×
Wirtualna Polska

Całkowicie niewidomy mężczyzna jeździ na rowerze. Jak nietoperz porusza się dzięki echolokacji

Dla wielu utrata wzroku powoduje utratę chęci do życia. Jednak Daniel Kish udowadnia, że nawet nie posiadając sprawnych oczu, można dokonywać cudów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Utracił wzrok jako malutkie dziecko

Daniel Kish urodził się w 1966 roku i wieku 13 miesięcy, utracił zdolność widzenia z powodu raka oczu. Podobnie jak inne niewidome dzieci zaczął wydawać różne dźwięki, próbując doświadczać świata. A Daniel „brzęczał” językiem od 2 roku życia i zaczął to robić intuicyjnie, chociaż wtedy jeszcze nie znał koncepcji echolokacji. Ciało ludzkie ma niesamowitą zdolność „zastępowania” utraconych zmysłów, rozwijając inne. Dlatego osoby niewidome mają świetny słuch, co Daniel wykorzystuje do poruszania się w przestrzeni.

<a href=Twitter/Believer/Skeptic Podcast">

Twitter/Believer/Skeptic Podcast

Bezpiecznie porusza się po ulicy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

O dziwo jego mama nie była zła za jego nawyk wydawania dziwnych dźwięków i nie starała się oduczyć go tego zwyczaju. Kładła także olbrzymi nacisk na to, aby jej dziecko pomimo niepełnosprawności, potrafiło sobie radzić samodzielnie. Okazało się, że te „brzęczenie” pozwala mu na świetną orientację w przestrzeni wokół siebie. Dźwięki odbijają się od różnych obiektów i dzięki temu Daniel świetnie nawiguje w terenie. Umożliwia mu to nawet komfortową jazdę na rowerze!

<a href=Twitter/Berkshire Vision">

Twitter/Berkshire Vision

Człowiek-nietoperz

Nie minęło dużo czasu, gdy przylgnęła do niego ksywka Batman. Daniel w trakcie edukacji studiował echolokację i zdobył dwa tytuły magisterskie. Swoje zdolności nawigacyjne przekazuje teraz innym osobom niepełnosprawnym. Czuje się wolny i nie zgadza się z ograniczeniami nałożonymi na osoby niewidome. Do tego Daniel ma ogromny dystans do siebie i chętnie prezentuje swoje zdolności nie tylko w trakcie pokazów szkoleniowych, ale także w telewizji.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Teraz przekazuje swoją wiedzę innym

Daniel założył World Access for the Blind (WAFTB) organizację pomagającą osobom na całym świecie. Dzięki jego naukom niewidomi w prostszy sposób radzą sobie z otaczającym ich światem. On sam czerpie masę radości z możliwości nauczania innych i cieszy się, że znalazł swoje powołanie. Jest osobą niezwykle otwartą i uśmiechniętą.

<a href=Twitter/TABJuniorSchool">

Twitter/TABJuniorSchool

Udało mu się również zostać Certyfikowanym Specjalistą ds. Orientacji i Mobilności oraz uzyskać National Blindness Professional Certification. I jest pierwszą całkowicie niewidomą osobą, która to zrobiła.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jest prawdziwym przykładem osobistej siły i wiary w siebie. Nie tylko dla niewidomych, ale dla nas wszystkich.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować