×

Jak zrobić budę dla psa? 4 praktyczne porady

Jeśli jesteście posiadaczami domu z ogródkiem, a do tego właścicielami psa, na pewno prędzej czy później staniecie przed koniecznością wyboru odpowiedniego legowiska dla waszego pupila. Nie zawsze będzie ono w domu – część czworonogów może większość czasu spędzać poza nim. W takim wypadku będzie potrzebne schronienie dla nich. Tę rolę spełni oczywiście buda. Musi być nie tylko solidna, ale i dająca zwierzakowi ciepło i cień. Jak zrobić budę dla psa, by sprawdziła się jak najlepiej? Oto kilka porad, do których musicie się zastosować.

jak zrobić budę dla psa - instrukcja
Photo by Marcus Wallis on Unsplash

Jak zrobić budę dla psa – stwórz projekt

Zaplanuj, jak ma wyglądać buda dla twojego psa. Oczywiście uwzględnij przy tym jego wymiary. Zmierz swojego pupila, najlepiej gdy śpi. Pamiętaj, że w budzie będzie musiał wygodnie się ułożyć i przede wszystkim wejść do niej. Do wymiarów samego czworonoga dobrze dodać kilkanaście nadprogramowych centymetrów.

Zaplanuj też sam kształt budy dla psa. Zdecyduj, czy będzie miała przedsionek. Zadbaj o to, by nie stała bezpośrednio na ziemi. Przewidź także zadaszenie i ogrodzenie dla psa – ochroni to go przed słońcem i deszczem.
Zadbaj o to, żeby projekt budy był rzeczywiście przemyślany i dobrze zaplanowany.

Jak zrobić budę dla psa – przygotuj materiały i narzędzia

To kolejny krok po projektowaniu. Materiały, z których może być wykonana buda dla psa, mogą znacznie różnić się do siebie. Już na etapie projektowania należy uwzględnić tę kwestię. Najczęściej schronienie dla czworonoga wykonuje się z drewna albo płyty OSB, a dach obija blachą albo pokrywa innym materiałem gwarantującym ochronę.

Buda dla psa powinna być koniecznie zaopatrzona także w izolację od wilgoci i temperatury. W tej roli sprawdzi się styropian i folia izolacyjna. Pierwszy z materiałów będzie chronił przed niskimi i wysokimi temperaturami, powinien znaleźć się w ściankach budy, pod jej podłogą i ewentualnie dachem. Drugi ochroni wnętrze budy dla psa przed wilgocią.

Nie można zapomnieć także o dobrym zabezpieczeniu impregnatem samego drewna, jeśli to z niego budujecie schronienie dla zwierzaka.

Przemyśl, jakie narzędzia będą ci potrzebne. Być może zaistnieje konieczność klejenia, szlifowania, przycinania i wycinania niektórych elementów. Nie wspominając o możliwości wbijania gwoździ i skręcania całości przy pomocy wkrętów.

To listy potrzebnych narzędzi, materiałów i akcesoriów koniecznie dolicz także te potrzebne do wykonania ogrodzenia dla psa i/albo zadaszenia.

porady jak zrobić budę dla psa
pixabay.com

Jak zrobić budę dla psa – wnętrze

Buda dla psa musi zapewnić zwierzakowi nie tylko schronienie, ale i wygodę. Oznacza to, że jej wnętrze powinno zostać do tego przystosowane. Warto wyłożyć je czymś miękkim. Niestety, może okazać się to też nieco uciążliwe. Raczej trudno oczekiwać od czworonoga, że przed wejściem do lokum, będzie wycierał łapy… Każdy włożony do budy koc stanie się szybko nie tylko brudny, ale i będzie zatrzymywał w jej wnętrzu wilgoć. Alternatywą może okazać się słoma.

Niestety, nie jest ona także rozwiązaniem idealnym. O ile może sprawdzić się w roli wygodnego posłania, o tyle jej praktyczność kończy się w momencie szybkiego zużycia i łatwości zniszczenia. Dodatkowo jej drobinki mogą powodować zapalenie spojówek u psa

Jak zrobić budę dla psa – korzystaj z porad specjalistów

W Internecie aż roi się od instruktaży tłumaczących krok po kroku, jak wykonać idealną budę i ogrodzenie dla psa. Warto przed rozpoczęciem przygotowywania własnego projektu zweryfikować plany i upewnić się, że jego realizacja będzie możliwa. Instruktaże tego typu z pewnością będą pomocne.

Zatem, do dzieła!

Może Cię zainteresować

zamknij