×

15 powszechnych błędów, które popełniasz podczas robienia prania

Chcesz, aby Twoje ubrania były nieskazitelnie czyste i pięknie się prezentowały? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten wpis do końca. Znajdziesz tu wiele cennych porad, które z pewnością Ci pomogą.

W tym przypadku wszystko sprowadza się do jednego – odpowiedniego sposobu prania. I choć w tym momencie może wydać Ci się to po prostu niedorzeczne, istnieje szereg błędów, które popełniamy podczas prania. Niszczą one nie tylko nasze rzeczy, ale i pralkę, dlatego warto skończyć z nimi raz na zawsze.

#1 Niewłaściwe sortowanie

Podczas sortowania powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kolor, ale i rodzaj tkaniny. Ubrania polarowe powinny być prane oddzielnie, zaś ręczników nie powinniśmy łączyć z ubraniami z włókien syntetycznych.

#2 Usuwanie plam w niewłaściwy sposób

Nie powinien zdziwić Cię fakt, że po zbyt energicznym szorowaniu miejsca, w którym znajdowała się plama, powstała dziura. Plamy powinniśmy usuwać w łagodny sposób. Najlepszy patent? Przed praniem namoczyć zabrudzoną tkaninę.

#3 Zbyt dużo proszku do prania

Może to prowadzić do powstawania zbyt dużej ilości piany, która z kolei będzie gromadzić brud m.in. pod kołnierzykiem koszuli. W ten sposób Twoje ubrania będą jeszcze bardziej zabrudzone, a nie o to przecież Ci chodziło.

#4 Guziki

Przed każdym praniem należy rozpiąć wszystkie guziki, ponieważ mogą odpaść, przez co Twoje ubrania nie będą dobrze wyglądać.

#5 Zbyt duża ilość wybielacza

Powinniśmy pamiętać, aby nie przesadzać z tym środkiem, ponieważ w dużych dawkach może uszkodzić tkaniny i zmniejszyć ich wytrzymałość. Tym samym bardzo szybko nasze rzeczy będą nadawały się jedynie do kosza. Warto o tym pamiętać i stosować zalecaną przez producenta dawkę wybielacza.

#6 Zapominasz o zamkach błyskawicznych

Przed każdym praniem powinniśmy sprawdzić czy zabezpieczyliśmy wszystkie zamki błyskawiczne. W przeciwnym razie mogą uszkodzić inne rzeczy.

#7 Pranie „na raty”

Wiele osób uważa, że lepiej robić pranie „na raty”, ponieważ zbyt duża liczba prań pod rząd, może doprowadzić do awarii pralki. Jest to jednak duży błąd. Tak naprawdę, robiąc kilka prań pod rząd, zmniejszamy zużycie energii.

#8 Kostiumy kąpielowe

Kolejna ważna zasada, o której warto pamiętać. Nie powinniśmy prać w pralce rzeczy wykonanych z elastanu. Należy prać je w zimnej wodzie.

#9 Pranie rzeczy bez sortowania

Po każdym praniu masz dość szukania i dopasowywania do siebie skarpetek? Jest i na to sposób. Wystarczy zrobić pranie jedynie ze skarpetkami. I to wszystko!

#10 Używanie tylko jednego cyklu w trakcie prania poduszek i koców

Piorąc poduszki z pierza oraz koce powinniśmy pamiętać, aby uruchomić 2 cykle z rzędu. Wszystko dlatego, że pióra mogą zatrzymywać pianę, a co za tym idzie, środek czyszczący może zostać wewnątrz poduszki.

#11 Używanie środków zmiękczających podczas prania ręczników

Związki chemiczne znajdujące się w tego typu środkach zmniejszają zdolność absorpcji tkanin, dlatego lepiej nie używać ich podczas prania ręczników.

#12 Pranie zbyt wielu ubrań podczas jednego cyklu

Nie należy przeładowywać pralki, ponieważ może prowadzić to do awarii.

#13 Niewłaściwe pranie kurtek

Jeśli chcemy zapobiec skupieniu się pierza w kurtce, należy umieść w pralce trzy piłki tenisowe. Pomogą one również pozbyć się nadmiernej ilości piany.

#14 Drogie proszki i płyny

Wiele drogich produktów można zastąpić domowymi zamiennikami. Przykład? Sól sprawia, że ubrania wyglądają na jaśniejsze. Kreda i szare mydło pomogą pozbyć się plam. Natomiast sok z cytryny sprawi, że nasze ubrania będą jeszcze bardziej świeże i miękkie.

#15 Stan pralki

Przede wszystkim należy dbać o samą pralkę. Po każdym praniu, powinniśmy sprawdzić czy w przegrodzie na proszek nie został detergent. Nie należy również zamykać pralki tuż po praniu. Raz do roku uruchom cykl czyszczenia z octem i gorącą wodą.

Udostępnij te cenne informacje dalej. Twoi znajomi na pewno będą Ci za to wdzięczni!

Może Cię zainteresować

zamknij