×

Telefony komórkowe mają funkcję, która może uratować Ci życie. Mało osób ją zna

Mamy środek sezonu letniego, z powodu koronawirusa wiele osób dopiero teraz decyduje się pojechać gdzieś na wakacje. „Słuchaj, a może tak zainstalowałbyś sobie jakąś apkę SOS, tak na wszelki wypadek, żeby było bezpieczniej?”, niejedna osoba słyszała tę rade od znajomego. W niniejszym tekście postaram się pokazać plusy i minusy takiego rozwiązania i w efekcie pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie czy warto się na nie zdać.

Aplikacje SOS na telefon. Jak to działa? Plusy posiadania apki

Wszystkie aplikacje SOS działają bardzo podobnie. Musimy je najpierw pobrać z Google Play (w przypadku Androida) lub App Store (w przypadku Apple). Znajdziemy je bardzo łatwo wpisując po prostu SOS w jednej z dwóch wspomnianych wyszukiwarek. Instalujemy je, uruchamiamy i wybieramy interesujące nas opcje. Zazwyczaj ich działanie polega na tym, że w przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia możemy  w prosty sposób za pomocą takiej apki wysłać sygnał alarmowy do wcześniej wybranych przez nas osób.

Najczęściej robi się to wciskając trzykrotnie przycisk zasilania, albo potrząsając telefonem w określony sposób. Wszystkie aplikacje wysyłają w takim momencie ustalony wcześniej tekst do numerów wpisanych na listę, większość z nich robi także zdjęcie za pomocą przedniego aparatu, które pozwala się lepiej odbiorcy zorientować w sytuacji (niektóre aplikacje raczej umożliwiają szybkie zrobienie takiego zdjęcia, zamiast robić je automatycznie same). Część aplikacji nagrywa też za pomocą wbudowanego w telefonie mikrofonu kilkanaście sekund/minutę ścieżki audio, co może stanowić duże ułatwienie. Większość apek SOS wysyła również informację lokalizacyjną o naszym położeniu.

I to właściwie tyle. Jak się wydaje na pierwszy rzut oka, taka apka może być rzeczywiście pomocna w szybkim powiadomieniu naszych bliskich o jakiejś niebezpiecznej sytuacji. Tak to przynajmniej prezentuje się w teorii.

Potencjalne wady apki SOS

Ze wspomnianą skutecznością aplikacji SOS jednak różnie bywa. Przetestowałam kilka z najpopularniejszych i w praktycznie każdym przypadku pojawiały się mniejsze lub większe problemy.

Podstawowym okazało się lokalizowanie mojego położenia – jeśli nie masz w telefonie na stałe włączonego GPSa i połączenia z internetem, to możesz zapomnieć o tym, że będzie ona dokładna. W centrum dużego miasta apki z reguły pokazywały mi moje położenie z dokładnością do… 2 kilometrów. Oczywiście problem znikał po połączeniu z internetem, ale mało osób ma tak wytrzymałe baterie w telefonie, ze może sobie w praktyce na to pozwolić.

Innym problemem było to, że w części apek pojawiały się w sytuacji pozorującej alarmową okienka z jakimś zapytaniem, typu: „Czy na pewno wysłać te wiadomość do wielu osób?”. Jeśli ktoś naprawdę znajduje się w sytuacji zagrożenia, to przecie nie ma czasu w takie rzeczy się bawić.

Jak dla mnie wadą apek SOS jest tez to, że powiadomienie możemy wysłać do znajomych, a nie do służb, które są od tego, żeby nam pomóc. Przecież nie mamy pewności, ze nasz bliski akurat zauważy to powiadomienie i zajmie się zorganizowaniem pomocy.

Muszę także zaznaczyć, że część aplikacji SOS jest płatna, a ceny są tutaj bardzo zróżnicowane.

Czy warto instalować apkę SOS na wakacje?

Pomimo przytoczonych przeze mnie wad wielu użytkowników w ogólnodostępnych recenzjach chwali sobie posiadanie takiej apki i twierdzi, że rzeczywiście poczuli się ze swoją rodziną bezpieczniej, albo, że wręcz pomogła im ona w alarmującej sytuacji.

Osobiście nie wiem na ile apka SOS byłaby skuteczna, gdyby coś przydarzyło mi się w środku nocy. Mam też wrażenie, że w przypadku wypadku drogowego dużo efektywniejsza i szybsza okazałaby się pomoc innych kierowców.

Myślę, że taka apka na pewno może się przydać jeśli podczas wakacji poznasz jakąś nową dziewczynę/chłopaka i z jakiegoś powodu w sytuacji sam na sam poczujesz się zagrożony/zagrożona.

Jedno jest pewne: przed zdecydowaniem się na aplikację SOS warto najpierw ją „na sucho” przetestować, by upewnić się, że rzeczywiście może pomóc i że wszystko działa tak, jak powinno.

 

Wybrane dla Ciebie

20 chat ukrytych na odludziu, do których byłoby warto dotrzeć i zapomnieć o reszcie świata…

Przychodzi taki moment, kiedy masz dość miasta, jeśli w nim na co dzień żyjesz i pracujesz, moment w którym chciałoby się wyruszyć w dziką przyrodę i spędzić odrobinę czasu w jakiejś ustronnej chateczce. Oto kolekcja uroczych chat w których warto byłoby się zakopać na kilka dni. #1 Feeria ciepłych świateł #2 Jak we „Władcy pierścieni” […]

15 gości hotelowych, na których w pokojach czekały miłe niespodzianki

Jeśli chodzi to chyba wszyscy, którzy z nich korzystają cenią sobie przewidywalność. Ale nieraz coś i tak nas zaskoczy, czasem pozytywnie, częściej jednak negatywnie. Oto kolekcja hotelowych niespodzianek jakie spotkały naszych bohaterów. #1 Zacznijmy od czegoś pozytywnego: środek tego lustra nigdy nie zaparowuje #2 Gorzej jeśli łazienka tak wygląda (WC i telewizor?) #3 Ale może […]

Tak powinno być w każdym wakacyjnym hotelu. 29 genialnych rzeczy, które uprzyjemnią pobyt wszystkim wczasowiczom

Nikomu nie trzeba mówić, jak ważne jest to, aby podczas wakacji miejsce, w którym się zatrzymamy było przyjazne i komfortowe. Są takie hotele, w których obsługa naprawdę się o to stara. Oto kolekcja miejsc, w których czas spędza się z przyjemnością. #1 „Wspomnieliśmy, że bierzemy ze sobą kota, oto co zastaliśmy na miejscu” #2 „Nie […]

11 śmiertelnie niebezpieczniejszych jezior na świecie. Groźne wody skrywają zabójcze sekrety

Niektóre są przepięknie położone i większość z nas bez zastanowienia wybrałaby się tam na wakacje, gdyby tylko ktoś to zaproponował. Jednak wody poniższych jezior skrywają śmiertelne zagrożenie. Oto malownicze jeziora, które lepiej omijać. #1 Jezioro Hillier (Australia) Swój przepiękny różowy kolor zawdzięcza współdziałaniu glonów, alg i bardzo dużemu zasoleniu. Dłuższy kontakt ze skórą jest mocno […]

22 rzeczy, które możesz zabrać z hotelowego pokoju. Nikt nie posądzi Cię o kradzież

Można wziąć ze sobą czy jednak to będzie kradzież? Większość osób nocując w hotelu nie ma pojęcia o tym, co może zabrać do domu, a czego nie. Czas raz na zawsze to wyjaśnić. Oto zbiór rzeczy, które możesz zastać w swoim hotelowym pokoju i spokojnie zabrać ze sobą. #1 Mydła i balsamy #2 Szampony i […]

Morskie organy nucą muzykę fal, którą tworzą woda i wiatr chorwackiego wybrzeża przez cały rok!

Chorwacja to przepiękny i urokliwy kraj, który ma niezwykle wiele do zaoferowania turystom.  Jednym z najciekawszych miejskich projektów są morskie organy, które każdego dnia raczą mieszkańców oraz przyjezdnych cudną pieśnią. Muzyka generowana przez wiatr Za ciekawy projekt, który znajdziemy w mieście Zadar odpowiada grupa ludzi. W 2004 roku chorwacki architekt Nikola Bašić stworzył wizję, a […]