×
Wirtualna Polska

Wybierając określone miejsca w środkach transportu, możesz czuć się znacznie bezpieczniej

Wybierając środek transportu zazwyczaj kierujemy się komfortem podczas podróży. Nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie. Okazuje się, że każdy pojazd ma miejsca, gdzie ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia jest znacznie większe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Poniżej prezentujemy listę 7 środków transportu i nieco bezpieczniejszych w nich miejsc, które zostały sprecyzowane na podstawie wieloletnich badań i sporządzanych statystyk.

1. Samochód

Bezpieczne miejsca: tylne siedzenie za kierowcą i środkowe miejsce siedzące to dwa najbezpieczniejsze miejsca na jakich możesz usiąść.

Niebezpieczne miejsca: siedzenie obok kierowcy, ponieważ osoba prowadząca często odruchowo próbuje uniknąć wypadku, przez co pasażer siedzący obok jest często najbardziej zagrożony.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

2. Minibus

Bezpieczne miejsca: miejsca umieszczone tyłem do kierunku jazdy, ponieważ podczas nagłego hamowania istnieje znacznie mniejsza szansa na to, że uderzymy głową w sąsiadujący fotel.

Niebezpieczne miejsca: obok szyby i tuż obok drzwi – zbita szyba może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia, a nawet życia. Miejsca obok kierowcy należą do najniebezpieczniejsze podobnie jak w przypadku samochodu.

3. Autobus miejski

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Bezpieczne miejsca: środkowe fotele umieszczone w kierunku jazdy, które znajdują się w tylnej części autobusu.

Niebezpieczne miejsca: pierwsze dwa rzędy siedzeń, jak i siedzenia znajdujące się tuż przy oknach i drzwiach. Rząd tylnych siedzeń jest szczególnie niebezpieczny w przypadku uderzenia w tył autobusu.

4. Pociąg

Bezpieczne miejsca: miejsca w środkowych wagonach, ponieważ pierwsze i ostatnie wagony są najbardziej narażone na uszkodzenia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Niebezpieczne miejsca: siedzenia, które są ustawione w kierunku jazdy – istnieje szansa, że podczas hamowania w coś uderzysz.

5. Statek

Bezpieczne miejsca: rozmieszczone po bokach miejsca znajdujące się na górnej części statku.

Niebezpieczne miejsca: dolna część statku, która zostaje bardzo szybko zalewana, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo często bardzo trudno jest się z niej wydostać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

6. Samolot

Eksperci wciąż nie mogą zgodzić się z tym, które miejsca w samolocie należą do najbardziej bezpiecznych. Znaczna większość uważa jednak, że tylna część samolotu jest bezpieczniejsza od siedzeń w pierwszych rzędach.

Pamiętaj, że to tylko statystyki. Bezpieczne miejsca nie zawsze muszą być tymi, które ocalą Twoje zdrowie lub nawet życie. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, zasad ruchu drogowego i odpowiednie zachowywanie się w środkach transportu powinno odgrywać tutaj kluczową rolę. Kiedy będziemy przestrzegać tych wszystkich przepisów, prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku spada do minimum.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować