Poklepywanie dziecka po plecach nie przynosi nic dobrego. Tak twierdzi lekarka

W telewizji czy internecie nie raz widzieliśmy ten obrazek przez co przyjęło się, że w życiu codziennym także powinniśmy wykonywać tę czynność, ale czy faktycznie jest ona konieczna? Czy niemowlęciu tuż po zjedzeniu powinno się odbić?

Okazuje się, że według pewnych badań klepanie dziecka po plecach nie jest konieczne

youtube.com

Bhavneet Bharti, jedna z doktorantek Podyplomowego Instytutu Edukacji Medycznej i Badań Medycznych w Chandigarh w Indiach, zaczęła interesować się tym tematem. Z racji tego, że sama jest matką chciała mieć pewność, że klepanie malucha po plechach w celu odbicia, nie zaszkodzi niemowlęciu.

Wiele matek budzi się w środku nocy, aby uspokoić swojego malucha

Płacz dziecka często przerywa posiłek, a tuż po nim beknięcie. Jednak wiele kobiet godzinami czeka przy kołysce, aby usłyszeć ten dźwięk. Nie zawsze dziecku odbije się zaraz po posiłku, a przerażone mamy wielokrotnie poklepują i kołyszą niemowlę.

youtube.com

Bhavneet kilkukrotnie również spotkała się z taką sytuacją dlatego postanowiła podejść naukowo do tej sprawy. Okazało się, że do tej pory nikt nie przeprowadził badań dotyczących czknięcia u dziecka, dlatego też badaczka sama przeprowadziła reaserch i rozpoczęła swoje własne badania nad tym tematem. Wyniki jej pracy są całkiem interesujące.

Kobieta zbadała 71 matek oraz ich dzieci, połowa z nich otrzymała informacje jak szczepić, karmić i dbać o dziecko. Ta grupa nie dostała wskazówek na temat wywoływania odbicia

Z kolei druga grupa dowiedziała się tylko co należy zrobić, aby dziecku się odbiło. Przez trzy miesiące wszystkie uczestniczki i ich dzieci były sprawdzane pod kątem płakania, poczucia dyskomfortu oraz plucia.

Okazuje się, że dzieci, które beknęły tuż po posiłku wcale nie płakały mniej niż te z drugiej grupy. Dodatkowo, okazuje się że niemowlaki które czknęły opluwały się znacznie częściej, bo średnio aż 8 razy w tygodniu (przy czym dzieci z drugiej grupy robiły to około 3,7 razy w tygodniu).

via GIPHY

Oczywiście badanie nie świadczy o tym, że nigdy nie powinnaś poklepywać swojego dziecka i sprawiać, aby mu się odbiło. Bekanie sprawia, że z organizmu ulatują gazy, w tym duża ilość powietrza, którą dziecko pochłonęło podczas jedzenia. Badania mają jednak na celu zaznaczenie, że jeśli Twojemu niemowlakowi nie odbiło się po posiłku nie musisz panikować i godzinami czuwać przy kołysce dziecka.

youtube.com

Pamiętaj też że istnieją dwa sposoby na poklepywanie dziecka. Możesz usiąść i położyć dziecko w pozycji siedzącej na swoich kolanach lub trzymać niemowlę na ramieniu.

Czy kiedyś rozważałaś czy poklepywanie dziecka po plecach faktycznie ma naukowe wyjaśnienie?

Źródło i fotografie: tiphero.com, youtube.com | Miniatura wpisu: youtube.com