×
Wirtualna Polska

14 sposobów na wykorzystanie białego octu. Świetnie sprawdzi się jako środek czyszczący

Prawie w każdej kuchni możemy znaleźć butelkę białego octu. Często jednak ukryta na półce z innymi produktami pozostaje jednak niezauważana.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jednak ten niepozorny produkt okazuje się przydatny w codziennych czynnościach. Jest to bardzo tani środek czyszczący, który zawsze warto mieć pod ręką.

Jesteście ciekawi innych jego zastosowań? Zobaczcie do jak wielu rzeczy się nadaje.

1. Zachowaj świeżość kwiatów

<a href=
wholefoodsmarket.com">


wholefoodsmarket.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Żywe kwiaty szybko tracą estetyczny wygląd po włożeniu do wazonu. Jednak wystarczy dodać 2 łyżki octu i łyżkę cukru do litra wody i wlać do wazonu, w którym włożone są kwiaty. Rośliny dłużej zachowają świeżość i nie będą więdnąć.

2. Pozbądź się brzydkich zapachów ze zmywarki

Nie ma nic gorszego niż odór wydobywający się ze zmywarki. Do jego pozbycia się wystarczy szklanka octu. Należy ją wlać do pustej zmywarki i uruchomić urządzenie na pełny cykl. Rozwiązanie również sprawdzi się w przypadku ekspresu do kawy.

3. Odśwież lodówkę

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href= today.com">

today.com

Lodówka również jest problematyczna pod względem wydobywających się z niej zapachów. Wyczyść ją wodą z octem, a brzydkie zapachy nie będą problemem.

4. Dezynfekcja gąbki

Wielokrotne używanie gąbki do mycia naczyń powoduje gromadzenie się na niej wielu bakterii i brzydki zapach. Umieść swoją gąbkę w naczyniu z wodą i dodaj ¼ szklanki octu. Pozostaw na noc, a w godzinach porannych gąbka będzie zdezynfekowana.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Lśniąca wanna

<a href=
pinterest.com">


pinterest.com

Wyczyść swoją wannę bez konieczności szorowania. Wymieszaj ½ szklanki octu (wcześniej podgrzej w mikrofalówce przez około 20-30 sekund) z ¼ szklanki płynu do naczyń. Nanieś roztwór na ściany wanny i prysznica, najwygodniej jest użyć rozpylacza, a następnie pozostaw na 30 minut. Umyj wannę, a ta będzie błyszczeć jak nowa.

6. Nożyczki jak nowe

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nożyczki, szczególnie te używane w kuchni, z czasem gromadzą na sobie bród i pozostałości przecinanych produktów. Wystarczy przetrzeć ostrza wilgotną ściereczką nasączoną octem i nożyczki będą wyglądać jak nowe. W ten sposób również unikniesz ich rdzewienia.

7. Higiena szczoteczki do zębów

<a href=youthtune.com ">

youthtune.com

Wiele osób używa tej samej szczoteczki do zębów przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jednak warto od czasu do czasu ją zdezynfekować. W tym celu należy do ½ szklanki wody dodać 2 łyżki octu i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Mocz szczoteczkę w roztworze przez 30 minut i dokładnie spłukać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

8. Ratunek dla foremek do lodu

Z czasem osad na dnie foremek sprawia, że lód zaczyna być dziwny w smaku. W takim wypadku wystarczy moczyć foremkę w occie przez 4-5 godzin. Następnie przemyj je. W ten sposób pozbędziesz się osadu i kostki będą czyste.

9. Dezodorant do kanalizacji

<a href=plumbperfect.ca ">

plumbperfect.ca

Zlew to kolejne źródło nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy wsypać ½ szklanki sody oczyszczonej i zalać ją szklanką octu. Ten prosty trik nie tylko przepchnie resztki jedzenia i usunie źródło brzydkiego zapachu, ale również odetka zlew.

10. Odkamieniacz do prysznica

Z czasem ciśnienie w słuchawce prysznica zmniejsza się i możemy zauważyć nagromadzony kamień i zielony osad. Aby temu zapobiec, namocz słuchawkę od prysznica w roztworze wody z octem (1/2 szklanki octu na litr wody).

11. Świeża pralka

<a href=prettyhandygirl.com ">

prettyhandygirl.com

W pralce lubi gromadzić się osad, który może powodować stęchły zapach wydobywający się z bębna. I znowu ocet przychodzi nam na ratunek, ponieważ wystarczy włożyć szmatkę namoczoną octem do szczeliny między gumą. Dzięki temu brzydki zapach zniknie.

12. Pielęgnacja drewnianej podłogi

Parkiet wymaga specjalnej pielęgnacji. Zamiast chemicznych środków do jego umycia, możesz wykorzystać ocet rozcieńczony z wodą (1/2 szklanki na 4 litry wody). Umyj podłogę takim roztworem, by drewno zachowało swój wygląd.

13 Środek na chwasty

<a href=Sidewalk Weeds ">

Sidewalk Weeds

Na chwasty? Ocet! Wystarczy polać obszar porośnięty chwastami octem, a niechciane rośliny znikną w mgnieniu oka.

14. Odstraszanie insektów

Owady jak pająki, mrówki są przeciwnikami octu. Wystarczy rozpylić odrobinę octu z okolicach drzwi i okien, a insekty nie odwiedzą twojego domu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować