×
Wirtualna Polska

10 poważnych błędów dotyczących prania. Każdy z nas je popełnia

Pierwszą pralkę elektryczną wynaleziono w 1900 roku, od tego czasu proces prania został usprawniony, dzięki czemu nasze ubrania szybciej i łatwiej mogą znów wrócić do pierwotnej czystości. Jednak nie jest to zasługa samych urządzeń czy genialnych produktów do prania, a trików które nie raz wymyśliły nasze babcie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Warto ich posłuchać i nie popełniać 10 najpopularniejszych błędów, które mogą zrujnować ubrania i samą pralkę.

#1 Czyszczenie pralki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sporo starszych modeli pralek często zapycha się kłaczkami z ubrań, dlatego warto czyścić pralkę po każdym jej cyklu. Jednak jeśli nie masz na to czasu, staraj się to robić co najmniej raz w miesiącu. Filtr należy wyciągnąć i wyczyścić starą szczoteczką do zębów i detergentem. Możesz również zanurzyć go w gorącej wodzie na około 10 minut. Nowsze maszyny mają cykl czyszczenia, który warto uruchamiać co miesiąc. Warto też użyć tabletek czyszczących – tutaj świetnie nadają się te od zmywarki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

#2 Pranie na lewą stronę
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Po opróżnieniu kieszeni spodni (zwłaszcza jeansów), odwróć je na lewą stronę. Sweterki z delikatnych tkanin i ubrania z miękkich materiałów także warto odwrócić na lewą stronę. Zapobiegnie to tworzeniu się kłaczków i uszkodzeniu tkaniny.

#3 Nie używanie antybakteryjnych środków do prania

Jeśli jeden z członków twojej rodziny chorował na coś wirusowe przeziębienie lub grypę, zwykłe pranie piżamy czy pościeli może nie wystarczyć. Będziesz musiał użyć specjalnego antybakteryjnego środka do prania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. W przypadku białych ubrań można użyć wybielaczy chlorowych. Ostrożnie postępuj zgodnie z instrukcjami na butelce!

#4 Nie sortowanie skarpetek

Po wrzucenie skarpetek do prania często gubimy jedną z nich. Dlatego warto prać skarpetki w siatkowej torbie, aby uniemożliwić im zabawę w chowanego.

#5 Ładowanie za dużej ilości ubrań do pralki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Eksperci zajmujący się czyszczeniem pralek zalecają, aby zostawić ubraniom odpowiednią przestrzeń w pralce, dzięki temu zawsze będą one prawidłowo wyprane i wypłukane. Najlepiej sprawdzisz pojemność jeśli obydwie Twoje pięści zmieszczą się w bębnie załadowanej pralki.

#6 Ignorowanie trybów prania

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez K&N Sales (@knsaleshouston)

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Informacja „czyszczenie na sucho”, która znajduje się na etykietce niektórych ubrań, oznacza, że ubrania należy prać z dużą ostrożnością. Działa to w przypadku włókien naturalnych, takich jak len lub jedwab i należy prać takie ubrania ręcznie. Zamsz lub skóra wymagają szczególnej troski, którą mogą zapewnić jedynie profesjonaliści. W przeciwnym razie przedmiot może zostać uszkodzony.

#7 Błędne używanie wybielacza

Dokładnie wymieszaj wybielacz z wodą, zanim dodasz go do prania. Pamiętaj także, że nie należy przesadzać z dodawaniem za dużej ilości takiego produktu, w przeciwnym razie możesz skończyć z dziurami w ubraniu, ponieważ wybielacze i odplamiacze osłabiają tkaniny.

#8 Noszenie nowych ubrań bez ich wcześniejszego uprania

unsplash.com

Jasne nowe ubrania mogą farbować, a dodatkowo mogą posiadać wiele zabrudzeń i kurzu z fabryki. Tak więc, zanim ubierzesz nowy ciuch, lepiej umieścić go w pralce.

#9 Nie zwracanie uwagi na poszewki

Zwykle pościel nie wymaga wstępnego zmywania, wystarczy regularny program z ciepłą wodą. Jednak nie zawsze ta sama metoda sprawdza się w przypadku poszewek. Przed włożeniem ich do pralki sprawdź, czy mają jakieś plamki od makijażu lub kremu do twarzy, i jeśli to konieczne, użyj odplamiacza.

#10 Nie regulowanie prędkości obrotów

Ostateczna prędkość wirowania wpływa na tkaninę którą pierzesz. Proces mierzy się w obrotach na minutę. Odzież bawełniana może wytrzymać do 600 obr / min, a bawełniane ręczniki i prześcieradła do 1400 obr / min. Delikatne tkaniny powinny być wirowane z prędkością 400 obr / min, a dżinsy z tolerancją do 900 obr/ min. Przekroczenie tej liczby może spowodować dziury i zużycie tkaniny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować