×

Te błędy przy sprzątaniu popełniasz najczęściej. Przez nie dom jest brudniejszy!

Jestem zdania, że zawsze milej wraca się do zadbanego i pięknie wyglądającego domu. Jednak okazuje się, że czasami nasz wysiłek przy sprzątaniu idzie na marne, ponieważ pewne czynności wykonujemy całkowicie źle! Tak, niestety wiele sposobów na „dokładne” sprzątanie, które stosujemy, aby szybko wyczyścić zabrudzenia, okazują się błędne. Te błędy przy sprzątaniu powinny być dla Ciebie przestrogą! Jak pozbyć się złych nawyków przez które dom staje się brudniejszy?

Jeśli jesteś leniuchem, lecz wciąż chcesz mieć porządek w domu, koniecznie unikaj tych nawyków.

#1 Błędy przy sprzątaniu – Sprzątasz w złej kolejności

Zauważyłaś, że kłęby kurzu zawsze zbierają się pod kanapą i za telewizorem? To dlatego, ze najbrudniejszą robotę zawsze zostawiamy sobie na potem, przez co sprzątanie trwa dłużej. Niestety sprzątanie tych prostych rzeczy może potrwać znacznie dłużej niż myślisz. Dlatego musisz pamiętać o odpowiedniej kolejności – najpierw zaczynaj od sprzątania górnych powierzchni (wytarcia lamp, starcia kurzu z górnych a dopiero później dolnych półek, odkurzanie itp_.

#2 Zaraz po umyciu toalety odkładasz szczotkę klozetową do pojemnika

To super, że używasz szczotki do czyszczenia toalety, jednak odkładanie jej do pojemnika nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zastanawiasz się dlaczego? Wilgotna i brudna szczotka zamknięta w pojemniku to idealne środowisko do namnażania się bakterii. Z czasem jeśli będziesz używać tej samej szczotki, zaczniesz rozprzestrzeniać zarazki po całej muszli klozetowej. Przerwij to pozwalając szczotce wyschnąć. Pamiętaj o regularnym wylewaniu wody z pojemnika oraz używaniu olejków zapachowych – ten z drzewa sosny odświeży pojemnik oraz szczotkę.

#3 Błędy przy sprzątaniu – Nie zwracasz uwagi na deskę do krojenia

Nawet jeśli po każdym użyciu myjesz deskę pod strumieniem ciepłej wody, ta dalej może być brudna. Maleńkie elementy jedzenia mogą wejść w strukturę deski, a z czasem psuć się i pleśnieć co powoduje namnażanie się bakterii i zarazków. Jeśli używasz drewnianej deski pamiętaj o regularnym czyszczeniu przy użyciu soli i cytryny. Plastikową deskę możesz namoczyć w wodzie utlenionej. Następnie dobrze ją spłucz i wysusz.

#4 Odkurzasz brudnym odkurzaczem

Zdaję sobie sprawę, że masz na głowie dużo obowiązków, jednak regularna wymiana worków do odkurzania jest koniecznością. Kiedy worek jest pełen, kurz przenosi się na filtr, a to sprawia że odkurzacz zamiast zbierać kurz i brud, zostawia go podłodze i dywanach.

#5 Błędy przy sprzątaniu – Przenosisz bakterie z jednego pomieszczenia do drugiego

Błędy przy sprzątaniu 5

Jedna uniwersalna gąbka do czyszczenia wszystkich pomieszczeń to bardzo zły pomysł. W ten sposób przenosisz bakterie z jednego pokoju do drugiego! Dodatkowo jeśli trzymasz wszystkie szmatki do czyszczenia pod zlewem lub w szafce, z czasem może wytwarzać się nieprzyjemny zapach. Nawet jeśli wypłuczesz gąbki i szmatki, przedmioty do sprzątania dalej mogą być brudne. Lepiej mieć różne produkty do sprzątania każdego pomieszczenia, a po sprzątaniu dokładnie wyparzyć materiały.

#6 Umieszczasz wszystkie brudne naczynia w zmywarce

błędy przy sprzątaniu - zmywarka

pixabay.com

Zmywarka świetnie nadaje się do czyszczenia brudnych naczyń, przyborów kuchennych oraz wielu innych rzeczy, jednak pamiętaj, że nie każdy kuchenny przedmiot powinno się umieszczać w zmywarce. Wyciskarka do czosnku, tarka czy inne naczynia z wieloma zakamarkami lepiej umyć ręcznie i to najlepiej zaraz po użyciu. Zmywarka może nie domyć ukrytych resztek jedzenia, a te z czasem zaczną pleśnieć.

#7 Błędy przy sprzątaniu – Używasz za dużo produktu

 błędy przy sprzątaniu - spryskiwacz

publicdomainpictures.net


Wiem, używanie dużej ilości produktu jest naprawdę kuszące, jednak wcale nie oznacza to że im więcej środka czyszczącego użyjesz, tym czystsza będzie dana powierzchnia. Wręcz przeciwnie, może to sprawić że będzie ona tłustsza i szybciej będą do niej przylegać kłębki brudu i kurzu. Pamiętaj – czasami mniej znaczy więcej!

#8 Ignorujesz zlew

błędy przy sprzątaniu - zlew

pxhere.com

Umywalka, w której czyścisz naczynia, może być brudniejsza niż w rzeczywistości wygląda. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, ale ciepła woda i płyn do mycia naczyń nie usuwa brudnych pozostałości ze zlewu. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu zlewu za pomocą sody oczyszczonej dzięki czemu bakterie nie będą się rozprzestrzeniać.

#9 Błędy przy sprzątaniu – Sprzątasz za szybko

Błędy przy sprzątaniu 9

Przy sprzątaniu bardzo ważna jest dokładność dlatego też pamiętaj o dokładnym przeczytaniu etykiety produktu który używasz. Być może pewne środki czyszczące muszą chwilę „wsiąknąć” w dany materiał. Dlatego też umieść produkt na powierzchnię wanny lub muszli klozetowej i w tym czasie zabierz się za sprzątanie innego pomieszczenia. Wróć po kilku minutach i dokończ sprzątanie. Zauważysz, że produkt zadziała lepiej niż podczas wcześniejszego sprzątania.

#10 Używasz miotełki do kurzu

Są sprawdzonym i zaufanym narzędziem do czyszczenia, ale prawda jest taka, że miotełki do kurzu tylko wznoszą kurz, który za kilka sekund ponownie osiądą na „wyczyszczonej” powierzchni. Lepiej użyć ściereczki z mikrofibry lub wilgotnej szmatki, która faktycznie zbierze kurz – oczywiście pamiętaj o jej dokładnym wypłukaniu.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

Zrób dużo kostek lodu i zapomnij o prasowaniu. Prosty trik dla posiadaczy suszarek automatycznych

Nie wszyscy muszą suszyć pranie na balkonie czy w pomieszczeniach. Są szczęśliwcy, którzy posiadają suszarki automatyczne. Prasowanie relaksuje 😉 Ubrania po wyjęciu z suszarki są najczęściej pomięte. Wówczas każdy staje przed perspektywą rozkładania deski i koniecznością żmudnego prasowania. Chociaż istnieją osoby, które ta czynność relaksuje. Szczęśliwcy. 😉 via GIPHY Codzienny trik Prasowanie jest w stanie […]

Czyszczenie pralki tabletkami od zmywarki

Nie jest to nowością, że w łazience spędzamy znaczną część swojego życia. Kąpiele, układanie włosów, mycie zębów, nakładanie kosmetyków czy robienie prania. Bardzo ważne, aby to pomieszczenie było regularnie czyszczone – nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale także zdrowotne. W łazience może zalegać szkodliwy grzyb, pleśń oraz bakterie. Zazwyczaj są one niewidoczne i znajdują […]

11 życiowych trików, które wydają się dziwne dopóki ich nie przetestujesz

Trzeba przyznać, że wszelkiego rodzaju triki były znane już naszym babciom czy prababciom, jednak dopiero w dobie internetu świat oszalał na ich punkcie. Teraz możemy każdy nowy pomysł przekazać innym. Nic dziwnego, w końcu życiowe sztuczki służą oszczędzaniu czasu i pieniędzy, a chyba wiadomo, że każdemu zawsze zależy na tych dwóch czynnikach. Są jednak pewne […]

5 szybkich sposobów na wyczyszczenie pralki. Pleśń i brzydki zapach znikną

Czy zdarzyło Ci się zrobić pranie, a po wyciągnięciu ubrań te dalej brzydko pachniały? Może nie chodzi o Twój proszek, a o to w jakim stanie jest pralka – bardzo częstym problem nie są ciuchy czy środek czyszczący, lecz samo urządzenie. Brud i zalegająca woda powodują, że w pralce zaczyna gromadzić się pleśń oraz zarazki […]

21 magików szczotki i ścierki, którzy odgracili i uporządkowali swoją przestrzeń życiową. Zdumiewające metamorfozy

Chyba każdemu z nas zdarzyło się nie sprzątać w swoim domu czy mieszkaniu przez dłuższy czas. Ostatecznie potrzeba porządku zawsze wygrywa z narastającym bałaganem. Wówczas łapiemy za ścierki i ochoczo usuwamy  kurz. Zobacz spektakularne, domowe metamorfozy. 1. W tej piwnicy jeszcze wiele się zmieści 2. W łazience wreszcie zaczął dominować biały kolor 3. W dywanach […]

7 rzeczy, które możesz zrobić z jesiennymi liśćmi. Przydadzą się nie tylko w ogrodzie

Niektórym trudno się z tym pogodzić, ale lato już się skończyło i trzeba po prostu przyzwyczaić się do typowo jesiennych warunków. W tym także do liści masowo spadających z drzew. Co zrobić z liśćmi oprócz zutylizowania. Oto garść najbardziej praktycznych pomysłów na zagospodarowanie liści. #1 Co można zrobić z liśćmi? Wykorzystaj je jako kompost Opadłe […]