×

Sam możesz sprawdzić, czy woda w Twoim kranie nadaje się do picia

Większość z nas, nadal wstrzymuje się od picia wody prosto z kranu. Najczęstsze obawy przed piciem „kranówki” jest jej czystość i jakość. Pomimo zapewnień i sezonowych badań wodociągów, boimy się, że woda może zostać zanieczyszczona przez stare rury, zanim dotrze do naszego kranu.
Dlatego tak ogromną popularnością cieszą się wody butelkowane. Niestety nie służą one dobrze, ani środowisku, ani naszym kieszeniom.

Oto prosty sposób na sprawdzenie, czy woda z naszych kranów nadaje się do picia.

źródło: pixabay

Istnieją domowe testy, które można kupić w marketach budowlanych. Dzięki nim, można zbadać jaka jest twardość wody, odczyn pH oraz zawartość chloru. Zawierają one paseczki, które już minutę po zanurzeniu w wodzie, pokażą wyniki badania. Kosztują one ok. 30 złotych.

Oto przykładowy test:

źródło: www.inesworld90.blogspot.com

Dzięki takim testom, możemy być pewni, że woda w naszym kranie nadaje się do picia. Wiele restauracji, również korzysta z tego typu badań i swoim klientom serwuje kranówkę.

Jest jeszcze inny sposób na zbadanie wody w Twoim domu.

W każdym większym mieście, jest możliwość zbadania wody w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Wystarczy nabrać próbkę wody w sterylny kubeczek i zlecić badanie w placówce. Kosz takiego badania różni się w zależności od miasta.

W Warszawie próbki można przebadać w wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na ul. Żelaznej 79. Koszt to około 99 złotych.

W Łodzi punkt znajduje się Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji na ul. Granicznej 54.

W Krakowie badaniami zajmuje się Centralne Laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie na ul. Lindego 9

Wystarczy poszukać w Internecie, czy w Twoim mieście jest taka możliwość. 🙂