×

Aneks kuchenny – jak wydzielić osobną przestrzeń w mieszkaniu?

Nie każdy może pozwolić sobie na wynajem czy zakup mieszkania o dużym metrażu. W niewielkich nieruchomościach każdy metr jest na wagę złota, a odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni staje się sporym wyzwaniem. To dlatego w małym mieszkaniu często stosowanym zabiegiem jest stworzenie salonu z aneksem kuchennym. O czym dokładnie mowa? Aneks kuchenny – jak wydzielić osobną przestrzeń mieszkania? Wyjaśniamy!

Aneks kuchenny połączony z salonem spotykamy najczęściej w kawalerkach, choć nie tylko. Coraz więcej osób decyduje się na taki zabieg po to, aby całkowicie wykorzystać walory przestrzenne swojego mieszkania. W jaki sposób wydzielić aneks kuchenny, aby był nowoczesny oraz w pełni funkcjonalny?

Salon z aneksem kuchennym

W wielu mieszkaniach przy okazji remontu wybija się ścianę, która oddziela kuchnię od salonu. W taki właśnie sposób tworzy się tzw. aneks kuchenny, który odpowiednio zaprojektowany dodaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Rezygnując z kuchni jako osobnego pomieszczenia zyskujemy o wiele więcej przestrzeni, a przy tym zachowujemy wszelkie walory jeśli chodzi o samą kuchnię. Rozwiązanie to stało się w ostatnich latach bardzo modne, a dzięki licznym możliwościom, jakie daje współczesna sztuka designu, jego popularność będzie z pewnością nadal rosnąć.

Jak wygospodarować aneks kuchenny?

Aneks kuchenny można wyodrębnić na kilka różnych sposobów, w zależności od warunków, jakie panują w danym mieszkaniu. Oprócz wyodrębnienia aneksu można niejako wtopić meble i sprzęt kuchenny w salonową przestrzeń. Często można spotkać ponadto aneks w salonie wraz z tzw. wyspą. W tym ostatnim przypadku mamy tak naprawdę do czynienia z wymieszaniem funkcji salonu oraz kuchni, dlatego należy umiejętnie i z wyczuciem rozplanować całą przestrzeń.

Aneks kuchenny – jaki design i funkcjonalność?

Aranżacja wnętrza powinna w jak największym stopniu odpowiadać gustom i potrzebom samego użytkownika. Łącząc kuchnię z salonem nie można skupiać się wyłącznie na estetyce, ale należy skupić się także na funkcjonalności obu przestrzeni. Pamiętajmy, że salon powinien zachować swój klimat i być przytulny, aneks kuchenny ma natomiast odgrywać praktyczną rolę. Nie oznacza to bynajmniej, że nie można pokusić się o nowoczesny design samego aneksu kuchennego. Co więcej, jest to wręcz wskazane! Projektując tę część mieszkania można sięgnąć zarówno po klasyczne rozwiązania, ale obecnie poleca się nowocześniejsze opcje. O czym dokładnie mowa? Jeśli chodzi o meble warto postawić na skrojone pod wymiar nowoczesne szafki, regały czy krzesła. Przy tego typu aneksach świetnie wyglądają również lampy wiszące nad blatem. Jeśli mówimy o samym sprzęcie, najlepiej wybierać urządzenia wielofunkcyjne, co pozwoli zaoszczędzić sporą ilość miejsca. Przestrzeń kuchenną warto wyodrębnić od salonu także za pomocą kontrastujących z nim kolorów. Decydując się na aneks kuchenny trzeba liczyć się z koniecznością zachowania minimalizmu, co, jak widać, nie zmienia faktu, że można stworzyć zachwycające wnętrze.

Więcej o wyróżnikach i sposobach na aranżację danego pomieszczenia można przeczytać na obido.pl.

Może Cię zainteresować

zamknij