×

Popularne błędy podczas szczotkowania zębów, które każdy z nas popełnia

Szczotkowanie zębów jest proste, przecież nawet dzieci to potrafią! – pomyślało pewnie większość z Was. Okazuje się, jednak że ponad 60% dorosłych niedokładnie i zbyt szybko myje zęby. Wiesz, że zęby powinno myć się 3 minuty?! Zazwyczaj jednak myjemy je tylko kilka sekund. Oprócz pośpiechu popełniamy sporo innych błędów. Dowiedz się jakie błędy podczas szczotkowania zębów popełnia większość z nas!

#1 Nie wymieniasz szczoteczki w odpowiednim czasie

Jeśli wymieniasz szczoteczkę tylko na potrzeby pójścia do dentysty, to z pewnością robisz to zbyt rzadko. Szczoteczkę dobrze jest od czasu do czasu zdezynfekować np. przelewając ją wrzątkiem. Pamiętaj o regularnej wymianie jej na nową – zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące. Oczywiście jeśli włosie jest postrzępione lub brudne zrób to wcześniej.

Błędy podczas szczotkowania zębów – #2 Za duży nacisk

Myślisz, że im mocniej szczotkujesz zęby tym lepiej je umyjesz? Cóż… to zła opinia. Zbyt intensywne mycie może tak naprawdę uszkodzić szkliwo i dziąsła. Sprawdź czy Twoja szczoteczka nie ma zbyt mocnego włosia i staraj się stosować dokładne ruchy, które będą przypominać masaż, a nie szorowanie fugi w łazience.

Zobacz także: Najlepszy domowy sposób na usuwanie kamienia z zębów. Wymyślił go dentysta

#3 Używasz złej szczoteczki

W sklepach i drogeriach jest tak wiele szczoteczek, że można się pogubić. Dentyści radzą, abyś zwrócił uwagę nie tylko na cenę, ale także na długość i grubość włosia oraz rozmiar główki. Warto też zwrócić uwagę na ekologiczne warianty np. bambusowe szczoteczki. Nie zależnie od tego jaką szczoteczkę wybierzesz zawsze decyduj się na tą z miękkim włosiem, które nie będzie podrażniać szkliwa i dziąseł.

Błędy podczas szczotkowania zębów – #4 Za bardzo się spieszysz

Wiele osób nie czyści zębów dłużej niż minutę. To zdecydowanie za mało! Zęby powinno szczotkować się przez około 2,5 – 3 minuty. Jeśli masz problem z odmierzeniem czasu, nastaw minutnik lub włącz swoją ulubioną piosenkę o podobnej długości.

#5 Szczotkujesz zęby „od jednej strony do drugiej”

Ruchy szczotkowania zębów wydają się całkiem proste, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Według dentystów podczas szczotkowania należy unikać przechodzenia z boku na bok, ponieważ taki ruch może spowodować ścieranie się szkliwa. Warto stosować koliste ruchy lub delikatnie przejeżdżać szczoteczką z góry na dół.

Błędy podczas szczotkowania zębów – #6 ignorujesz dziąsła i język

To, że szczoteczka ma w nazwie „do zębów” nie oznacza, że nie możesz nią wyczyścić języka czy dziąseł. Wiele bakterii ukrywa się właśnie w tych miejscach, a aż 90% bakterii znajduje się na języku! Myjąc zęby zmień nieco kąt ułożenia szczoteczki i przejedź delikatnie przy linii zębów z dziąsłami.

Zobacz także: 15 nietypowych i zarazem praktycznych zastosowań pasty do zębów. Potrzeba matką wynalazku

#7 Nie używasz nici dentystycznej czy płynów do płukania

Oprócz szczotkowania zębów warto także stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne. Dzięki odpowiedniej higienie Twoje zęby będą zdrowsze i silniejsze. Według niektórych badań, używanie nici dentystycznej może wspomóc wybielanie zębów.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

7 prostych sposobów, które poradzą sobie z ubytkami oraz leczeniem próchnicy zębów

Wciąż wierzysz w Mleczną Wróżkę? Cóż, niestety taka nie istnieje, a Ty musisz przestać wierzyć w takie bajki i zacząć dbać o swoje zęby! Zęby, tak samo jak każda inna część ciała, wymaga uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie lubisz odwiedzać swojego dentysty możesz zadbać o swoje zęby i przestać zamartwiać się popsutymi zębami (oczywiście […]

Dentysta odpowiada na 7 najpopularniejszych pytań dotyczących higieny jamy ustnej

Kiedy jest się profesjonalistą i specem w danej dziedzinie, często można spotkać się z wieloma pytaniami od innych osób. W końcu kto może nam doradzić lepiej niż zawodowiec? A jeśli chcielibyśmy zadbać o piękny uśmiech i zdrowie swojej jamy ustnej to do kogo powinniśmy się udać? Oczywiście do dentysty! Jednak niektórzy słysząc słowo „dentysta” dostają […]

Użyj tej domowej pasty i płynu do płukania, aby zredukować nieestetyczny kamień nazębny

Możesz nie być świadomy faktu, że zdrowie jamy ustnej w rzeczywistości określa ogólny stan zdrowia. Jednym z kluczowych elementów – bardzo istotnym w pielęgnacji, jest płukanie ust. Zmniejsza pojawianie się osadu, zwalcza bakterie i czyści zarazem. To końcowy etap, którego nie powinno zabraknąć w naszej codziennej higienie. Ponadto, pozostawia świeży oddech. Płyny do płukania ust […]