PoradyBazylia doniczkowa przestanie więdnąć jeśli zapamiętasz te 3 zasady

Bazylia doniczkowa przestanie więdnąć jeśli zapamiętasz te 3 zasady

Bazylia doniczkowa przestanie więdnąć jeśli zapamiętasz te 3 zasady
Katarzyna
28.03.2020 09:00, aktualizacja: 28.03.2020 19:21

Nie ma nic lepszego niż świeże zioła, wyhodowane we własnym ogródku! Niestety nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie własnego ogródka, dlatego też wiele osób decyduje się na kupienie ziół w postaci niewielkiego krzaczka w doniczce. Sklepowa bazylia doniczkowa ma jednak to do siebie, że często szybko więdnie, a my nie wiemy co było tego powodem... Jest jednak kilka sposobów, które mogą przedłużyć żywotność roślinki!

Bazylia doniczkowa - dlaczego więdnie?

freepik.com
freepik.com

Głównym powodem szybkiego więdnięcia bazylii jest sposób jej transportu oraz duże zmiany temperatury z tym związane. Początkowo rośliny hodowane i przechowywane są w wysokich temperaturach w szklarniach. Następnie są one pakowane i transportowane, gdzie trafiają do magazynów lub chłodni. Z zimnego pomieszczenia, zioła szybko znajdują się na półkach w klimatyzowanych supermarketach, aby na końcu trafić do naszych domów. Jeśli do takich wahań temperatury dodamy jeszcze błędy związane z pielęgnacją, możemy szybko pożegnać się z dużym i zielonym krzaczkiem bazylii. Na szczęście możesz temu zaradzić zwracając uwagę na kilka rzeczy.

Jak rozwiązać problem więdnięcia bazylii doniczkowej?

freepik.com
freepik.com

Przeważnie problemem w hodowli bazylii doniczkowej jest jej pielęgnacja. Pamiętaj, żeby po kupieniu bazylii przesadzić ją do lepszej doniczki! To bardzo ważne, ponieważ sklepowa doniczka jest często zbyt mała. Ziemia w takiej doniczce także wymaga wymiany - często jest to gleba, która nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych.

Jeśli decydujesz się na kupienie bazylii doniczkowej, warto od razu kupić dla niej lepszą doniczkę, w której roślina będzie czuć się dobrze. Nie może być ona zbyt wysoka, ponieważ zioło nie ma zbyt długich korzeni. Co do wyboru ziemi wystarczy zwykła, kupiona w kwiaciarni czy supermarkecie.

instagram.com
instagram.com

Kluczową rzeczą jest także odpowiednie nawadnianie bazylii. Tutaj warto sprawdzać stan wilgotności podłoża - zbyt duża ilość wody sprawi, ze roślinie zgniją korzenie, zaś zbyt mała - doprowadzi do uschnięcia. Najlepiej podlewać bazylię codziennie o stałej porze i stałej ilości wody. Nie pryskaj liści bazylii wodą! Możesz za to umieścić roślinę w doniczce z dziurkami na spodzie, dzięki czemu bazylia sama będzie pobierała odpowiednią ilość wody z podstawki.

Pamiętaj także o odpowiednim miejscu dla roślinki. Bazylia uwielbia i potrzebuje dużej ilości światła dziennego. Aby dobrze rosła, potrzebuje co najmniej 5 godzin światła dziennego, dlatego dobrze jest od razu wybrać dobrze nasłonecznione miejsce.

Bazylia doniczkowa czy w nasionach?

instagram.com
instagram.com

Oczywiście jeśli chcesz szybko cieszyć się zielonymi listkami bazylii możesz zdecydować się na kupno tej sklepowej, jednak musisz pamiętać o powyższych zasadach pielęgnacji, aby roślina długo cieszyła Twoje oko. Dobrym sposobem jest również kupienie nasion bazylii i posadzenie rośliny samemu. Oczywiście chwilę będziesz musiała poczekać na efekty, lecz samodzielnie zasiana bazylia będzie o wiele trwalsza.

Świeża bazylia wygląda pięknie na kuchennym parapecie, ale także dopełnia smak wielu potraw. Możesz utrzeć ją tworząc zielone pesto, dodać do sosów, mies czy makaronów!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także