×

Ceramiczne naczynia z recyklingu powstały z produktów codziennego użytku

Próby ocalenia planety dotyczą nie tylko ekologów, ale także projektantów, którzy co raz częściej starają się zwrócić uwagę ludzi na problem dotyczący środowiska i globalnego ocieplenia klimatu. Jak zachęcić ludzi do działań proekologicznych, a przy wpisać się w trendy i wciąż być modnym? Okazuje się, że jak się chcę, to wszystko jest możliwe! A dowodem na to są projektanci z Grandby Workshop, którzy stworzyli ceramiczne naczynia z recyklingu.

Projektanci z firmy, która swoją siedzibę ma w Liverpoolu, zdecydowali się połączyć fascynację do ceramiki, minimalistyczny design oraz ekologię w jedną spójną kolekcję naczyń. W skład kolekcji wchodzą talerze, kubki oraz miseczki różnej wielkości. Naczynia Granbyware są w 100% wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, a są nimi m.in. zgniecione szkło, stare płytki, odpadki gliniane, odpadki glazurowe.

Ceramiczne naczynia z recyklingu – Technika i surowce

Specjaliści z angielskiej firmy długo pracowali nad odpowiednim surowcem oraz techniką wytwarzania ekologicznej ceramiki, aż w końcu udało im się opracować idealne rozwiązanie, które sprawi, że całą zastawę na stół możesz mieć z recyklingowanych surowców.

Każdy egzemplarz jest wykonany przez projektantów w Liverpoolu. Pięknie wykonane, stworzone do codziennego użytku, naczynia można używać zarówno w zmywarce jak i mikrofalówce. Są także w 100% bezpieczne dla produktów spożywczych.

Aby zrealizować ten projekt, odbyliśmy podróż do głębokich i mętnych wód chemii ceramicznej i gospodarki odpadami, analizując podstawowe składniki chemiczne naszych zwykłych materiałów glinianych i glazury. Ściśle współpracowaliśmy ze specjalistycznymi firmami zajmującymi się odpadami gospodarczymi, aby zidentyfikować szereg odpadów, które można wykorzystać do produkcji ceramiki. – dowiadujemy się ze strony Grandbyware.

Surowce wydobywane są także z fabryk cegieł, a także z oczyszczalni wody. Aby woda dostała się do jakiejkolwiek fabryki zajmującej się produkcją zastawy stołowej czy innych produktów ceramicznych, musi zostać oczyszczona ze wszelkich mułków, szlamu i osadu. Osad opadowy z kolei może zostać ponownie użyty, lecz wiele firm marnuje aż 30% tego surowca. W ciągu roku tysiące ton zmarnowanej gliny ląduje na wysypiskach śmieci lub w spalarniach, dlatego też firma z Liverpoolu postanowiła dać jej szanse i wykorzystać ją do stworzenia minimalistycznych naczyń.

To prawda, co roku wiele odpadów ceramicznych, szklanych i kamiennych trafia do recyklingu, niestety ich drugie życie polega na uzupełnieniu asfaltu jako zasypka pod drogi krajowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązanie jest użycie połamanych płytek do stworzenia czegoś pięknego jak np. ceramicznej zastawy.

Mamy obsesję na punkcie materiałów, a jedną z najbardziej magicznych rzeczy, które możemy zrobić jako twórcy, jest przekształcenie czegoś bezwartościowego w coś pięknego i użytecznego.

Wszystkie naczynia są całkowicie wykonane z materiałów z recyklingu. Projektanci zaświadczają, że do wykonania talerzy czy misek nie użyto ani grama nowego materiału, żadnych dodatków czy ulepszaczy, które prowadzą do marnotrawstwa.

Obecnie ceramiczne naczynia z recyklingu można wesprzeć na Kickstarter.com

Zobacz także:

1) Recykling mebli nie musi być trudny! 17 genialnych inspiracji

2) Recykling szklanych butelek. 11 sposobów na ich ponowne użycie

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

21 produktów szytych na miarę XXI wieku. Zostały zaprojektowane z głową i są w stanie podbić świat

Chyba każdy z nas uwielbia praktyczne i ciekawie zaprojektowane przedmioty. Designerzy prześcigają się w pomysłach i oferują nam rzeczy, które z przyjemnością można używać. Oto wybrane z nich. 1. W Holandii zamontowano specjalne kosze dla rowerzystów. Śmieci można do nich wrzucić bez zatrzymywania się 2. USB pasujące do dwóch portów 3. Widoczna sygnalizacja świetlna 4. […]

15 kuchennych przedmiotów, których przeznaczenie zagnie nawet szefa kuchni

Odgadnięcie do czego służą poniższe przedmioty może być dla Ciebie sporym wyzwaniem, nawet jeśli Ci się zdaje, że wszelkie kuchenne zabawki znasz na wylot. Gotowy na wyzwanie? Oto kilkanaście nieoczywistych kuchennych narzędzi. #1 „Ciężki, metalowy, znaleziony w kolekcji starych rzeczy kuchennych. Co to?” Odpowiedź. To dziadek do orzechów. Rozbijasz orzechy włoskie lub pekany za pomocą […]

W Danii wpadli na nowy sposób recyklingu turbin wiatrowych. Problem z eko-odpadami częściowo rozwiązany

Ta sprawa dowodzi, że Duńczycy żyją na co dzień  w zupełnie innej rzeczywistości niż my Polacy. Potomkowie Wikingów właśnie stanęli przed potężnym problemem: co zrobić z odpadami po ekologicznych źródłach odnawialnej energii? Nowoczesność – więc i nowoczesne problemy W przeciwieństwie do Polski, gdzie znakomita część naszej energetyki jest jeszcze oparta na gazie i węglu w […]

Kulinarna artystka wytwarza bajecznie kolorowy makaron. Na ich widok każdemu cieknie ślinka

Linda Miller Nicholson to prawdziwa makaronowa królowa. Własnoręcznie wytwarza bajecznie kolorowy makaron. Do jego barwienia używa jedynie naturalnych składników (np. warzyw). Makaron nauczyła się robić w wieku 4 lat, a jako dorosła kobieta doszkalała się w Turynie. Jej jadalne dzieła oszałamiają barwami oraz wzorami. 1. Pandy w bambusowym gaju 2. Pierożki ravioli z cytrynowym nadzieniem […]

20 imponujących rzeczy zrobionych techniką DIY, które można podziwiać z zazdrością

Są ludzie, którzy nie potrafią samodzielnie złożyć stolika z IKEI, są i tacy, którzy mając odpowiednią ilość czasu są w stanie samemu zrobić dosłownie wszystko, a ich zdolności imponują. Oto kolekcja niezwykłych, samodzielnie wykonanych rzeczy. #1 „Jestem pszczelarzem i zachowuję naturalne kawałki plastrów miodu, które znajduję wewnątrz uli i za pomocą żywicy, tworzę z nich […]

25 miast, które wyglądają jak z ponurego filmu, ale tak naprawdę przedstawiają naszą rzeczywistość

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na problem śmieci, wszechobecnej betonozy i nieustannego zanieczyszczania środowiska. Niestety są już na Ziemi miejsca, które wyglądają jak z filmu science-fiction. Oto kolekcja zdjęć, które dają do myślenia. #1 Zacznijmy od polskiego akcentu: centrum Bartoszyc, przed i po „rewitalizacji” #2  Makau, Chiny #3 Norilsk, […]