PoradyLajfhakiBruksizm to poważny problem. Sprawdź jak przestać zgrzytać zębami

Bruksizm to poważny problem. Sprawdź jak przestać zgrzytać zębami

Bruksizm to poważny problem. Sprawdź jak przestać zgrzytać zębami
Katarzyna
20.08.2019 15:13, aktualizacja: 20.08.2019 15:48

Czy zdarza Ci się wstać rano z bólem szczęki lub głowy? A może Twój partner skarży się, że w trakcie snu zdarza Ci się zgrzytać zębami? Ten problem dotyczy wielu osób i jest bardzo nieprzyjemny. Bruksizm powoduje ścieranie zębów, silne migreny oraz problemy ze snem.

Jest jednak kilka rzeczy, które mogą sprawić, że poradzisz sobie z bruksizmem lub złagodzisz jego częstotliwość

Bruksizm czyli skąd się bierze zgrzytanie zębami?

Na zgrzytanie zębami cierpli blisko od 8% do 31% populacji. Objawia się on w dwóch rodzajach: nocnym czyli ten który zdarza się w nocy, oraz po obudzeniu czyli ten pojawiający się w ciągu dnia. Bruksizm może wynikać z czynników psychologicznych lub genetycznych, wady zgryzu lub przyjmowanych leków.

Zgrzytanie zębów może doprowadzić do nadwrażliwości zębów, obolałych mięśni twarzy czy silnych bólów głowy dlatego też tak ważne jest odpowiednie leczenie i unikanie kilku nawyków.

#1 Zredukuj poziom stresu

Stres jest częstą przyczyną bruksizmu - jeśli jesteś zdenerwowany w ciągu dnia to możesz również mieć problemy ze snem. Najpierw pomyśl co powoduje stres w Twoim życiu (ludzie, rzeczy i zdarzenia), a następnie wymyślić skuteczny plan, jak ograniczyć ich obecność w twoim życiu. Pomyśl nad medytacją, ćwiczeniami lub wizytą u specjalisty, który pomoże Ci poradzić sobie ze stresem. Popracuj nad harmonogramem dnia i postaraj się zawsze iść spać i budzić się o tej samej porze. Nie zapominaj też o zdrowej diecie - fast food, napoje gazowane oraz słodycze powodują próchnicę zębów! Owoce, warzywa, orzechy i jagody są dobre dla całego organizmu, w tym także zębów.

#2 Przestań rzuć rzeczy, które nie są jedzeniem

Mnóstwo dorosłych niepozornie przygryza swój ołówek lub długopis co powoduje wzrost bakterii w jamie ustnej i zakłóca normalną aktywność jamy ustnej. Ten zwyczaj jest bezpośrednio związany z bruksizmem, a niekontrolowane żucie przedmiotów jest częstym wynikiem stresu.

Jeśli nie potrafisz przestać żuć różnych rzeczy, oszukaj mózg żując gumę lub małą, zdrową przekąskę.

#3 Unikaj kawy i alkoholu

Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na poprawienie swojej diety. To co jemy i pijemy wpływa na wszystkie aspekty naszego samopoczucia i stanu zdrowia, a nasze zęby nie są tutaj wyjątkiem.

Kofeina jest dobrze znanym stymulantem, po który sięgamy gdy jesteśmy senni i zmęczeni. Jednak jeśli masz problemy z bruksizmem warto ograniczyć kawę, napoje energetyczne czy Colę, ponieważ zawierają one zbyt dużą ilość kofeiny. Jej nadmiar sprawia, że stajesz się bardzo aktywny w ciągu dnia a wieczorem masz problem ze zrelaksowaniem się.

To samo dotyczy się alkoholu. Może on przyspieszyć zasypianie, ale może również sprawić, że Twój sen będzie bardziej niespokojny i płytki. W rezultacie zgrzytanie zębami będzie jeszcze gorsze.

#4 Zrelaksuj się przed snem

Na bruksizm może wpływać także to co robisz na kilka godzin przed snem. Warto się zrelaksować i odpocząć. Im bardziej zrelaksowany będziesz tym mniejsza szansa, że w nocy będziesz zgrzytał zębami. Spróbuj przed snem wypić kojącą ziołową herbatę np. rumianek. Wymasuj szyję, ramiona oraz twarz i weź kojącą kąpiel. Wyłącz komputer czy telewizor - zamień to na książkę, co pozwoli odpocząć Twoim oczom.

#5 Dodaj do swojej diety więcej wapnia i magnezu

Obraz

Zgrzytanie zębami może oznaczać, że w organizmie brakuje ważnych składników tj. magnez czy wapń. Zanim jednak samodzielnie zdecydujesz się na przyjmowanie witamin i leków, przeprowadź badania czy rzeczywiście potrzebujesz dodatkowego wzmocnienia w postaci suplementów. Jeśli jednak okaże się, że problemem jest niewystarczająca ilość tych substancji w organizmie to zacznij je brać.

#6 Zwróć uwagę na to co robią Twoje zęby w ciągu dnia

Warto zwrócić uwagę na to czy często zaciskasz zęby - może się to zdarzać gdy jesteś zdenerwowany, zaangażowany w swoją prace lub mocno skupiony. Wtedy też Twoja szczęka się spina i powoduje, że mięśnie twarzy mają problem z rozluźnieniem się. Zrelaksuj szczękę i przesuń dolną szczękę w lewo i prawo, aby "wyrównać" ułożenie.

#7 Zdecyduj się na specjalną nakładkę

Jeśli uważasz, że nie radzisz sobie zbyt dobrze z problemem jakim jest zgrzytanie zębów, lepiej dłużej się nie zastawiaj i idź do lekarza! Jeśli odwiedzasz dentystę regularnie, powinien on zauważyć różnicę w Twoim uzębieniu i zaproponować Ci odpowiednia metodę leczenia. Najprawdopodobniej zaproponuje Ci specjalną nakładkę, która ochroni Twoje zęby przez zgrzytaniem.

Taką osłonę możesz kupić w aptece lub zamówić specjalnie dopasowaną do Twojej szczęki. Oczywiście drugi wariant jest lepszy, ale też znacznie droższy, chociaż warto się na niego zdecydować, ponieważ może Ci posłużyć przez długie miesiące.

Pamiętaj, bardzo ważne jest dbanie o swoje zęby, dlatego też jeśli masz problem ze zgrzytaniem warto podjąć odpowiednie kroki!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także