalerkach, choć nie tylko. Coraz więcej osób decyduje się na taki zabieg po to, aby całkowicie wykorzystać walory przestrzenne swojego mieszkania. W jaki sposób wydzielić aneks kuchenny, aby był nowoczesny oraz w pełni funkcjonalny?

Salon z aneksem kuchennym

W wielu mieszkaniach przy okazji remontu wybija się ścianę, która oddziela kuchnię od salonu. W taki właśnie sposób tworzy się tzw. aneks kuchenny, który odpowiednio zaprojektowany dodaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Rezygnując z kuchni jako osobnego pomieszczenia zyskujemy o wiele więcej przestrzeni, a przy tym zachowujemy wszelkie walory jeśli chodzi o samą kuchnię. Rozwiązanie to stało się w ostatnich latach bardzo modne, a dzięki licznym możliwościom, jakie daje współczesna sztuka designu, jego popularność będzie z pewnością nadal rosnąć.

Jak wygospodarować aneks kuchenny?

Aneks kuchenny można wyodrębnić na kilka różnych sposobów, w zależności od warunków, jakie panują w danym mieszkaniu. Oprócz wyodrębnienia aneksu można niejako wtopić meble i sprzęt kuchenny w salonową przestrzeń. Często można spotkać ponadto aneks w salonie wraz z tzw. wyspą. W tym ostatnim przypadku mamy tak naprawdę do czynienia z wymieszaniem funkcji salonu oraz kuchni, dlatego należy umiejętnie i z wyczuciem rozplanować całą przestrzeń.

Aneks kuchenny – jaki design i funkcjonalność?

Aranżacja wnętrza powinna w jak największym stopniu odpowiadać gustom i potrzebom samego użytkownika. Łącząc kuchnię z salonem nie można skupiać się wyłącznie na estetyce, ale należy skupić się także na funkcjonalności obu przestrzeni. Pamiętajmy, że salon powinien zachować swój klimat i być przytulny, aneks kuchenny ma natomiast odgrywać praktyczną rolę. Nie oznacza to bynajmniej, że nie można pokusić się o nowoczesny design samego aneksu kuchennego. Co więcej, jest to wręcz wskazane! Projektując tę część mieszkania można sięgnąć zarówno po klasyczne rozwiązania, ale obecnie poleca się nowocześniejsze opcje. O czym dokładnie mowa? Jeśli chodzi o meble warto postawić na skrojone pod wymiar nowoczesne szafki, regały czy krzesła. Przy tego typu aneksach świetnie wyglądają również lampy wiszące nad blatem. Jeśli mówimy o samym sprzęcie, najlepiej wybierać urządzenia wielofunkcyjne, co pozwoli zaoszczędzić sporą ilość miejsca. Przestrzeń kuchenną warto wyodrębnić od salonu także za pomocą kontrastujących z nim kolorów. Decydując się na aneks kuchenny trzeba liczyć się z koniecznością zachowania minimalizmu, co, jak widać, nie zmienia faktu, że można stworzyć zachwycające wnętrze.

Więcej o wyróżnikach i sposobach na aranżację danego pomieszczenia można przeczytać na obido.pl.

 

Wybrane dla Ciebie

Inspirujące projekty kuchni z użyciem naturalnego drewna

Minimalistyczne kuchnie, przepełnione kolorem białym i niewielką ilością dodatków to trend, który towarzyszył nam przez ostatnie kilka lat. Okazuje się jednak, że sterylna biel odchodzi do lamusa! Oczywiście różne odcienie bieli wciąż są podstawą wielu projektów, jednak ostatnimi czasy biel ustępuje miejsca ciemniejszym barwom (w tym czekoladowe brązy czy głębokie czernie) oraz drewnianym dodatkom. Oto […]