×

7 trików, które uchronią Cię przez fałszywymi „promocjami” na Black Friday

Już jutro w sklepach odbędzie się zakupowe szaleństwo! Black Friday czyli tzw. „Czarny Piątek” to czas gdy ceny w sklepach spadają nawet o 50%. Amerykański trend na ogromne zniżki przywędrował do Polski już dwa lata temu jednak z roku na rok, sklepy starają się wygrywać gonitwę z konkurencją, poprzez pogłębianie zniżek lub przedłużanie promocj. Jednak czy Black Friday faktycznie się opłaca?

Wiele sklepów zaczyna promocje już w czwartek lub przedłużają je na cały weekend

Najważniejsze jednak to zachować umiar i zdrowy rozsądek. To, że dany produkt jest w obniżonej cenie nie koniecznie oznacza, że jest on nam niezbędny. Pamiętaj, że łatwo wpaść w zakupową gorączkę, jednak podsumowując wszystkie zakupy może okazać się, że finalnie wydałaś więcej pieniędzy niż początkowo zakładałaś, że chcesz wydać.

Promocje w Polsce często nie są takie jak w Ameryce

Cała magia Black Friday polega na tym, że amerykańskie ceny spadają nawet do 70% czy 90%. W Polsce raczej takie promocje są rzadkością, dlatego jeśli chcesz skorzystać z „Czarnego Piątku”, ale nie chcesz stracić całej wypłaty warto pamiętać o kilku zasadach.

#1 Modowe klasyki

Jeśli na promocji zamierzasz upolować coś do ubrania, to warto kupić produkt, który jest ponadczasowy. Zastanów się czy kupowanie sukienki w modne wzory, tylko dlatego że jest przeceniona o 20% na pewno się opłaca. Może się okazać, że ciuch już w następnym sezonie będzie niemodny, a Ty nawet nie zdążyłaś go założyć.

#2 Kupuj to co naprawdę potrzebujesz

Przed Black Friday warto sprawdzić czego tak naprawdę brakuje w Twojej garderobie. Sporządź listę i wypisz na niej najpotrzebniejsze rzeczy – pamiętaj żeby zabrać ją ze sobą do sklepu! Nawet jeśli zobaczysz w sieciówce kuszącą promocję, najpierw sprawdź swoją listę i zastanów się dwa razy zanim kupisz coś spoza listy. Może się okazać, że kupiłaś coś niepotrzebnego, a potem i tak wydasz pieniądze na rzecz niezbędną. Gdzie tu oszczędność?

#3 Produkty dobrej jakości

inzmama.com

Wiem, że w szale zakupów ciężko o tym pamiętać, a w sieciówkach znajduje się wiele ubrań o naprawdę podłym składzie, jednak dobrze jest sprawdzić jakość produktu. Nie ma sensu kupować ubrań, które po jednym praniu będą wyglądały brzydko. Dlatego oprócz ceny, sprawdzaj także metkę ze składem.

#4 Ustaw limit

Możesz ustawić limit na karcie lub przeznaczyć odpowiednią ilość gotówki, najważniejsze żeby nie wydać więcej niż początkowo założyliśmy. Nawet jeśli zobaczysz kolejną parę spodni, pomyśl o tym ile już wydałaś i czy na pewno ta 20 para czarnych jeansów jest Ci potrzebna.

#5 Pojemności produktów

Od lat marketingowcy stosują różne sztuczki, które mają zachęcić klienta do zakupu. Każdy chce wydać jak najmniej i dostać jak najwięcej, jednak wiadomo że często jest to nierealne. Przy zakupach kosmetyków sprawdzaj ich pojemność. Często okazuje się, że na promocji wystawione są mniejsze produkty, a gdy porównasz ich cenę z oryginalną pojemnością, ta druga okazuje się znacznie tańsza – nawet w regularnej cenie.

#6 Promocje

W sklepach często możemy spotkać się z zestawami danych produktów lub promocjami „3 za 2”. Pomyśl jednak czy faktycznie taka promocja się opłaca. Czasami może się okazać, że jeden produkt z zestawu nam się nie podoba, a kupienie produktów osobno bez tej nieprzydatnej rzeczy, jest znacznie tańsze. Z kolei promocje „3 za 2” sprawiają, że koniecznie chcesz dobrać jeszcze jeden produkt. W rzeczywistości często decydujemy się na niepotrzebną rzecz, z której nigdy nie skorzystamy.

#7 Regulamin

Przy płaceniu warto sprawdzić regulamin. Może się okazać, że rzeczy z wyprzedaży mają krótszy termin zwrotu lub w ogóle nie podlegają zwrotom i wymianom. Dlatego zawsze lepiej przemyśleć swoje zakupy niż później żałować, że zostaliśmy z pustym portfelem i torbą pełną rzeczy których nigdy nie użyjemy.

Udanych i przemyślanych zakupów!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij