3 ważne powody, dla których każdy Brytyjczyk ma przy zlewie 2 krany

Świat jest pełen tradycji, które wydają się nam dziwne, czasami wręcz dzikie, w zależności od kultury.

Jedną z zagadek dla większości ludzi są krany w Wielkiej Brytanii. Zdecydowaliśmy się więc udzielić wam odpowiedzi, dlaczego umywalki na Wyspach są zbudowane w ten zadziwiający sposób.

Powód 1. Historia

Większość brytyjskich mieszkań pochodzi z XIX lub początku XX wieku, czyli zanim pojawił się system mieszania i nowoczesne zawory. Niektóre mieszkania są znacznie starsze, co jest konsekwencją życia w części świata nawiedzanej przez niewielkie trzęsienia ziemi.

Kiedy wprowadzono instalację wodociągową, zaczęło się od prostego systemu, który wysyłał zimną wodę bezpośrednio z sieci do kuchni. Gorącą wodę dodano później. W ten właśnie sposób powstał podwójny system.

Powód 2. Poszanowanie prawa

© retromixer

W Wielkiej Brytanii istnieje prawo zakazujące mieszania zimnej wody z gorącą bezpośrednio w kotle. Faktem jest, że w całym kraju nie ma centralnego ogrzewania, w każdym domu natomiast znajduje się kolumna gazowa (którą Brytyjczycy nazywają właśnie centralnym ogrzewaniem).

Wcześniej specjalna butla stanowiła obowiązkową część kotła. Woda mogła się psuć, a cylinder rdzewieć, co sprawia, że woda nie byłaby zdatna do picia. Ludziom jednak w niczym to nie przeszkadzało, więc konieczne okazała się wprowadzenie prawa, które zakazywałoby mieszania wody bezpośrednio w kotle.

Powód 3. Podejście ekonomiczne

Przy użyciu dwóch oddzielnych kranów, woda jest mieszana w zlewie w odpowiedniej ilości, która pozwala na umycie na przykład rąk. W ten sposób zużycie wody jest znacznie mniejsze, niż ustawianie odpowiedniej temperatury.