×

5 rzeczy, które bez zastanowienia powinieneś zrobić, kiedy zostaniesz zaatakowany przez psa

Doskonale wiemy, że nie ma złych psów, trafiają tylko na niewłaściwych opiekunów. Dlatego z przyjaciela człowieka mogą stać się jego wrogiem. Czasami też nieświadomie możemy naruszyć ich terytorium, co też może być przyczyną ataku.

Codziennie możemy spotkać się z bezpańskimi psami, które z jakiejś przyczyny mogą nas zaatakować… Dlatego warto wiedzieć jak zachować się w czasie takiego zagrożenia.

Mamy dziś dla Was kilka wskazówek, które mogą ocalić Wasze zdrowie. Oto, co radzą eksperci w przypadku ataku psa.

#1 Nie panikuj

Uważa się, że zwierzęta, a w szczególności psy, mają zdolność wyczuwania ludzkiego strachu. Wiemy, że ciężko jest zachować spokój, kiedy mamy przed sobą bardzo agresywnego psa, ale to może naprawdę pomóc.

Gdy zaczniesz krzyczeć, machać rękami albo po prostu uciekać, może to obudzić w psie instynkt i sprowokować go do ataku.

pixabay.com
pixabay.com

#2 Zwolnij

Coraz więcej osób wie, jak ważny jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna. Dlatego też na naszych drogach czy w parkach przybywa biegaczy. Jeśli jesteś jedną z takich osób i zdarzy Ci się podczas treningu, spotkać groźnego psa pierwsze, co musisz zrobić to zwolnić bieg i zwrócić się w przeciwnym kierunku do czworonoga. Jednak kątem oka wciąż spoglądaj na niego, żeby łatwiej Ci było ocenić sytuację.

Możesz też przystanąć z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała, pies powinien wtedy stracić zainteresowanie i odejść.

#3 Nie patrz mu w oczy

Bezpośredni kontakt wzrokowy z agresywnym psem może nasilić jego zachowanie. Twoje wpatrywanie się w jego oczy, może odebrać jako zagrożenie.

Trzymaj go więc cały czas w zasięgu oczu, ale unikaj kontaktu wzrokowego. Będzie to dla niego sygnałem, że nie jesteś dla niego groźny i być może odwróci się i odejdzie.

pixabay.com
pixabay.com

#4 Odwróć jego uwagę

Do tego przydatny może być każdy przedmiot, który masz pod ręką. Jeśli atakuje Cię, rzuć mu plecak, buta, butelkę, cokolwiek. To może na chwile odwrócić jego uwagę, a Tobie dać czas na ucieczkę.

#5 Spróbuj mu nakazać

Możesz też spróbować rozkazać mu, aby odszedł. Postaraj się, aby Twój głos był wówczas silny i pewny siebie, nie może być łagodny i piskliwy. Najbardziej skuteczne są komendy „Nie” lub „Odejdź” wypowiadane stanowczym tonem.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą niektórym uniknąć niebezpieczeństwa.

zamknij