×

Błyszczak purpurowy – ten ptak wygląda jak metalowa rzeźba pomalowana lśniącą farbą

Czy żywy ptak może wyglądać jak rzeźba pomalowana błyszczącą i lśniącą farbą? Okazuje się, że tak. Ten niezwykły gatunek pochodzi z Afryki.

ptak
pinterest

Opalizujące pióra

Błyszczyki purpurowe budzą ogromne zaciekawienie każdej osoby, która zdoła je zobaczyć. Wszystko za sprawą połyskującego w słońcu upierzenia mieniącego się odcieniami fioletu, zieleni, błękitu. Ono naprawdę robi wrażenie. 😉

ptak
birdsnaturephoto/instagram

Kolorowi mieszkańcy Afryki

Błyszczyki purpurowe mają ok. 24 cm długości i należą do rodziny szpakowatych. Ich naturalne środowisko to rozległe sawanny Kenii, Senegalu, Gwinei i Ugandy. Oczywiście bliżej można im się przyjrzeć w kilku ogrodach zoologicznych w Polsce. Mają dość wysmukłą sylwetkę, a pióra młodych są bardziej matowe i nie opalizują tak intensywnie w słoneczny dzień.

ptak
outshine__photography/instagram

Życie w parach

Żywią się owadami, owocami i nasionami. Najczęściej łączą się w pary bądź nieliczne grupy i budują gniazda w dziuplach. Samica składa 2-4 jaja i wysiaduje je samodzielnie przez okres ok. 2 tygodni. Natomiast raczenie afrykańskich sawann śpiewem, leży już w gestii samca. Swoje arie wyśpiewuje rano oraz wieczorem.

ptak
pinterest

Takie odgłosy wydają błyszczyki purpurowe

Widziałeś na żywo błyszczyka purpurowego? 

28 zdjęć zwierząt, które są prawdziwymi gwiazdami Internetu! Każdy miłośnik zwierząt je doceni

genialne

Wykonaj samodzielnie zabawki dla kota

 

Źródła: crafty.diply.com

Może Cię zainteresować

zamknij