×

Bądź przedsiębiorczy, czyli jak zrobić coś z niczego

Często wydaje nam się, że największym ograniczeniem są pieniądze. Tak naprawdę ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Samodzielnie możemy zrobić coś do ogrodu, do pokoju, a nawet ubrania. Zaoszczędzić można nawet na jedzeniu i zamiast je wyrzucać zrobić ciekawe dania z niezjedzonego obiadu. Jak zrobić coś z niczego bez większego talentu i ogromnych nakładów finansowych?

Do pokoju

Mieszkanie, a nawet niewielki pokój można szybko odmienić małym kosztem. Dobrym sposobem na ożywienie pomieszczenia jest powieszenia ramek ze zdjęciami. Jeśli mamy dużo zdjęć, ale nie posiadamy wystarczającej liczby ramek można zrobić je samodzielnie. Wystarczy kawałek cienkiej sklejki i deseczki, z których stworzymy oprawę. Złączymy je ze sobą za pomocą kleju do drewna lub wkrętów. Dobrym sposobem na odżywienie starych przedmiotów jest technika decoupage. Wystarczą serwetki z ładnymi motywami, klej i lakier. Świetnie sprawdzają się również palety. Są one bardzo popularne wśród dekoratorów, którzy tworzą z nich stoły, łóżka czy kanapy. To szybki i tani sposób na zrobienie czegoś naprawdę oryginalnego. Jeśli stare meble nam się znudziły możemy je przemalować. Wystarczy dobrze zetrzeć poprzednią powłokę i pokryć farbą do drewna.

Do ogrodu

Przy pomocy palet można zrobić również meble ogrodowe. Pobielone ławki i stół na pewno będą wyglądać uroczo. Warto położyć na nich wygodne poduszki pasujące do całego wystroju. Do ogrodu świetnie pasują własnoręcznie zrobione kwietniki. Wystarczy kilka cienkich pni lub grubych gałęzi. Powinny być one w miarę proste i podobnej długości (to łatwo osiągnąć dzięki ich cięciu). Trzy łączymy ze sobą wkrętami tak, by każda była po innej stronie. Tworzymy coś na kształt litery X z dodatkowym pniem pośrodku. Na szczycie możemy postawić podkładkę, np. z plastra drewna, na której następnie umieszczamy doniczkę z kwiatami.

jak zrobić coś z niczego

Stare – nowe ubrania

Starym ubraniom szybko można nadać nowe życie. Od kilku sezonów na topie są wszelkiego rodzaju dziury i przetarcia. Zamiast wyrzucać lekko starte dżinsy lepiej zrobić z nich modne dziurawe spodnie. Wystarczy wyciąć nożyczkami elipsę i postrzępić brzegi pumeksem. Gdy zależy nam na widoczności nitek wystarczy kilka poziomych nacięć ostrym nożykiem. Gdy już nie podoba nam się ciemny dżins możemy go rozjaśnić za pomocą wybielacza. Do życia szybko przywrócimy również stare sukienki. Skracanie, podszywanie koronki lub zmiana kształtu dekoltu to tylko niektóre przeróbki jakim możemy je poddać. Natomiast z cienkich koszul szybko zrobimy bluzki na lato. Wystarczy odprucie rękawów.

Jak zrobić coś z niczego do jedzenia?

Zamiast marnować jedzenie lepiej je po prostu wykorzystać do przyrządzenia pysznych dań i przekąsek. Z czerstwego chleba można zrobić grzanki. Wystarczy położyć całe lub pokrojone w kawałki kromki na rozgrzanej patelni. Można je do smaku przyprawić lub posmarować masłem czosnkowym jeszcze przed smażeniem. Dobrym sposobem na zalegające w chlebaku pieczywo jest usmażenie go w jajku. Wystarczy roztrzepać jajko, dodać trochę startego sera żółtego, doprawić, zamoczyć pieczywo i położyć na rozgrzanej i polanej olejem patelni. Zbyt dojrzałe banany można wykorzystać do zrobienia placuszków. Miksujemy banany, jajko, mąkę i wszystko wykładamy na patelnię tworząc niewielkie placuszki. Jeśli z poprzedniego dnia zostały nam ziemniaki możemy zrobić z nich kopytka lub kotlety ziemniaczane.

Może Cię zainteresować

zamknij